ابریق (اهر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ابریق
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان آذربایجان شرقی
شهرستان اهر
بخش مرکزی شهرستان اهر
دهستان آذغان
نام محلی اویرو
نام‌های دیگر اویرو کندی
نام‌های قدیمی اوغرولو یا اوغرولوق یعنی جایی که در آن دزدی زیاد باشد. در قدیم ها چون آسیاب آبی گندم برای آرد کردن آن در این روستا قرار داشت واز دوروبر وروستاهای اطرافی چون زنداباد، ارزه چایی، ابللو، گوللوجه،زنگ ملک وناهار و... برای آرد کردن جو و گندم به این روستا می آمدند ودر این روستا باپرداخت کردن مقداری گندم وجو از سهم خود آنها را آرد کرده وبه روستاهای خود می بردند وبه همین دلیل دزدان از این وقایع نهایت استفاده را می‌کردند وبه این روستا وآسیاب آبی وراههای منتهی به آن حمله ور میشدند وتا جایی که می توانستند اموال مردم را غارت می کردند وبه همین دلیل به آن اوغرولوق یا به شکل دیگر اؤیرو گذاشتند.
مردم
جمعیت ۱۹۱ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت این روستا رشد جمعیتی آن بسیار پایین وحتی منفی است وبه دلیل نبود امکانات رفاهی وبهداشتی وشغلی واموزشی تمامی افراد آن بعد از اینکه به سن بلوغ رسیدند، روستا را ترک کرده وبه تبریز واکثرا به بندر عباس وقشم مهاجرت می‌کنند.
تراکم جمعیت جمعیت این روستا در فصل‌های سرد زمستانی وپاییزی کاهش پیدا می‌کند ومردم به شهرهای اطراف به خصوص اهر و تبریز کوچ می‌کنند ولی بر عکس آن درتابستان جمعیت آن به شکل چشمگیری افزایش پیدا می‌کند ومردم برای تفریح وباغداری وکشاورزی ودامپروری برای مدت کوتاهی به روستا باز می‌گردند وبه فعالیت های روستایی می پردازند.
نفر بر کیلومتر مربع
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه تقریبا این روستا زمستان‌های سرد وپربرف دارد وحدود چهار الی پنج ماه از سال به طور کامل بخبندان است.
اطلاعات روستایی
کد آماری ۰۲۶۶۸۱
ره‌آورد سیب ترش، کپک آلما،قزل آلما، گردو، کره، روغن زرد، داروهای گیاهی چون پونه، آویشن، بویمه درن و بیزوشا

ابریق یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آذغان بخش مرکزی شهرستان اهر واقع شده‌است.[۱] در این روستا مقبره دو امامزاده قرار دارد که احتمالا نوادگان دختری و پسری امام جعفر صادق باشند وهر ساله هزاران نفر از سرتاسر استان در روز عاشورا و تاسوعای حسینی برای زیارت به این روستا می آیند .[۲]

در آستانه انقلاب سفید، که نقشی عمده در فروپاشی نهایی ساختار ایلی ایران داشت، تیره ای از ایل محمد خانلو، شامل ۲۵ خانوار، از روستای ابریق بعنوان قشلاق استفاده می‌کردند به احتمال زیاد بنیان وریشه این روستا به روستای ابریق خداآفرین برمی‌گردد، زمانی که ارامنه به قره باغ هجوم آوردند وروستای ابریق خداآفرین در نزدیک رود ارس وارمنستان قرار داشت.به دلیل کشتار ارامنه وتهدیدات آن به نواحی مرکز استان یعنی ابریق یاهمان اؤیرو ي کنونی مهاجرت کردند. [۳].

منابع[ویرایش]

  1. علی زارعی. «درگاه ملی آمار»(ترکی آذربایجانی)‎. 1397/10/11. بازبینی‌شده در ۸ خرداد ۸۸. 
  2. «مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت». بازبینی‌شده در ۸ خرداد ۸۸. 
  3. P. Oberling, “The Tribes of Qarāca Dāġ,” Oriens 17, 1964, p. 69.