ویکی‌پدیا:میز مرجع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اگر پرسشی دربارهٔ اطلاعات عمومی یا تخصصی دارید، سایر کاربران در ویکی‌پدیای فارسی داوطلب خواهند شد که به شما کمک کنند.

لطفاً قبل از پرسش فراموش نکنید که:

 • پرسش‌های فنی مربوط به ویکی‌پدیا را در میز کمک مطرح کنید: مشکلات فنی (دربارهٔ نرم‌افزار، نحوهٔ ویرایش یا همکاری با ویکی‌پدیا) در میز کمک مطرح شود.
 • جستجو کنید: ویکی‌پدیای فارسی در حال رشد است، به احتمال زیاد، جواب سؤال خود را در جایی خواهید یافت.
 • دربارهٔ یک مقالهٔ خاص نباشد: نظرها یا سؤالات دربارهٔ یک مقالهٔ خاص در صفحهٔ بحث همان مقاله مطرح شود.
 • تحقیق یا پروژهٔ خود را اینجا نپرسید. اینجا برای پرسیدن و حل‌کردن تکالیف مدرسه یا دانشگاه یا محلی برای پیداکردن منابع برای تحقیق یا پروژهٔ شما نیست.
 • آدرس تماس خود را ذکر نکنید: از گذاشتن آدرس ایمیل یا شمارهٔ تلفن خود در این صفحه بپرهیزید.

لطفاً پرسش خود را با این شرایط مطرح کنید:

 • پرسش را در یک بخش جدید بپرسید: برای این کار اینجا کلیک کنید.
 • عنوان مناسبی برای پرسش خود انتخاب کنید: توصیه می‌شود که عنوان سؤالتان به گونه‌ای طرح شود که سایر کاربران بدون خواندن شرح سؤال بدانند که سؤالتان دربارهٔ چه موضوعی است.
 • سؤال خود را با توضیح کامل بیان کنید هر کجا که لازم است پیوندهای لازم را نیز در متن ایجاد کنید.
 • امضا کنید: فراموش نکنید جلوی پرسش خود با چهار علامت مدک، ~~~~، امضا کنید. با این کار اگر عضو باشید، نام شما و تاریخ به عنوان امضا درج خواهد شد. (اگر می‌خواهید عضو شوید و از مزایای عضویت استفاده کنید، برای خودتان حساب و نام کاربری ایجاد کنید.)
 • صبور باشید: ممکن است چند روزی طول بکشد تا کاربری که جواب سؤال شما را می‌داند به این صفحه سر بزند.

لطفاً برای پاسخ‌دادن به سؤالات:

 • جواب کامل بدهید: در حد امکان، به گونه‌ای پاسخ دهید که نیازی به دوباره پرسیدن یا تکرار قسمتی از سؤال نباشد.
 • دقیق باشید: اطلاعات لازم و کافی را در پاسخی گویا و قابل فهمیدن بیان کنید.
 • پیوند‌های لازم را فراهم کنید: اگر ممکن است به مقاله‌ای یا بحثی در ویکی‌پدیا یا سایر وب‌گاه‌ها ارجاع دهید.
 • نوشته‌های دیگران را ویرایش نکنید، مگر برای بهبود چیدمان.
 • از ارائهٔ توصیه‌های پزشکی یا حقوقی بپرهیزید: ویکی‌پدیا جای مناسبی برای ارائهٔ توصیه‌های تخصصی نیست.
 • ادب را رعایت کنید: بی‌نزاکتی، غیرمنطقی یا بدجنس بودن باعث می‌شود تا دیگر کاربران سرخورده شوند. بکوشید تا حتی ناآگاهانه نیز به دیگران توهین نکنید.


