پرش به محتوا

آلفا لینولنیک اسید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آلفا لینولنیک اسید

آلفا لینولنیک اسید یک نوع اسید چرب با چند پیوند دوگانه است. آلفا لینولنیک اسید که به اختصار ALA نامیده می‌شود، جزو خانواده اسیدهای چرب امگا ۳ به شمار می‌رود.

ALA در حقیقت یک کربوکسیلیک اسید با یک زنجیره ۱۸ کربنی و سه پیوند دوگانه cis است. ALA برای حفظ سلامتی بدن انسان ضروری است ولی چون در داخل بدن انسان تولید نمی‌شود لذا انسان مجبور است تا مقدار مورد نیازش را از طریق خوردن خوراکی‌های سرشار از ALA تأمین کند.

خواص آلفا لینولنیک اسید[ویرایش]

آلفا لینولنیک اسید یکی از اجزای تشکیل دهنده امگا-۳ به حساب می‌آید. ALA هم به عنوان یک منبع انرژی در بدن مصرف می‌شود و هم به عنوان یک ماده مادر نسبت به دیگر اسیدهای چرب موجود در امگا-۳ عمل می‌کند.

آلفا لینولنیک اسید برای حفظ سلامت پوست و ایجاد تعادل هورمونی مفید است.

اسیدهای چرب موجود در امگا-۳، فشارخون، انعقاد خون، ضربان قلب، پاسخ ایمنی و شکسته شدن چربی‌ها را تنظیم می‌کنند. اسیدهای چرب در ساختن بافت مغز و سلولهای دستگاه عصبی بدن انسان نیز نقش مهمی دارند.

منابع حاوی آلفا لینولنیک اسید[ویرایش]

روغن برخی از دانه‌های روغنی و نیز برخی گیاهان از اصلی‌ترین منابع حاوی آلفا لینولنیک اسید به شمار می‌روند. مهم‌ترین این منابع عبارت‌اند از: روغن دانه‌های چیا، روغن بزرک، گردو، روغن دانه‌های خرفه، روغن دانه دریاخولان، روغن کلزا (کانولا)، روغن سویا، روغن دانه‌های کنف و روغن هسته انگور.

جستارهای وابسته[ویرایش]

اسید چرب امگا ۳

منابع[ویرایش]

  • آلبرت لنینگر، مایکل کاکس، دیویدلی نلسون (۱۳۸۵اصول بیوشیمی لنینجر، ترجمهٔ رضا محمدی، آییژ، شابک ۹۶۴-۸۳۹۷-۰۵-۸