ویکی‌پدیا:میز مرجع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اگر پرسشی دربارهٔ اطلاعات عمومی یا تخصصی دارید، سایر کاربران در ویکی‌پدیای فارسی داوطلب خواهند شد که به شما کمک کنند.

لطفاً قبل از پرسش فراموش نکنید که:

 • پرسش‌های فنی مربوط به ویکی‌پدیا را در میز کمک مطرح کنید: مشکلات فنی (دربارهٔ نرم‌افزار، نحوهٔ ویرایش یا همکاری با ویکی‌پدیا) در میز کمک مطرح شود.
 • جستجو کنید: ویکی‌پدیای فارسی در حال رشد است، به احتمال زیاد، جواب سؤال خود را در جایی خواهید یافت.
 • دربارهٔ یک مقالهٔ خاص نباشد: نظرها یا سؤالات دربارهٔ یک مقالهٔ خاص در صفحهٔ بحث همان مقاله مطرح شود.
 • تحقیق یا پروژهٔ خود را اینجا نپرسید. اینجا برای پرسیدن و حل‌کردن تکالیف مدرسه یا دانشگاه یا محلی برای پیداکردن منابع برای تحقیق یا پروژهٔ شما نیست.
 • آدرس تماس خود را ذکر نکنید: از گذاشتن آدرس ایمیل یا شمارهٔ تلفن خود در این صفحه بپرهیزید.

لطفاً پرسش خود را با این شرایط مطرح کنید:

 • پرسش را در یک بخش جدید بپرسید: برای این کار اینجا کلیک کنید.
 • عنوان مناسبی برای پرسش خود انتخاب کنید: توصیه می‌شود که عنوان سؤالتان به گونه‌ای طرح شود که سایر کاربران بدون خواندن شرح سؤال بدانند که سؤالتان دربارهٔ چه موضوعی است.
 • سؤال خود را با توضیح کامل بیان کنید هر کجا که لازم است پیوندهای لازم را نیز در متن ایجاد کنید.
 • امضا کنید: فراموش نکنید جلوی پرسش خود با چهار علامت مدک، ~~~~، امضا کنید. با این کار اگر عضو باشید، نام شما و تاریخ به عنوان امضا درج خواهد شد. (اگر می‌خواهید عضو شوید و از مزایای عضویت استفاده کنید، برای خودتان حساب و نام کاربری ایجاد کنید.)
 • صبور باشید: ممکن است چند روزی طول بکشد تا کاربری که جواب سؤال شما را می‌داند به این صفحه سر بزند.

لطفاً برای پاسخ‌دادن به سؤالات:

 • جواب کامل بدهید: در حد امکان، به گونه‌ای پاسخ دهید که نیازی به دوباره پرسیدن یا تکرار قسمتی از سؤال نباشد.
 • دقیق باشید: اطلاعات لازم و کافی را در پاسخی گویا و قابل فهمیدن بیان کنید.
 • پیوند‌های لازم را فراهم کنید: اگر ممکن است به مقاله‌ای یا بحثی در ویکی‌پدیا یا سایر وب‌گاه‌ها ارجاع دهید.
 • نوشته‌های دیگران را ویرایش نکنید، مگر برای بهبود چیدمان.
 • از ارائهٔ توصیه‌های پزشکی یا حقوقی بپرهیزید: ویکی‌پدیا جای مناسبی برای ارائهٔ توصیه‌های تخصصی نیست.
 • ادب را رعایت کنید: بی‌نزاکتی، غیرمنطقی یا بدجنس بودن باعث می‌شود تا دیگر کاربران سرخورده شوند. بکوشید تا حتی ناآگاهانه نیز به دیگران توهین نکنید.


