آندره آندریویچ اسمیرنوف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آندری اسمیرنوف
Andrey Andreyevich Smirnov.jpg
شناسنامه
نام کامل آندری آندریویچ اسمیرنوف
زادروز ۱۵ اکتبر ۱۹۰۵ (۲۳ مهر ۱۲۸۴)
زادگاه مسکو، روسیه
تاریخ مرگ ۲۶ فوریه ۱۹۸۲ (۷ اسفند ۱۳۶۰)
محل مرگ شوروی
اطلاعات سیاسی
سمت سفیر شوروی در ایران

آندری آندریویچ اسمیرنوف (به روسی: Андрей Андреевич Смирнов) (زاده ۱۵ اکتبر ۱۹۰۵ - درگذشته ۲۶ فوریه ۱۹۸۲) (۲۳ مهر ۱۲۸۴ - ۷ اسفند ۱۳۶۰) دیپلمات اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود.

اسمیرنوف در سال ۱۹۳۴ (۱۳۱۳) از موسسه طرح‌ریزی لنینگراد فارغ‌التحصیل شد و در ۱۹۳۶ (۱۳۱۵) به کمیساریای خلق امور خارجه پیوست. وی از ۱۹۴۰ (۱۳۱۹) تا ۲۲ ژوئن ۱۹۴۱ (۱ تیر ۱۳۲۰) که روابط دیپلماتیک بین شوروی و آلمان نازی قطع شد مشاور سفیر شوروی در آلمان بود.

در ۲۸ ژوئن ۱۹۴۱ (۷ تیر ۱۳۲۰) به عنوان سفیر اتحاد جماهیر شوروی در ایران منصوب شد. در ۱۴ ژوئن ۱۹۴۳ (۲۳ خرداد ۱۳۲۲) به درجه دیپلماتیک سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار رسید و تا ۱ سپتامبر ۱۹۴۳ (۹ شهریور ۱۳۲۲) در تهران خدمت کرد.

پس از اتمام مأموریتش در تهران به مسکو بازگشت و در اداره اروپایی وزارت امور خارجه روسیه مشغول به کار شد. کمی بعد در سال ۱۹۴۶ (۱۳۲۵) به معاونت وزارت امور خارجه رسید و تا سال ۱۹۴۹ (۱۳۲۸) در این سمت باقی‌ماند. در ۳۱ مارس ۱۹۵۶ (۱۱ فروردین ۱۳۳۵) مأموریت خود را به عنوان سفیر شوروی در اتریش آغاز کرد و تنها تا ۱۴ اکتبر ۱۹۵۶ (۲۲ مهر ۱۳۳۵) در وین باقی‌ماند.

اسمیرنوف سپس به مدت ۱۰ سال از ۱۴ اکتبر ۱۹۵۶ تا ۱۹ مه ۱۹۶۶ (از ۲۲ مهر ۱۳۳۵ تا ۲۹ اردیبهشت ۱۳۴۵) به عنوان سفیر شوروی در آلمان غربی به کشورش خدمت کرد. وی پس از پایان مدت مأموریتش در بن، به عنوان سفیر شوروی در ترکیه منصوب شد و تا تاریخ ۶ ژانویه ۱۹۶۹ (۱۶ دی ۱۳۴۷) در آنکارا باقی‌ماند.

هنگامی که مأموریتش در ترکیه به پایان رسید به مسکو برگشت تا به عنوان معاون وزیر امور خارجه به خدمت خود ادامه دهد. وی در عین حال از سال ۱۹۷۰ (۱۳۴۹) تا ۱۹۷۳ (۱۳۵۲) ریاست نمایندگی شوروی در یونسکو را بر عهده داشت.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، مدخل Andrey Andreyevich Smirnov