آناکوندای سبز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آناکوندای سبز
Eunectes murinus2.jpg
آناکوندای سبز، Eunectes murinus
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی (زیست‌شناسی)
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: خزندگان
راسته: پولک‌داران
تیره: اژدرماران
سرده: آناکوندا
Species: E. murinus
نام علمی
Eunectes murinus

آناکوندای سبز (نام علمی: Eunectes murinus)نوعی مار غول آسا است که در رودخانه‌ها و باتلاق‌های جنگل آمازون زندگی می‌کند، آناکوندا به معنای شناگر ماهر است! این مار سمی نیست ولی با حلقه زدن به دور شکار، قربانی خود را از پا درمی‌آورد. بعد از مرگ شکار مار از طرف سر حیوان شروع به بلعیدن می‌کند تمام مارهای دنیا می‌توانند آرواره‌های خود را از هم باز کنند و این ویژگی آناکوندا را قادر می‌سازد تا شکارهایی بزرگتر از خود را به کمک پوست اراستیکی خود که به اندازه کافی کش می‌آید را به راحتی ببلعد. از شکارهای آناکوندا می‌توان به کاپی بارا، جگوار، کایمن (نوعی کروکودیل) یا حتی انسان اشاره کرد. طول این مار به بیشتر از ۹ متر و وزن آن به ۲۵۰ کیلوگرم می‌رسد.

اما گزارش‌هایی از وجود آناکونداهای بسیار بزرگتر نیز رسیده‌است، به ادعای بسیاری مارهایی با ابعاد باورنکردنی در این جنگل زندگی می‌کنند، بومی‌های این جنگل بسیار بزرگ معتقد هستن آناکونداهایی ۳۰ متری یا حتی ۵۰ متری هم در این جنگل را با چشمان خود دیده‌اند و می‌گویند مخوف‌ترین جانور جنگل‌های آمازون هستن! اما هنوز وجود مارهای این چنین غول پیکر تأیید نشده‌است و نمی‌توان به‌طور قطع گفت که چنین مارهایی با اندازه‌های افسانه‌ای وجود دارند.

زاد ولد[ویرایش]

مار آناکوندا تنها عضو گروه اژدرماران است که بچه زاست و بر خلاف پایتون‌ها تخم‌گذار نیست، یک بچه آناکوندا تازه متولد شده حدود۶۰سانتی‌متر طول دارد، رشد این مار تا زمان مرگ ادامه دارد و هیچ‌گاه متوقف نمی‌شود. جالب است بدانید آناکونداهای ماده از نرها بزرگتر هستند.

پیوند به بیرون[ویرایش]