بایگانی‌ها:۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰


bluetooh[ویرایش]

salam.man dar morde goshim(htc dream ya tmobile-g1) az u soaldashtam az rahnamaee u mamnoon misham ghesmat bluetooh zamane conect be mobilhai digar shenasaee 2tarafeh anjam mishe vali akharin lahze disconect mishe montazere pasokheton mimonam tashakor

آیا «ضد» و «غیر» نیاز به فاصله دارند؟[ویرایش]

درود دوستان، یک سوال مهم، که خارج از حیطه سواد من هست، آیا پیشوندهای «ضد» و «غیر» فاصله می‌گیرند؟ مثلاً ضدانحصار درست است یا ضد[ ]انحصار؟ غیر[ ]آزاد یا غیرآزاد؟ من معمولاً عادت دارم این موارد رو با فاصله بنویسم، اما بعضی جاها شکل بدون فاصله رو هم دیده‌ام. ممنون. -- bkouhi (بحث) ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۰۹ (UTC)

@Bkouhi بادرود بی‌کوهی جان. به‌نظرم بدون فاصله است. البته می‌توانید از بقیه دوستان که سواد و تجربیات بالاتری نسبت به من دارند، سوال کنید.. ارادتمند--فرشید . بحث ‏۶ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۶:۰۷ (UTC)
این سوال پیچیده‌ای است. غیر و ضد از عربی گرفته شده‌اند و در عربی همیشه جدا نوشته می‌شوند به همین دلیل جدا نوشتن آنها در فارسی هم معمول شده‌است. اما در عربی آنها پیشوند نیستند بلکه همیشه یک کلمه مستقل محسوب می‌شوند در حالیکه در فارسی این دو کلمه را به شیوهٔ پیشوندها استفاده می‌کنیم و پیشوندها باید بچسبند. از طرف دیگر بعضی اوقات در فارسی هم این کلمات به صورت یک کلمه مستقل استفاده می‌شوند: مثلا «غیر از دولت کسی حق فلان کار را ندارد» یا «فعالیت فلان سازمان ضد انقلاب است». در اینجا دیگر غیر و ضد پیشوند نیستند ولی در ترکیب‌هایی مثل «سازمان غیردولتی» یا «سازمان ضدانقلاب» واضح‌است که پیشوند هستند و پیشوندها را باید چسباند. شیوهٔ تلفظ جمله هم می‌تواند راهگشا باشد. اگر بعد از غیر یا ضد مکث کنیم و کلمه بعدی را با تکیه (stress) بخوانیم به معنی این است که آنها دو کلمه هستند. از طرف دیگر مرز دقیقی هم بین واژه ترکیبی و ترکیب اضافی وجود ندارد و بعضی عبارات را هم می‌توان واژه ترکیبی (یک کلمه) و هم ترکیب اضافی (دو کلمه) دانست.همان (بحث) ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۲:۱۱ (UTC)

پاراگلایدر و سطوح آن[ویرایش]

بحث:پاراگلایدر از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درود بر اندیشمندان فعال. باتوجه به بهترین ترجمه مراحل آموزش پاراگلایدر وسطوح این ورزش جهانی در وبلاگ یزد پاراگلایدر چه راهی بنظرتان میرسد که با اشاره به منبع http://yazdparaglider.blogfa.com/post-19.aspx دچار عدم رعایت قوانین پیوند تبلیغی و دست نویس نگردیم ، منتظر راهکارتان هستیم. البته در پانویس بنده موضوع را رعایت کردم لیکن تناسب بهتر به نظرتان میرسد.? و آیا منابع زیر را میتوان به عنوان منابع معتبر در رفرانس آورد؟ http://appifly.org/?APPI-certification-cards یا http://www.pilots.ir/ یا http://www.farsairsport.ir/ مطلب زیر در هر سه منبع موجود است بنظر دوستان اهل فن به کدام به عنوان منبع اشاره کنم.مطلب=

نانشنامه[ویرایش]

نزدیک به چند سال است کهنانشنامه بروز نمی‌شود علت چیست؟ Amer GEM (بحث) ‏۳ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۲۰ (UTC)

