گوستاو آدولف دوم سوئد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گوستاو آدولف دوم
پادشاه سوئد
سلطنت ۳۰ اکتبر ۱۶۱۱ – ۶ نوامبر ۱۶۳۲
تاج‌گذاری ۱۲ اکتبر ۱۶۱۷
سلف کارل نهم
خلف کریستینا
همسر ماریا الیونورا براندنبورگ
دودمان
کریستینا، ملکه سوئد
خاندان خاندان واسا
پدر کارل نهم سوئد
مادر کریستینا هولشتاین-گوتورپ
زادهٔ ۱۹ دسامبر ۱۵۹۴(۱۵۹۴-12-۱۹)
قلعه تره کرونور، سوئد
درگذشته ۶ نوامبر ۱۶۳۲ میلادی (۳۷ سال)
لوتسن، Electorate of Saxony
مدفن ۲۲ ژوئن ۱۶۳۴
کلیسای ریدارهولمن، استکهلم
مذهب لوتریانیسم

گوستاو آدولف دومGustav II Adolf ‏ (۹ دسامبر ۱۵۹۴ – ۶ نوامبر ۱۶۳۲) شاه سوئد از ۱۶۱۱ تا ۱۶۳۲ میلادی و موسس امپراتوری سوئد بود. او سوئد را در پیروزی بزرگ نظامی در جنگ سی ساله رهبری کرد و موازنه قدرت را در اروپا تغییر داد.

او را به عنوان یکی از بزرگترین فرماندهان نظامی تاریخ می‌شناسند. بزرگترین پیروزی نظامی او در نبرد بریتنفیلد اتفاق افتاد. با استفاده از تجهیزات نیرومند نظامی، جابه جایی سریع نیروها و حملات موثر، گوستاو آدولف توانست خود را به عنوان بزرگترین رهبر نظامی آن زمان در اروپا مطرح کند اما در نبرد لوتزن در ۱۶۳۲ کشته شد.

با اقدامات موثر گوستاو آدولف بود که سوئد از قدرتی منطقه‌ای به ابرقدرتی در اروپا تبدیل شد و ارتش نیرومند آن از دیگر لشکریان اروپایی قدرتمندتر گردید. تنها چندین سال پس از تاجگذاری او، سوئد تبدیل به وسیع ترین کشور اروپایی پس از روسیه و اسپانیا گشت. برخی اوقات او را پدر جنگ‌افزارهای مدرن می‌نامند.

او از طرف کشورهای همسایه به شیر شمال و شاه طلایی شناخته شده بود. امروزه میدان‌های شهرهای استکهلم، هلسینگبورگ و گوتنبورگ به نام او نامگذاری شده‌اند. همچنین، دانشگاهی به نام گوستاو آدولفوس نیز در شهر سنت پیتر، مینه‌سوتا قرار دارد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «گوستاو آدولف دوم سوئد»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۲ دی ۱۳۹۱).