گذرواژه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

گذرواژه یا اسم رمز،[۱] یا رمز عبور، یک کلمهٔ رمز یا رشته‌ای از نویسه‌ها است که برای اعتبارسنجی به کار می‌رود. به بیان دیگر افراد یا ابزارها برای استفاده از یک سامانه محافظت شده توسط گذرواژه باید آن گذرواژه را به واحد اعتبارسنجی آن سامانه ارائه دهند و در صورت ارائهٔ گذرواژهٔ درست مجاز به استفاده از آن سامانه می‌شوند. گذرواژه برای اثبات هویت نیز به کار می‌رود به این معنی که کاربر یک سامانه با ارائه نام کاربری خود باید گذرواژه خود را نیز ارائه بدهد در صورت ارائه گذرواژه درست ادعای وی در مورد تعلق نام کاربری به وی مورد تائید سامانه قرار می‌گیرد.

گذرواژه‌ها در اغلب سامانه‌های رایانه‌ای و دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور معمول فرایند پیکربندی دستگاه‌های الکترونیکی توسط گذرواژه محافظت می‌شود.

انتخاب گذرواژه خوب تاثیر روش محافظت با گذرواژه را بیشتر می‌کند و سامانه را از دسترسی‌های غیرمجاز مصون می‌دارد. گذرواژه خوب دارای شرایطی است که به اختصار بیان می‌شود.

  • به خاطر آوردن آن برای صاحب گذرواژه آسان و حدس زدن آن برای دیگران دشوار باشد.
  • طول گذرواژه کوتاه نباشد کوتاه بودن گذرواژه امکان موفقیت روش «حمله با زور خشن» را افزایش می‌دهد ضمن اینکه در حین وارد کردن به آسانی توسط افراد دیده می‌شود.
  • گذرواژه نباید از کلمات با معنی انتخاب گردد در این صورت با روش «حمله واژه‌نامه‌ای» شکسته می‌شود.
  • فضای احتمال گذرواژه باید وسیع باشد به بیان دیگر استفاده توامان از نویسه‌های عددی، حروف بزرگ و کوچک و نویسه‌های غیر الفبایی-عددی می‌تواند موثر بودن روش «حمله با زور خشن» را کاهش بدهد.
  • عدم استفاده از تاریخ تولد، ازدواج، شماره پرسنلی و سایر اطلاعاتی که به سهولت توسط افراد دیگر قابل دستیابی است.
  • عدم استفاده از توالی کلیدهای صفحه کلید که امکان دیده شدن گذرواژه هنگام وارد کردن توسط افراد را میسر می‌سازد.

منبع[ویرایش]

  1. اسم رمز واژهٔ مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای password در انگلیسی و در حوزهٔ رایانه است. «فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان: ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، بخش لاتین». فرهنگستان زبان و ادب فارسی. ۱۵۰. بازبینی‌شده در ۲۶ ژانویه ۲۰۱۲. 
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Password»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

بررسی میزان امنیت گذرواژه