پروتکل آسان مدیریت شبکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پروتکل مدیریت آسان شبکه (به انگلیسی: Simple Network Management Protocol (SNMP)‎) عبارت است از قراردادی جهت نقل و انتقال بسته‌های داده که در لایه کاربرد روی TCP/IP یا قرارداد داده‌نگار کاربر پیاده‌سازی می‌شود. این پروتکل که برای ساده‌کردن نقل و انتقالات بسته‌های مدیریت سیستم‌ها طراحی شده است، فقط پنج فرمان دارد که ساختار همهٔ آنها کاملاً مشخص و معلوم است. با استفاده از همین پنج فرمان می‌توان کل نیارمندیهای مدیریت یک وسیله از روی شبکه را مدیریت کرد.

بسیاری نرم‌افزارها و میان‌افزارهای استاندارد امروزی مجهز به اس‌ان‌ام‌پی هستند و همراه آنها فایل ام‌آی‌بی آنها هم داده می‌شود. ام‌آی‌بی فایلی است که ساختار و موقعیت ندهای تعریف شده برای وسیله را در ام‌آی‌بی استاندارد آی‌تی‌یو مشخص می‌کند. تمام نسخه‌های مبتنی بر ان‌تی ویندوز دارای ام‌آی‌بی استاندارد هستند.

اين پروتكل داده هاي وابسته با جابجايي مديريت بين سرورهاي شبكه را پشتيباني مي كند. SNMP در لايه َApplication از مدل OSI رفتار مي نمايد، به اين گونه كه برای جلوگيري از پیدایش ناهماهنگی در كاركرد پروتكل TCP/IP، پروتكل SNMP تبادل داده را بدون برگزاری پیوند انجام مي دهد، يعني داده فرستاده شده با اين پروتكل از لايه Session كه لايه برگزار كننده اتصال بين فرستنده و گيرنده است نمی گذرد و در نتيجه براي ارسال داده خط اشغال نشده و اختلالي در کاركرد پروتكل اصلي شبكه (TCP/IP) پدید نمی آید. در واقع پروتكل SNMP راهی را در شبكه براي ارسال داد پدید نمي آورد، بلكه داده را از يك میانگاه به میانگاه ديگر راهبری مي كند تا به مقصد برسد. از همین رو، قابليت اطمينان پروتكل SNMP كه حاوي لايه Session نمي باشد، كمتر از پروتكل TCP/IP است.كاربرد اين پروتكل در شبكه هاي با بيش از يك سرور ( مانند سيستم هاي اتوماسيون پست ها كه داراي دو سرور روشن و سرورذخيره روشن هستند) مي باشد كه با از دست رفتن سرور روشن، پيام راه اندازي سرور ذخيره از سوی اين پروتكل به آن داده شده و روشن مي گردد و مديريت شبكه را به جاي سرور از دست رفته به عهده مي گيرد [۱] .

منابع[ویرایش]

  1. Douglas Mauro, Kevin Schmidt, Essential SNMP, Ripped by Caudex 2003

پانویس[ویرایش]

  1. ^  Application Layer
  2. ^  TCP/IP
  3. ^  UDP
  4. ^  Management Information Base (MIB)
  5. ^  ITU