ارتش جمهوری‌خواه ایرلند (۱۹۲۲–۱۹۱۹)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


ارتش جمهوری‌خواه ایرلند (۱۹۲۲–۱۹۱۹)
شرکت‌کننده در نبرد استقلال ایرلند
Hogan's Flying Column.gif
شان هوگان فرمانده یگان پرواز در طول جنگ استقلال
فعالیت ۱۹۱۹–۱۹۲۲
رهبران ستاد فرماندهی ملی آی‌آرای
ستاد دوبلین
ناحیهٔ
عملیات‌ها
جزیره ایرلند
نیرو ۱۰۰٬۰۰۰ عضو در ۱۹۱۸. ۱۵٬۰۰۰ نیروی فعال (تمام قوا از جمله نیروهای خط مقدم و نیروهای پشتیبانی) با ۳۰۰۰ نفر به عنوان جنگجوی فعال در هر زمان
سرچشمه‌گرفته از داوطلبان ایرلندی
تبدیل شده به به دو بخش تقسیم شدند، ارتش جمهوری‌خواه هوادار پیمان صلح و ارتش جمهوری‌خواه مخالف پیمان صلح
مخالفان پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند

ارتش آزادی‌خواه ایرلند (ایرلندی: Óglaigh na hÉireann[۱]) سازمانی انقلابی و نظامی بود که برای باز پس‌گیری ایرلند از بریتانیا و سپس برای اتحاد دو ایرلند (جنوبی و شمالی) تشکیل شد. بیشتر نمایندگان ارتش را سازمان داوطلبان ایرلندی تشکیل می‌دادند؛ سازمانی که در ۲۵ نوامبر ۱۹۱۳ تأسیس شده بود و در آوریل ۱۹۱۶ قیام عید پاک را علیه سلطه بریتانیا ترتیب داده بود.[۲] سه سال پس از قیام، ارتش آزادی‌خواه توسط اعضای برجسته سازمان داوطلبان بنیان نهاده شد. از آن پس تا سال ۱۹۲۱ و جنگ استقلال ایرلند، آزادی خواهان عملیات چریکی وسیعی علیه استعمارگران انگلیسی ترتیب دادند.

سرانجام در سال ۱۹۲۲، ایرلند جنوبی با نام دولت آزاد ایرلند به استقلال واقعی رسید. شش استان در شمال ایرلند در اشغال پادشاهی متحد باقی‌ماندند که ایرلند شمالی است. همین مسئله (ایرلند شمالی) شکافی در سازمان به‌وجود آورد. اعضایی که از صلح با انگلستان پشتیبانی می‌نمودند به رهبری مایکل کولینز هسته ارتش ملی ایرلند (ارتش دولت آزاد) را تشکیل دادند. گروه دوم که مخالف سازش بود و خواستار آزادی سراسر خاک ایرلند بود، نام خود را (ارتش جمهوریخواه) حفظ نمود و در سالهای ۱۹۲۲ تا ۲۳ با همرزمان پیشین خود وارد جنگ داخلی شد. ارتش در جنگ داخلی شکست خورد و بار دیگر با هدف سرنگونی دولت آزاد ایرلند و ایرلند شمالی آغاز به کار کرد.

جستارهای وابسته

منابع

  1. Durney 2004, p. 8.
  2. Durney 2004, pp. 7–8.

ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون