سو (قبیله سرخ‌پوست)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سرخ‌پوستان سو در حال مسابقهٔ اسب‌دوانی، نقاشی آبرنگ مربوط به پیرامون ۱۸۳۶

سو (به انگلیسی: Sioux) نام دسته‌ای از سرخ‌پوستان در آمریکای شمالی است.

سوها برپایه گویش و فرهنگ به سه زیرشاخهٔ اصلی بخش می‌شوند:

  • تتون
  • ایسانگاتی
  • ایهانکتونگوانگ

امروزه سرخ‌پوستان سو در داکوتای شمالی و داکوتای جنوبی، مونتانا، مینسوتا، نبراسکا، مانیتوبا و جنوب ساسکاچوان در کانادا پراکنده‌اند.

زبان و آیین[ویرایش]

در میان سرخ‌پوستان زبان سو با گویش‌های چندگانه‌اش رواج دارد. دیگر زبان‌های کاربردی میان آنان انگلیسی و فرانسویاست.

دین مردمان سو نیز مسیحیت و آیین مایدویوین می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

مردمان سو تا سدهٔ هفدهم در داکوتا و سرچشمه‌های رود میسیسیپی ساکن بودند. در پایان این سده سوها با شکارچیان خز فرانسوی -که برای تجارت این محصول با انگلیسی‌ها در هماوردی بودند- همپیمان گشتند.

کلاه‌پر سو
نوشتار اصلی: جنگ ۱۸۶۲ی داکوتا

در آغاز نیمهٔ دوم سدهٔ نوزدهم شورش این مردمان بر دولت ایالات متحده و اتباعش آغاز شد. در ۱۸۶۲ آنها یک کشاورز آمریکایی را با همهٔ خانواده‌اش کشتند و پس از آن به ایستگاه‌های پستی تاختند. در نوامبر همان سال دادگاهی نظامی ۳۰۳ سو از تیرهٔ سانتی را به گناه تجاوز به عنف و قتل به اعدام با طناب دار محکوم کرد. این دادگاه بی هیچ وکیل و شاهدی و در کوتاه‌ترین زمان انجام پذیرفت. رئیس جمهور آبراهام لینکلن تنها حکم اعدام ۳۸ تن از آنان را پذیرفت و آنان را در دسامبر همان سال به طور دسته‌جمعی در مینسوتا به دار آویختند که این بزرگترین اعدام گروهی در تاریخ آمریکا بوده‌است. از مرگ‌رستگان به دست لینکلن هم به زندانی در آیووا فرستاده‌شدند که برایشان از مرگ چندان بهتر نبود.

کشته‌شدن ژنرال کاستر[ویرایش]

در ۱۸۷۵ ژنرال جورج آرمسترانگ کاستر برای سرکوب شورش سرخ‌پوستان سو به مونتانا گسیل شد. ولی وی با ۲۸۵ سرباز و چندین توپ به دام نیروهای گاو نشسته از رهبران سرخ‌پوست افتاد و در ۲۵ ژوئن ۱۸۷۶ در نبرد لیتل بیگ هورن خود و همهٔ نیروهایش کشته شدند.

کشتار ووندد نی[ویرایش]

در ۲۹ دسامبر ۱۸۹۰ یگان هفتم سواره‌نظام ایالات متحده آمریکا در کنار رود وندد نی در داکوتای جنوبی به به اردوی سرخ‌پوستان سو تاختند که از این حمله با نام کشتار یاد می‌شود. در این تازش بیش از ۱۵۰ تن از جمله رئیس قبیله و شماری از مردان، زنان و کودکان نیز کشته‌شدند. از سربازان ایالات متحده هم ۲۵ تن کشته‌شدند. این درگیری واپسین درگیری بزرگ میان نیروهای ایالات متحده و سرخ‌پوستان بود.

دسته‌ای از سرخ‌پوستان سو

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]