بایگانی‌ها:۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰


bluetooh[ویرایش]

salam.man dar morde goshim(htc dream ya tmobile-g1) az u soaldashtam az rahnamaee u mamnoon misham ghesmat bluetooh zamane conect be mobilhai digar shenasaee 2tarafeh anjam mishe vali akharin lahze disconect mishe montazere pasokheton mimonam tashakor

پاراگلایدر و سطوح آن[ویرایش]

بحث:پاراگلایدر از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درود بر اندیشمندان فعال. باتوجه به بهترین ترجمه مراحل آموزش پاراگلایدر وسطوح این ورزش جهانی در وبلاگ یزد پاراگلایدر چه راهی بنظرتان میرسد که با اشاره به منبع http://yazdparaglider.blogfa.com/post-19.aspx دچار عدم رعایت قوانین پیوند تبلیغی و دست نویس نگردیم ، منتظر راهکارتان هستیم. البته در پانویس بنده موضوع را رعایت کردم لیکن تناسب بهتر به نظرتان میرسد.? و آیا منابع زیر را میتوان به عنوان منابع معتبر در رفرانس آورد؟ http://appifly.org/?APPI-certification-cards یا http://www.pilots.ir/ یا http://www.farsairsport.ir/ مطلب زیر در هر سه منبع موجود است بنظر دوستان اهل فن به کدام به عنوان منبع اشاره کنم.مطلب=

تمدن ایران[ویرایش]

چرا رضا شاه مایل نبود تمدن ایران را به طور کامل ترسیم کند و فقط تا دوران هخامشنی را متعلق به ایران قدیم می دانست و از آن الگو می گرفت؟ در حالی که مادها و عیلامی ها هم جزء تمدن ایران بودند. p0lyzoarium بحث ‏۲۶ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۱:۳۸ (UTC)

(صرفاً نظر شخصی من) قاعدتاً چون قویتر بودن.--Freshman404Talk ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۰۲ (UTC)
میزان معلومات و دانایی افراد در تصمیم گیری پیوسته نقش اول را دارا هستند. یک شخص دولتمرد با هر کیفیتی، الزاما نمیبایست تاریخ دان باشد. Xerxessenior (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۰۳ (UTC)
در آن زمان آشنایی با تمدن مادها و عیلام بسیار بسیار ناچیز بود. در کتاب ایران باستان مشیرالدوله پیرنیا فصل مربوط به عیلامی‌ها ۱۲ صفحه، مادها ۶۶ صفحه و هخامنشیان حدود ۱۴۰۰ صفحه است. چیز خاصی در مورد این دو تمدن در نوشته‌های تاریخی وجود ندارد (در مورد عیلام که هیچ چیزی وجود ندارد) و هرچه به دست آمده از کشفیات باستان شناسی است در حالیکه در مورد هخامنشیان به طور مفصل در منابع یونانی و در حد کمتری یهودی و ارمنی و عربی نوشته شده‌است. ضمن اینکه هخامنشیان اولین امپراتوری تاریخ بود و یونان به عنوان جد تمدن اروپایی را به تصرف خود درآورده بود. طبیعی است که یک پادشاه شرقی تمایل داشته باشد خود را به آن منتسب کند.--همان (بحث) ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۲:۲۳ (UTC)

نحوه و قوانین و شرایط چاپ مقاله به صورت کتابچه[ویرایش]

با سلام من میخواستم از نحوه و قوانین و مستندات برای چاپ مقاله هایی که از ویکی پدیا استفاده شده و اصلاح شده مطلع شوملطفا دوستان راهنمایی کنند Alivaysi (بحث) ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۵۶ (UTC) Alivaysi (بحث) ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۵۶ (UTC)

مقالات ویکی‌پدیا تحت پروانه مستندات آزاد گنو منتشر می‌شود و هرگونه کپی برداری از آن آزاد است. ^-^دانیال بحث ‏۱۱ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۱۳ (UTC)

تارگاه‌هایی مثل تار عنکبوت[ویرایش]

سوال من درباره اینه که چطوری می شه از شر تارگاه های تارعنکبوتی خلاص شد. برای نتایج گوگل یابی تارگاه‌هایی میان که هیچ ارتباطی با مطلب مورد جستجوی مخاطب ندارن و این تارگاه ها فقط پیوندی از وبگاه اصلی رو نشون می دن. در واقع مثل تارعنکبوت هستن که محتوای یک تارگاه دیگر رو دزدیدن.