نانشنامه نیز بر پایه مشارکت کاربران می‌چرخد، ولی حتا از ویکی‌پدیا هم کمتر تبلیغ دارد و کمتر کسی از وجودش خبر دارد. شما می‌توانید مطالب نانشنامه‌ای خود را به سادگی در آن قرار دهید و به‌روزش کنید. -- نوژن (بحث) ‏۴ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۰:۰۲ (UTC)
من که وقتی با فیلترشکن وارد می‌شوم امکان ویرایش مقالات را ندارم از بقیه هم پرسیده‌ام همین مشکل را دارند.--همان (بحث) ‏۴ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۰:۱۴ (UTC)
درود @همان گرامی. اتفاقی این پیام را دیدم و برای دانستن بیشتر خواستم بدانم چرا برای نانشنامه از فیلترشکن استفاده میکنید!؟!؟RE.OV (بحث) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۲:۴۴ (UTC)

AppData[ویرایش]

درود
چرا حجم این فولدور اینقدر زیاده ۴۰-۴۵ گیگه؟ فایده اش چیه؟ اطلاعات نرم‌افزارها توشه؟ Peredhil (talk) ‎‏ ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۷:۰۴ (UTC)

اسمش رویش است! یعنی محلی که دیتای نرم‌افزارها در آن ذخیره می‌شوند. در درایو ویندوز هر کاربر چنین فولدری وجود دارد. من که پیشنهاد نمی‌کنم حذفش کنید:-)ولی حجمش نباید این قدر باشد. -- MohandesWiki گفتمان ۱۶ شهریور ۱۳۹۳‏ ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۰۱ (UTC)

@MohandesWikiولی چرا اینقدر زیاد؟ اشکالی پیش نمیاد به لکال دیسک دیگه‌ای انتقال داد؟ یا بازم همونجا ایجاد میشه؟ چون توی درایو سیه. Peredhil (talk) ‎‏ ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۰۹ (UTC)

منم از حجم زیادش تعجب کردم!:-) پوشه را باز کن ببین اگر به به اطلاعاتی نیاز نداری حذفشان کن. اما اگر زیادند و گیج کننده! پیشنهاد می‌کنم پارتیشن بندی کن!-- MohandesWiki گفتمان ۱۶ شهریور ۱۳۹۳‏ ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۱۲ (UTC)

هیچی شو نمیشه حذف کرد درضمن پارتیشن بندی هست C،D، ... . Peredhil (talk) ‎‏ ‏۷ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۱۷ (UTC)

باید خوب بررسی کنید حتما پوشه‌های برنامه‌های حذف شده هنوز وجود دارند. سایز این پوشه یوزر من ،کمتر از یک گیگابایت (چیزی در حدود ۸۴۰ مگابایت) است.-- MohandesWiki گفتمان ۱۷ شهریور ۱۳۹۳‏ ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۷:۲۵ (UTC)

مرسی یه کاریش می کنم. ولی عجیبه :) Peredhil (talk) ‎‏ ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۰۰ (UTC)

Symbol reply.svg Peredhil من کاربر ویندوز نیستم پس توضیحاتم را زیاد جدی نگیرید :) این پوشه که بصورت پیش‌فرض پنهان هست در بدو نصب ویندوز از 3 پوشه تشکیل شده: Local و LocalLow و Roaming. هر کدام از این 3 پوشه حاوی تنظیمات نرم‌فزارها، فایل‌ها و داده‌های خاص برای اجرای برنامه‌های کاربردی بر روی کامپیوتر شماست. اکثر برنامه‌های دسکتاپ از پوشه رومینگ به طور پیش‌فرض استفاده می‌کنند. در حالی که برنامه‌های ویندوز از پوشه Local یا محلی به طور پیش‌فرض استفاده می‌کنند. معمولاً جابجایی، حذف و یا هر گونه تغییرات در پرونده‌ها و پوشه‌ها در AppData توصیه نمی‌شه. کاربر معمولی، با این کار یا باعث افت سرعت برنامه‌ها یا کاملاً از کار افتادنشان می‌شود.
توصیه می‌کنم تنها AppData\Local\Temp را خالی کنید و سیستم ری‌استور را نیز غیرفعال نمایید. / اُمیدگفتگو ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۴۹ (UTC)

