معتادان گمنام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نامواره انجمن معتادان گمنام

معتادان گمنام، (NA) یک انجمن بین‌المللی غیرانتفاعی از زنان و مردانی است که اعتیاد به مواد مخدر٬ مشکل اصلی زندگی‌شان بوده است. این انجمن متشکل از معتادان در حال بهبودی است که به طور مرتب گرد هم می‌آیند تا به کمک هم پاکی خود (از مواد مخدر) را حفظ کنند.

تاریخچه[ویرایش]

در پی موفقیت انجمن الکلی های گمنام، برنامه های ۱۲ قدمی دیگری نیز توسعه پیدا کردند که دومین آنها انجمنی بود که لوئیس همسر بیل ویلسون با هدف کمک به اعضای خانوادۀ افراد الکلی تاسیس کرد. انجمن الکلی های گمنام با حروف اختصاری AA در زبان انگلیسی مشخص می شود اما انجمنی که همسر بیل برای کمک به خانواده الکلی ها تاسیس کرد با حروف اختصاری Al-Anon شناخته می شود. پس از گذشت ۲۰ سال از زمان تاسیس انجمن الکلی های گمنام به علت تبدیل شدن اعتیاد به مواد مخدر به یک مشکل و معضل مهم اجتماعی، انجمن معتادان گمنام یا NA تاسیس شد. اساس و زیربنای همه برنامه های ۱۲ قدمی در اصل همان برنامه ۱۲ قدم الکلی های گمنام است. تنها تفاوت مهم بین این انجمن ها در قدم اول و دوازدهم قرار دارد. در این دو قدم از اعضای انجمن خواسته می‌شود تا مشکل اصلی خود را مشخص و اعلام کنند و انجمن این دو قدم را به گونه‌ای تنظیم و تدوین کرده است که با مادۀ مخدر یا رفتار ویرانگری که فرد معتاد از آن در عذاب است مطابقت داشته باشد. قدم اول NA به مادۀ مصرفی خاصی اشاره نکرده و درعوض از واژۀ بیماری اعتیاد استفاده می کند تا عجز ما را در مقابل بیماری اعتیاد و نه یک مادۀ مصرفی خاص تأکید کند. اما اعمال و اصولی که لازم است تا ما برای بهبودی انجام دهیم در کلیۀ برنامه های ۱۲ قدمی یکسان هستند. علاوه بر این، همۀ برنامه های ۱۲ قدمی از رهنمودهای کلی، به نام سنت های دوازده گانه، جلسات انجمن و ساختار خدماتی انجمن الکلی های گمنام تبعیت می کنند.[۱]

ویژگی‌ها[ویرایش]

اعضای این انجمن به عنوان معتاد، ویژگی مشترک خود را بیماری به نام اعتیاد می‌دانند. اعتیاد به هرگونه ماده‌ای که احساسات و افکار آنان را از حالت طبیعی بیرون آورد. معتادان گمنام باور دارند که چاره رهایی از اعتیاد، ماهیتی روحانی دارد، اگرچه انجمن خود را یک سازمان مذهبی نمی‌دانند اما اعضای آن در سراسر دنیا به مذاهب مختلفی گرایش دارند و این جمله که "انجمن معتادان گمنام مذهبی نیست" در اصل بدین معناست که هر کس از هر مذهبی میتواند در آن عضو شود و مربوط به مذهب خاصی نیست.

برای پیوستن به معتادان گمنام هیچ شرط و شروطی وجود ندارد. به هیچ سازمانی وابسته نیستند. حق عضویتی دریافت نمی‌کنند، به هیچ کس وعده ای نمی هند و تعهد نامه ای امضا نمی‌کنند و با هیچ سازمان سیاسی، مذهبی و یا انتظامی ارتباطی ندارند. هیچ کس تحت نظر نیست و هر کس در صورت تمایل بدون در نظر گرفتن سن، با یا بدون مذهب، نژاد و هویت جنسی می‌تواند به آنان بپیوندد. معتادان گمنام از طریق اعانات داوطلبانه اعضا، کاملاً متکی به خود هستند و هیچ‌گونه کمک مالی از افراد غیرعضو یا سازمان‌های دیگر پذیرفته نمی‌شود. حتی خود اعضا هم نمی توانند کمک مالی غیر عادی و بسیار زیادی ارائه دهند.

گمنامی[ویرایش]

اصل اساسی گمنامی، باعث می‌شود تا معتادان بدون ترس از ممانعت‌های اجتماعی و قانونی، در جلسات٬ شرکت کنند.گمنامی، اساس روحانی تمام سنت‌های انجمن است و به باور آنان، همیشه یادآور این است که اصول را به شخصیت‌ها ترجیح می‌دهند. علاوه بر آن گمنامی در سطح انجام خدمات در اولویت می‌باشد.

برنامه[ویرایش]

قدم‌های دوازده‌گانه معتادان گمنام از پایه‌های اصلی برنامه بهبودی و رهایی معتادان از اعتیاد به مواد مخدر است که از الکلی‌های گمنام (AA) الگو گرفته شده است. در انجمن الکلی‌های گمنام تا کنون بیش از یک میلیون نفر بهبود یافته‌اند. این برنامه، یک برنامه‌ی پرهیز کامل از هرگونه ماده‌ی مخدر است. تنها لازمه عضویت در این انجمن تمایل به قطع مصرف مواد مخدر است.