مثلا وقتی برای مکانیک سیالات ویکی کتاب گوگل یابی کردم رسیدم به این تارگاه که با کلیک روی موضوع رسیدم به این تارگاه. تارگاه های مثل این بسیار زیادن و با هر جستجوی گوگل کلی از این تارگاه های تار عنکبوتی نمایش داده می شه مثل آر اس اس یاب و وب اول. چه طور می تونم یه وبگاه رو طوری بهینه سازی کنم که در دام این چنین تارگاه هایی نیفته؟ ممنون از راهنمایی تون.--دوستدار ایران بزرگ ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۲۰ (UTC)

مقاله[ویرایش]

سلام ایامی توان متونی نظیر مقاله علمی -تخصصی و مصاحبه علمی را در این دایره المعارف بارگذاری کرد؟ — پیام امضانشدهٔ قبلی را Habib1017 (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

با درود، اگر منظورتان بارگذاری کل یک مقالۀ علمی یا یک مصاحبه و ایجاد صفحه‌ای مستقل برای آنان باشد، پاسخ شما در حالت کلی «خیر» است. لطفاً نگاهی به «ویکی‌پدیا چه چیزی نیست» بیندازید.--Far50had (بحث) ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۴۲ (UTC)
@Habib1017: دوست عزیز برای وارد کردن مطالب مربوط به متون علمی - تخصصی به ویکی‌کتاب از پروژه‌های برادر ویکی‌پدیا مراجعه کنید. برای مصاحبه همه مصاحبه رو نمی تونید وارد کنید اگر نقل قولی داخلش وجود داره به صورت گزینشی می‌تونید اون رو در ویکی‌گفتاورد وارد کنید. --دوستدار ایران بزرگ ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۱۷ (UTC)

تبلیغات[ویرایش]

مدتیه به شدت در اغلب سایتها تبلیغات جمع شونده از گوشه و کنار مرور گر سر درمیارن. برای شما هم هست یا مشکل از جای دیگست؟ (توضیح اینکه این تبلیغات مربوط به خود سایت نیستن و حتی در سایت‌هایی که به هیچ وجه توشون تبلیغ نیست هم اینا میان!)--Freshman404Talk ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۵۸ (UTC)

@Freshman404: بررسی کنید بدافزار در رایانه‌تان موجود نباشد که تمامش زیر سر آنهاست. برخی از افزونه‌های نصب شده در مرورگرتان نیز از این خبط‌ها می‌کنند که باید سر ببریدشان. پیشنهاد من این است که ابتدا یک اسکن آنتی‌ویروس کلی انجام دهید و نیز تمامی افزونه‌ها را غیرفعال کرده و به مرور آنهایی را که می‌شناسید فعال کنید تا خاطی پیدا شود. ☼ Leyth (بحث) ☼ ‏۲۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۰۲ (UTC)
برنامه‌هایی مثل skype اجازهٔ نشان دادن تبلیغات می‌دهند برید در تنظیمات ببینید یک تیک جایی اشتباهی زده نشده است--- Rmashhadi ♪♫ ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۵۴ (UTC)
@Rmashhadi: تشکر. مشکل از یه بدافزار بود. Freshman404Talk ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۴۴ (UTC)

سرشناسی[ویرایش]

سلام لطفا باید چگونه سرشناسی برای یک مقاله ایجاد کنیم؟ مثلا میخوام برای علی یک سرشناسی مقاله تعین کنم که با مخالفت روبه رو نشم — پیام امضانشدهٔ قبلی را Dr.sharifi (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

@Dr.sharifi: درود. ویکی‌پدیا:سرشناسی و در حالت خاص ویکی‌پدیا:سرشناسی افراد را بخوانید. وهاب (گپ) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۳۳ (UTC)

واکنش روحانیت قاجاریه[ویرایش]

واکنش روحانیت قاجار به ورود دوربین عکاسی و سینماتوگراف چه بود؟ چراکه در آن زمان تصاویر بسیار با ارزشی ثبت شده است (حتی مراسمات مذهبی عاشورا) و به نظر واکنش مثبتی می آید.--p0lyzoarium بحث ‏۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۰۷ (UTC)