استفاده از مطالب ویکیپدیا[ویرایش]

بنده برای تهیه یک کتاب درسی احتیاج به نقشه های کشورهای مختلف دارم آیا می توانم از نقشه های مندرج در ویکیپدیا استفاده کنم؟ منوچهر کوچک— پیام امضانشدهٔ قبلی را 152.75.13.70 (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

عمده محتوای ویکی‌پدیا آزاد هستند و به این ترتیب، شما نه تنها مجاز به استفاده از مطالب ویکی‌پدیا در جاهای دیگر هستید، بلکه می‌توانید آنها را تغییر داده، گسترش دهید، بازنشر کنید و حتی به فروش برسانید، به شرطی که دیگران را از استفادهٔ آزاد از آنها منع نکنید. هر تصویری که (و البته متن مقالات) برچسب {{مالکیت عمومی}} یا {{مجوز گنو}} (یا دیگر مجوزهای مشابه مثل Creative Commons) دارد، یک محتوای آزاد محسوب می‌شود و به این ترتیب، شما می‌توانید از آن تصویر در آثار خود استفاده کنید. اما لطفاً دقت داشته باشید که، شما این اجازه را ندارید که این محتویات را از حالت آزاد بودن خارج کنید و آنها را به صورت غیرآزاد بازنشر کنید؛ محتوای ویکی‌پدیا، تا ابد آزاد خواهند ماند. نکتهٔ دیگر اینکه برخی از تصاویر ویکی‌پدیا آزاد نیستند و به این ترتیب، شما مجاز به استفاده از آنها نیستید؛ اما این مورد جای نگرانی ندارد، چون این تصاویر غیرآزاد، عمدتاً شامل پوستر فیلم‌ها و آهنگ‌ها می‌شود و شامل نقشه‌ها نمی‌شود. -- bkouhi (بحث) ‏۱۰ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۳۹ (UTC)

من یکی از کاربرانی هستم که درباره بازیگران و فیلم ها و سریال ها اطلاعات نسبتا خوبی دارم و مقاله های مربوط به بازیگران را ویرایش میکنم اما بعد از هر ویرایش برام پیام میاد که مقاله شما اثبات پذیر نیست و بعدشم حذف میشه.خیلی بی معنیه یعنی مثلا باید ثابت کنم که تبسم هاشمی تو سریال زمانه بازی کرده و شما اسمشو تو لیست بازیگران زمانه نیاوردید.در ضمن شما بیوگرافی بازیگری مثل آزاده زارعی که تازه بازیگر شده را گذاشتید اما چرا بیوگرافی فریبا نادری که بیش از ده ساله بازگره نگذاشتید و منم که گذاشتم حذف کردید؟در پایان ازتون میخوام یه بخشی قرار بدید که درخواست بیوگرافی هر کسی رو کردیم برامون بگذارید.با تشکر فروان از مدیران

الگو پتوپ[ویرایش]

آیا طبیعی است کسی مقاله‌ای بنگارد و خود نیز برآن الگوی پتوپ بیافزاید آنهم از نوع اهمیت بسیاربالایش؟ ملاک اهمیت پایین و بالای هر مقاله را نویسنده تشخیص می‌دهد؟RE.OV (بحث) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۲:۳۴ (UTC)

این اولویت‌ها بر پایهٔ سیاست ویکی‌پروژه‌ها مشخص می‌شوند و شخصی نیست (هر مقاله‌ای در هر ویکی‌پروژه‌ای یک اولویت دارد)، یک راه این هست که اولویت‌ها از روی نسخهٔ انگلیسی مقاله مشخص بشن. -- bkouhi (بحث) ‏۲۸ سپتامبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۲:۴۸ (UTC)