آناکوندای سبز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آناکوندای سبز
Eunectes murinus2.jpg
آناکوندای سبز، Eunectes murinus
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: خزندگان
راسته: پولک‌داران
تیره: اژدرماران
سرده: آناکوندا
Species: E. murinus
نام علمی
Eunectes murinus

آناکوندای سبز (نام علمی: Eunectes murinus)نوعی مار غول آسا است که در رودخانه‌ها و باتلاق‌های جنگل آمازون زندگی می‌کند، آناکوندا به معنای شناگر ماهر است! این مار سمی نیست ولی با حلقه زدن به دور شکار، قربانی خود را از پا درمی‌آورد. بعد از مرگ شکار مار از طرف سر حیوان شروع به بلعیدن می‌کند تمام مارهای دنیا می‌توانند آرواره‌های خود را از هم باز کنند و این ویژگی آناکوندا را قادر می‌سازد تا شکارهایی بزرگتر از خود را به کمک پوست اراستیکی خود که به اندازه کافی کش می‌آید را به راحتی ببلعد. از شکارهای آناکوندا می‌توان به کپی بارا، جگوار، کایمن (نوعی کروکودیل) یا حتی انسان اشاره کرد. طول این مار به بیشتر از ۹ متر و وزن آن به ۲۷۰ کیلوگرم می‌رسد.

اما به ادعای بومی‌های جنگل‌های آمازون، مارهایی بسیار بزرگ‌تری هم در این جنگل بارانی زندگی می‌کنند، تعداد زیادی از مردم آمریکای جنوبی گزارش داده‌اند که آناکونداهای ۳۰ متری و حتی ۴۰ متری را با چشمای خود دیده‌اند، اما متأسفانه صحت این گزارش‌ها تا به امروز تأیید نشده‌است و سند محکمی در مورد وجود این آناکونداها با این ابعادهای باورنکردنی در دست نیست.

زاد ولد[ویرایش]

مار آناکوندا تنها عضو گروه اژدرماران است که زنده زاست و بر خلاف پایتون‌ها تخم‌گذار نیست، یک بچه آناکوندا تازه متولد شده حدود۶۰سانتی‌متر طول دارد، رشد این مار تا زمان مرگ ادامه دارد و هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود. جالب است بدانید آناکونداهای ماده از نرها بزرگتر هستند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]