آنتونوف ای‌ان-۱۴۸

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آنتونوف-۱۴۸
Антонов Ан-148 01-02, Киев - Антонов (Гостомель) RP29608.jpg
آنتونوف-۱۴۸
نوع هواپیما خط هوایی
کشور سازنده Flag of Ukraine.svg اکراین
شرکت سازنده

آنتونوف-۱۴۸ (به روسی: Антонов-148) یک هواپیمای مسافربری ساخت شرکت آنتونوف اوکراین است. نخستین پرواز این هواپیما در دسامبر ۲۰۰۴ انجام شد. این هواپیما در پایان فوریه ۲۰۰۷ تکمیل و به بازار عرضه گشت. این هواپیما که توان ترابری ۶۸-۸۵ مسافر را دارد، تا کنون ۴۷ فروند از آن تولید شده‌است.

آنتونوف ۱۴۸ یک جت منطقه‌ای ساخت شرکت اکراینی آنتونوف است. در دسامبر ۲۰۰۶ نمونه واقعی ان کامل و تست شد. این هواپیما از موتور d-۴۳۶-۱۴۸ ساخت شرکت موتور سیچ واقع در زاپروژیا اوکراین نیرو می‌گیرد.

طراحی[ویرایش]

آنتونوف ۱۴۸یک هواپیمای بال‌بالا یا تک‌بال (monoplane) است که دارای دو موتور جت توربینی نصب شده زیر بال می‌باشد. این آرایش و شکل، موتورها و ساختار بال را در برابر صدمات اشیای بیرونی fod))حفظ می‌کند. پیکربندی بال an۱۴۸با ضریب اطمینان بالا اجازه می‌دهد که این هواپیما در فرودگاه‌هایی با تجهیزات کم هم مورد استفاده قرار گیرند. پرواز و سیستم ناوبری پیشرفته، نمایشگرهایی با چندین وظیفه و سیستم‌های مخابراتی آنتونوف-۱۴۸ را به پرواز در روز و شب تحت شرایط آب و هوایی سخت با وجودجریان‌های هوا با چگالی بالاقادر می‌سازد. درون اتاقک خلبان an۱۴۸ دربردارنده پنج LCD با ابعاد ۲۰x۱۵ و ۶x۸ که ساخت شرکت AVIAPRIBOR است و در ان نیز از فناوری ای که در AN۷۰ استفاده شده به کار رفته. اما بال وبدنه ان روزامد تر ازجت AN۷۴ است.

انواع[ویرایش]

AN-۱۴۸-۱۰۰ یک هواپیمای منطقه‌ای و مدل اصلی AN۱۴۸است. این هواپیما۷۰ نفرو هر کدام را در۳۴اینچ جای می‌دهد. و در نمونه‌ای دیگر ۸۰ نفر را جای می‌دهد. این هواپیما در چند کلاس که مسافرین کمتری دارد ساخته شده به‌طور نمونه، چهار برابر کلاس‌های تجاری. برای اپراتورهای سیبری ای هو اپیماهای آنتونوف یک نمونه‌ای ان باوزن کل بیشترو سوخت اضافی ذخیره شده در تانک مرکزی، افزایش برد از،۱٫۱۸۷ به ۱٫۹۴۳مایل دریای است. آنتونوف نوع E برد ۲٫۷۵۲ مایل را ارائه می‌دهد. مدل E۱ بدون هیچ توقفی موسکو تا ولادیوستک که۳٫۷۷۷ مایل است را با ۴۴ مسافر پرواز کرده‌است. همچنین طرح‌های پیشنهادی ای وجود دارد که نوع ۲۰۰ این هواپیما که ۵٫۳متر طویلتر است. و۹۰-۱۰۰ مسافر ضرفیت دارد ساخته شود. قیمتی که برای an۱۴۸ تعیین شده ۱۸-۲۰ میلیون دلار است شرکت انتونوف به خاطر ارزش عملیاتی ای که ۳۰-۲۵ درصد کمتر از Embraer-۱۷۰ است ادعای خسارت کرده. در آوریل ۲۰۰۵ اولین an۱۴۸ توسط شرکت ایلیوشین تحویل گرفته شد.شرکت لیزینگ و شرکت هوایی krasair قرداد اجارهٔ ۱۰ هواپیماو حق خرید یا فروش ۵ عدد به ارزش ۲۷۰ میلیون دلاررا امضا کردند.

خصوصیات an۱۴۸-۱۰۰[ویرایش]

خدمه (خلبان و کمک خلبان)هواپیما: ۲نفر

ضرفیت وانواع :۷۰مسافر در ۳۴اینچ یا cm ۸۶٫۴ و۸۰ مسافر در۳۰اینچ یا cm ۷۶٫۲ نمونه پیشرفته با۴۵-۴۰مسافر با برد۳٫۸۰۰ مایل و نوع VİP با۳۰-۱۰مسافر.

حداکثر قابلیت حمل بار: (پوند kg ۹٫۰۰۰ (۲۰٫۰۰۰

موتور:۱۴۸- momop ciu a-۴۳۶-

تراست-take off rating :کمینه نیرو برخاست برای نوع هواپیما۶۲٫۷۸۴ نیوتن و بیشینه نیرو۶۷٫۰۰۲نیوتن

بیشینه قدرت کروز:۱۴٫۷۱۵نیوتن برای انواع s/r and l/r

مصرف سوخت مشخص: (پوند بر ساعت) kg/n/.h ۰٫۳۶ تیک آو و kg/n/h ۰٫۶۲ در ماکزیمم کروز

عملکرد[ویرایش]

بیشینه سرعت: (kn ۴۷۰ (۸۷۰ km/h

سرعت کروز: (۴۷۰kn (۸۲۰-۸۷۰ km/h

کمترین مسافت برخاست : (m ۱٫۷۵۰ (۵٫۷۴۰ ft

برد: (مایل nmi ۱٫۹۰۰ (۳٫۶۰۰ km ۲٫۲۰۰

سقف پروازی: ( ft ۴۱٫۰۰۰ (۱۲٫۵۰۰ m

مصرف سوخت: (kg/h ۱٫۴۷۰ (۳٫۲۴۰ lb/h

راندمان سوخت: (g/seat-km ۲۴٫۵ (۰٫۰۵۴۰ lb/seat-mi

حضور در ایران[ویرایش]

محمد علیزاده، رئیس شرکت هواپیماسازی هسا در پاییز ۱۳۸۷ عنوان کرد ایران در حال مذاکره برای بومی‌سازی کامل این هواپیما در داخل ایران است.[۱]

منابع[ویرایش]