ابریق (اهر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ابریق
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانآذربایجان شرقی
شهرستاناهر
بخشمرکزی شهرستان اهر
دهستانآذغان
نام محلیاویرو
نام‌های دیگراویرو کندی
نام‌های قدیمیاوغرولو یا اوغرولوق یعنی جایی که در آن دزدی زیاد باشد. در قدیم ها چون آسیاب آبی گندم برای آرد کردن آن در این روستا قرار داشت واز دوروبر وروستاهای اطرافی چون زنداباد، ارزه چایی، ابللو، گوللوجه،زنگ ملک وناهار و... برای آرد کردن جو و گندم به این روستا می آمدند ودر این روستا باپرداخت کردن مقداری گندم وجو از سهم خود آنها را آرد کرده وبه روستاهای خود می بردند وبه همین دلیل دزدان از این وقایع نهایت استفاده را می‌کردند وبه این روستا وآسیاب آبی وراههای منتهی به آن حمله ور میشدند وتا جایی که می توانستند اموال مردم را غارت می کردند وبه همین دلیل به آن اوغرولوق یا به شکل دیگر اؤیرو گذاشتند.
مردم
جمعیت۱۹۱ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیتاین روستا رشد جمعیتی آن بسیار پایین وحتی منفی است وبه دلیل نبود امکانات رفاهی وبهداشتی وشغلی واموزشی تمامی افراد آن بعد از اینکه به سن بلوغ رسیدند، روستا را ترک کرده وبه تبریز واکثرا به بندر عباس وقشم مهاجرت می‌کنند.
تراکم جمعیتجمعیت این روستا در فصل‌های سرد زمستانی وپاییزی کاهش پیدا می‌کند ومردم به شهرهای اطراف به خصوص اهر و تبریز کوچ می‌کنند ولی بر عکس آن درتابستان جمعیت آن به شکل چشمگیری افزایش پیدا می‌کند ومردم برای تفریح وباغداری وکشاورزی ودامپروری برای مدت کوتاهی به روستا باز می‌گردند وبه فعالیت های روستایی می پردازند.
نفر بر کیلومتر مربع
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانهتقریباً این روستا زمستان‌های سرد وپربرف دارد وحدود چهار الی پنج ماه از سال به طور کامل بخبندان است.
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۲۶۶۸۱
ره‌آوردسیب ترش، کپک آلما،قزل آلما، گردو، کره، روغن زرد، داروهای گیاهی چون پونه، آویشن، بویمه درن و بیزوشا

ابریق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.[۱] در این روستا مقبره دو امامزاده قرار دارد که احتمالاً نوادگان دختری و پسری امام جعفر صادق باشند وهر ساله هزاران نفر از سرتاسر استان در روز عاشورا و تاسوعای حسینی برای زیارت به این روستا می آیند .[۲]

در آستانه انقلاب سفید، که نقشی عمده در فروپاشی نهایی ساختار ایلی ایران داشت، تیره ای از ایل محمد خانلو، شامل ۲۵ خانوار، از روستای ابریق به عنوان قشلاق استفاده می‌کردند به احتمال زیاد بنیان وریشه این روستا به روستای ابریق خداآفرین برمی‌گردد، زمانی که ارامنه به قره باغ هجوم آوردند وروستای ابریق خداآفرین در نزدیک رود ارس وارمنستان قرار داشت. به دلیل کشتار ارامنه وتهدیدات آن به نواحی مرکز استان یعنی ابریق یاهمان اؤیرو ی کنونی مهاجرت کردند. [۳].

منابع[ویرایش]

  1. علی زارعی (۱۱ دی ۱۳۹۷). «درگاه ملی آمار» (به ترکی آذربایجانی). بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ آوریل ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۸ خرداد ۱۳۸۸. از پارامتر ناشناخته |نشانی نویسنده= صرف‌نظر شد (کمک); تاریخ وارد شده در |سال=، عدم تطابق|سال= / |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. «مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت». دریافت‌شده در ۸ خرداد ۱۳۸۸.[پیوند مرده]
  3. P. Oberling, “The Tribes of Qarāca Dāġ,” Oriens 17, 1964, p. 69.