اتون فریس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اتون فریس
Othon Friesz, c.1930.jpg
اتون فریس
زاده ۶ فوریه ۱۸۷۹ لو اور، فرانسه
درگذشت ۱۰ژانویه ۱۹۴۹ پاریس فرانسه
ملیت فرانسوی
شناخته‌شده برای نقاشی

آشیل -امیل اتون فریس (به فرانسوی: Achille-Émile Othon Friesz)نقاش فرانسوی ( زاده ۶ فوریه ۱۸۷۹ -مرگ ۱۰ ژانویه ۱۹۴۹) از هنرمندان گروه فوویسم است او از اهالی لو آور بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

اتون فریس در شهر لو آور فرانسه زاده شد.پدرش کاپیتان کشتی بود .اودر زادگاهش به مدرسه رفت و در طی دوران تحصیلش در دبیرستان بود که با دوست مادام العمر خود رائول دوفی آشنا شد.او و دوفی به اتفاق هم در طی سالهای ۶-۱۸۹۵ در مدرسه هنرهای زیبای لو آور تحصیل کردند و برای تکمیل تحصیلات خود به پاریس رفتند.در آنجا فریس با هانری ماتیس،آلبر مارکه و جرج روالت آشنا شد. او نیز همانند این نقاشان مخالف با آموزشهای آکادمیک بود و به جنبش فوویسم پیوست و همراه آنان در سال۱۹۰۷ آثارش را به نمایش گذاشت .در همان سال فریس به نورماندی بازگشت و به سوی شیوهٔ نقاشی سنتی تری گرایش یافت . او دریافته بود که اساسی‌ترین هدفش از نقاشی در گذشته‌ها ریشه دارد.اثر بهار او (1908 -موزه ی هنرهای مدرن پاریس )، (به انگلیسی Spring) تمرینی از یک نقاشی به شیوه ی هنر فیگوراتیو در اندازه بزرگ است و حاکی از عصری طلاییست که ماتیس غالبترین هنرمند آن و پیکاسو با اثر دوشیزگان آوینیون خود مقلدی نوآور بود .او در سال ۱۹۱۱ در طی سفری که به پرتغال داشت شیوه ی نقاشی آزادتری را بر گزید. اتون فریس در سال ۱۹۱۲ استودیوی شخصی خود را دایر نمود و تا سال ۱۹۱۴ در آنجا به تدریس پرداخت.

کارگاه نقاشی اتون فریس ۱۹۴۹-۱۹۱۴

در سال ۱۹۱۴ در طی جنگ جهانی اول به ارتش پیوست و از سال ۱۹۱۹ مجدداً زندگی در پاریس را از سر گرفت به جزء سفرهای کوتاهی که به تولون و کوهستان ژورا داشت. اوتون فریس در ۳۰ سال اخر زندگی خود با شیوه‌ای نقاشی کرد که جدا از هم گروهی هایش و معاصرانش بود او از رنگهای تند و درخشان فوویسم دوری جست و پالت رنگی مات تری را بر گزید که در طی تحصیلش درلو آور از استاد خود آموخته بود و دگربار به ستایش هنر ژان باتیست سیمون شاردن ،نیکولا پوسن و ژان باپتیست کامی کورو پرداخت .او با شیوه‌ای نقاشی کرد که موافق با کمپوزیسیونهای منطقی ، رنگ پذیریهای ساده ،حجمهای مستحکم و سطوح جدا شده سزان بود .با طعمی از سبک باروک که به منظره‌نگاری‌ها ،طبیعت بیجان‌ها و نقاشیهای فیگورهایش استحکام خاصی بخشید. اوتون فریس از سال ۱۹۲۹ در آکادمی اسکاندیناو در پاریسو سپس در آکادمی (به فرانسویAcadémie de la Grande Chaumière ) تدریس کرد .در سالهای واپسین عمرش ۱۹۴۴-۱۹۴۱ درسواحل نرماندی نقاشی کرد.در سالهای۴۰-۱۹۳۷ او و رائول دوفی دوست دیرینه اش نقاشی دیواری بزرگی را در کاخ شایلوت خلق کردند که موضوع آن رودخانهٔ سن بود .Othon Friesz

وفات[ویرایش]

اتون فریس در سال ۱۸۴۹ در پاریس در گذشت .مقبره او در گورستان مون‌پارناس واقع می‌باشد.

پانویس[ویرایش]

Othon Friesz

منابع[ویرایش]