تنها چیز قابل اهمیت برای اعضا این است که فرد مقابل برای حل مشکل خود چه روشی دارد و دیگران چطور می‌توانند به او کمک کنند. معتادان گمنام ادعا می‌کنند که تجربه گروهی‌شان نشان می‌دهد کسانی که به طور مرتب در جلسات شرکت می‌کنند، پاک می‌مانند.

جلسات[ویرایش]

معتادان گمنام٬ دو گونه جلسه را بر اساس برنامه پیش‌بینی شده برگزار می‌کنند. جلسات بسته یا غیرعلنی که ویژه معتادان و یا کسانی است که گمان دارند ممکن است با موادمخدر مشکل داشته باشند و جلسات باز یا علنی که اعضا هر کسی را که مایل است انجمن را تجربه کند، در جمع خود می‌پذیرند.

ساختار جلسات[ویرایش]

ساختار جلسات NA غیررسمی است و در مکانی که توسط گروه اجاره می‌شود، برگزار می‌گردد و توسط اعضایی که به نوبت جلسه را باز و بسته می‌کنند، رهبری می‌شود. هزینه جلسات و سایر خدمات به طور کامل از محل کمک‌های داوطلبانه اعضای معتاد و فروش نشریات بهبودی، تامین می‌گردد. بیشتر جلسات به طور هفتگی و معمولاً در اماکن عمومی برگزار می‌شوند. جلسات اشکال گوناگونی دارند: مشارکت، سخنران، پرسش و پاسخ، موضوعی و برخی نیز ترکیبی از موارد بالا می‌باشند اما معمولی ترین نوع برگزاری به صورت مشارکتی است یعنی گرداننده جلسه به نوبت به اعضا اجازه می دهد بین یک تا سه دقیقه صحبت کنند.

روش کار[ویرایش]

پایه و اساس انجمن معتادان گمنام، کمک معتادان به یکدیگر برای بهبودی است. اعضا به طور مرتب، گرد هم می‌آیند تا درباره تجربیات‌شان در بهبودی حرف بزنند.

روش اصلی بهبودی در انجمن، باور این برنامه و ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر است. اعضا با حرف زدن درباره تجربیات و بهبودی‌شان از مصرف مواد مخدر، در جلسات شرکت می‌کنند. همچنین اعضای باتجربه بیشتر (که به راهنما معروف‌اند)، به طور فردی با اعضای جدیدتر کار می‌کنند. قدم‌های دوازده‌گانه اصولی‌ترین برنامه معتادان گمنام به شمار می‌آید.

قدم‌های دوازده‌گانه[ویرایش]

نوشتار اصلی: دوازده قدم

هسته اصلی و قلب برنامه معتادان گمنام، دوازده قدم است. این قدم‌ها مجموعه‌ای از رهنمون‌ها برای دست‌یابی عملی به بهبودی است.

چکیده‌ی درون‌مایه‌ی دوازده قدم با اندکی دگرگونی برای هم‌گام‌سازی برای معتادان گمنام بدین گونه است:

 • ۱- ما اقرار كرديم كه در مقابل مواد مخدر عاجزيم و زندگيمان غيرقابل اداره شده بود.
 • ۲- به اين باور رسيديم كه يك نيروي برتر مي تواند سلامت عقل را به ما باز گرداند.
 • ۳- تصميم گرفتيم كه اراده و زندگي را به مراقبت خداوند، بدان گونه كه او را درك كرده ايم، بسپاريم.
 • ۴- يك ترازنامه‌ی اخلاقي بي باكانه و موشكافانه از خود تهيه كرديم.
 • ۵- چگونگي دقيق خطاهايمان را به خداوند، خود و يك انسان ديگر اقرار كرديم.
 • ۶- آمادگي كامل پيدا كرديم كه خداوند كليه نواقص شخصيتي ما را برطرف كند.
 • ۷- با فروتني از او خواستيم كمبودهاي اخلاقي ما را برطرف كند.
 • ۸- فهرستي از تمام كساني كه به آن ها صدمه زده بوديم تهيه كرده و خواستار جبران خسارت از تمام آن ها شديم.
 • ۹- به طور مستقيم در هر جا كه امكان داشت از اين افراد جبران خسارت كرديم، مگر در مواردي كه اجرای اين امر زيان مجددي به ايشان و يا ديگران صدمه بزند.
 • ۱۰- به تهيه ترازنامه‌ی شخصي خود ادامه داديم و هرگاه در اشتباه بوديم سريعًا به آن اقرار كرديم.
 • ۱۱- از راه دعا و مراقبه خواهان ارتقاء رابطه آگاهانه خود با خداوند، بدان گونه که او را درک می کردیم شده و فقط جویای آگاهی از ارادۀ او برای خود و قدرت اجرایی اش شدیم.
 • ۱۲- با بيداري روحاني حاصل از برداشتن اين قدم ها، سعي كرديم اين پيام را به معتادان برسانيم و اين اصول را در تمام امور زندگي خود به اجرا در آورديم.

[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. تارنمای همراه - بهبودی از اعتیاد. http://www.hamrah.co/fa/
 2. تارنمای behboudi.com
 • کتاب پایه معتادان گمنام، ناشر: انجمن ان ای (NA) جهانی، ۱۳۸۵ تهران
 • کتابچه اطلاع‌رسانی انجمن معتادان گمنام

پیوند به بیرون[ویرایش]