چمخاله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Chamkhaleh Bridge.jpg

چَمخاله، یکی از منطقه‌های ساحلی شهرستان لنگرود دراستان گیلان می‌باشد.

این منطقه در حدود ۱۰ کیلومتری شرق لنگرود ۲۰ کیلومتری شرق لاهیجان و ۳۹ کیلومتری غرب رودسر قرار دارد. این منطقه از لحاظ ساحلی دارای یکی از بهترین سواحل ماسه‌ای ایران می‌باشد که همه ساله در فصل‌های بهار و تابستان پذیرای جمع کثیری از مسافران و توریست‌ها می‌باشد. ساحل چمخاله یکی از سواحل قدیمی و زیبای منطقه است که قبل از انقلاب دارای پلاژها و ویلاهایی بوده که پس ازانقلاب به تدریج از رونق آن کاسته شد. همچنین در سال‌های گذشته به خاطر پیشروی آب دربا در ساحل چمخاله و به زیر آب رفتن مناطقی از ساحل تا مدت‌ها چمخاله رونق چندانی نداشت و پس متوقف شدن پیشروی آب دریا و بازگشت آن به خط ساحلی پیشین دوباره این منطقه رونق خود را بازیافت. همچنین با احداث مجتمع‌های توریستی چندی که در این منطقه ساخته شده و یا در دست ساخت می‌باشد هر ساله بر رونق آن افزوده می‌شود. معروفیت و زیبایی چمخاله رودخانه آن می‌باشد که یکی از پرآب ترین رودهای کشور می‌باشد که عمق آن در بعضی از قسمت‌ها به ۶ متر هم می‌رسد و در زمان‌های نه چندان دور هم محل عبور و مرور کشتی‌های روسی و ایرانی بوده است؛ و یک دیگر از زیبایهای چمخاله ساحل ماسه‌ای آن است که تقریبا ۱۷ کیلومتر نوار ساحلی ماسه‌ای دارد که عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

اکثر ساکنان چمخاله از صحنه کرمانشاه می‌باشند؛ گویش نیز لکی می‌باشد. هم اکنون چمخاله با داشتن یازده هتل و چندین اقامتگاه و مهانپذیر می‌باشد که هر ساله پذیرای بسیاز زیادی از مسافران می‌باشد. بهترین جاذبه‌های چمخاله ساحل ماسه‌ای بسیارزیبا و رودخانه بزرگ چمخاله می‌باشد.

قدمت چمخاله در تاریخ[ویرایش]

۲۷۷ سال پیش در زمان پادشاهی نادر شاه افشار مردمان چمخاله از کرمانشاه برای جنگیدن و دور بودن کردها نسبت به همدیگر به سرزمین باتلاقی و خالی از سکنه و بسیار خوش آب و هوایی رسیدند که بعدها بنام چمخاله معروف شد.

مردم چمخاله چون طایفه‌ای بودند همگی با هم نسبت خویشاوندی دارند از طایفه‌های بزرگ چمخاله می‌توان به: رستم‌پور یا رستمی، پاشاپور، فرضی پور، زاغی، میرزاجانی یا مهراب پور، سلیمی نژاد، نجفی، بهزادی، فغانی، مسلمی، رحیمی، اسفندیاری را نام برد که پسوندهای آنها شامل جلالوند، دهکایی و چمخاله می‌باشد.