آرکادی تر-تادئوسیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آرکادی تر-تادئوسیان
نام بومی
Արկադի Տեր-Թադևոսյան
نام شناسنامه‌ایArkady Ter-Tadevosyan
نام(های) مستعارKomandos (در آرتساخ)
روباه کوهستان (در افغانستان)
زادهٔ۲۲ مهٔ ۱۹۳۹ ‏(۸۰ سال)
تفلیس
وفادار به/عضوِاتحاد جماهیر شوروی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی
جمهوری آرتساخ جمهوری قره‌باغ
ارمنستان ارمنستان
سازمان/شاخهRed Army flag.svg Soviet Army
Nagorno-Karabakh Defense Army
نیروهای مسلح ارمنستان
درجهسرلشکر (۱۹۹۲)
فرماندهی درNagorno-Karabakh Defense Army[۱]
نبردها/جنگ‌هاجنگ شوروی در افغانستان
جنگ قره‌باغ
نبرد شوشی
نشان‌هاsee below

آرکادی تر-تادئوسیان (ارمنی: Արկադի Տեր-Թադևոսյան؛ زادهٔ ۲۲ مهٔ ۱۹۳۹) یک فرد نظامی اهل ارمنستان-شوروی است. وی برندهٔ جوایزی همچون درجه پرچم سرخ و قهرمان آرتساخ شده‌است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

تر-تادئوسیان در تفلیس در جمهوری شوروی سوسیالیستی گرجستان به دنیا آمد. پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان در تفلیس وی تصمیم افسر نظامی شود. وی در دانشکده فرماندهی اسلحه‌های ترکیبی و سپس در دانشکده نظامی پشتیبانی و ترابری لنینگراد شرکت نمود. وی در افغانستان خدمت نموده‌است جایی که به وی نام مستعار روباه کوهستان را دادند. وی خدمات نظامی خویش را در آلمان شرقی، چکسلواکی و بلاروس ادامه داد. با فروپاشی اتحاد شوروی و با آغاز درگیری در قره‌باغ تر-تادئوسیان در سال ۱۹۹۰ در سازماندهی مشارکت نمود. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و نزاع ناپذیر در قره‌باغ کوهستانی در سازماندهی در سال ۱۹۹۰ دفاع از روستاهای ارمنستان همرز با آذربایجان شوروی شرکت نمود. تر-تادئوسیان در سال ۱۹۹۱ به ریاست کمیته آموزشی نیروهای دفاعی منصوب شد. در سال ۱۹۹۲ به عنوان فرمانده عملیات محاصره شهر استراتژیک شوشی برگزیده شد که گرفتن آن اولین پیروزی نظامی برجسته توسط قوای ارمنستان در جریان جنگ قره باغ به‌شمار می‌رود.

نشان ها[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Anon. Nagorno-Karabakh Conflict: Chronology of Key Events February 1988-June 2003. NKR Office in Washington D.C. Retrieved July 16, 2008.

پیوند به بیرون[ویرایش]