همتا به همتا (رایانه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

همکار به همکار یا همتا به همتا نام گونه‌ای از معماری شبکه‌های رایانه‌ای است. در این نوع شبکه، رایانه‌های کارده و کار خواه هر دو در یک سطح کار می‌کنند، به این مفهوم که هر رایانه می‌تواند از اطلاعات رایانهٔ دیگر استفاده کرده یا به رایانه دیگر اطلاعات بفرستد. این نوع شبکه ساده‌ترین و سریعترین روش شبکه‌سازی می‌باشد.

شبکه‌سازی به روش نظیر به نظیر[ویرایش]

برای ایجاد چنین شبکه‌ای تجهیزات زیر لازم است:

۱. کارت شبکه.

۲. کابل شبکه.

۳. سوکت از نوع استاندارد RJ45 که به سر کابل‌ها وصل می‌شود.

۴. میانگاه (Hub) در صورتی که بیش از دو رایانه را بخواهید شبکه کنید.

۵. نرم‌افزار مناسب:به عنوان مثال سیستم‌عامل ویندوز به تنهایی می‌تواند کافی باشد.

۶. برخلاف حالت client/server در این روش کامپیوترهای شخصی می‌توانند بدون server به هم متصل شده و تبادل اطلاعات نمایند. پس از نصب مراحل سخت‌افزاری فقط کافی است که سرویسهای شبکه را در ویندوز و یاسیتم عامل‌های دیگر همچون لینوکس نصب کرده و دیسک‌گردان‌ها (درایوها) را به اشتراک گذارید.

۷. ادعا می‌شود که امنیت آن از روش client/server بالاتر است.

۸. نیاز به Administrator ندارد.

یکی از کاربردهای شبکه همتا به همتا دسترسی یافتن از راه رایانه شخصی خود به پرونده‌هایی است که در سخت دیسک رایانهٔ دیگری قرار دارد.

شبکه نظیر به نظیر یا همتا به همتا[ویرایش]

شبکه های نظیر به نظیر یا(peer to peer environment):صرف نظر از ارتباط کامپیوتر ها در شبکه های کوچک و یا بزرگ کامپیوتر ها به روش های مختلفی به ارائه خدمات به هم می پردازند. در شبکه های نظیر به نظیر کامپیوترها هیچ ارجهیتی نسبت به هم در ارائه خدمات ندارند یا به عبارتی امکانات و منابع خود را در اختیار یک دیگر قرار می دهند یا به عبارتی (share) می کنند.

پیوندهای مرتبط[ویرایش]

نگاهی به دنیای شبکه‌های همتا به همتا

منابع[ویرایش]

کتاب شبکه ج1 از حمید آقابراری