سه نقطه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ایجاز (یونانی:Έλλειψις و انگلیسی:Ellipsis) در زبان‌شناسی اشاره به هر قسمتی از کلام دارد که حذف شده‌است و این حذف هم عمدی است. در نوشتار آن را با سه نقطه (...) نشان و گاهی سه ستاره (***) می‌دهند.

سه نقطه همچنین می‌تواند به مکث در جمله، و یا قسمتی ناتمام در آن اشاره داشته باشد. سه نقطه در اینترنت و یا چت و... هم کاربرد دارد.

سه نقطه در زبان انگلیسی[ویرایش]

دستور زبان انگلیسی
Latin dictionary.jpgدر زبان انگلیسی پیشنهاد می‌شود که از سه نقطه برای جمله، لغت، عبارت، خط، پاراگراف حذف شده استفاده کرد. محل استفاده از سه نقطه در زبان انگلیسی معمولاً انتهای یک عبارت و یا محلی است که آن حذف شده‌است.

سه نقطه در زبان فارسی[ویرایش]

در زبان فارسی پیشنهاد می‌شود که از سه نقطه برای جمله، لغت، عبارت، خط، پاراگراف حذف شده استفاده کرد. محل استفاده از سه نقطه در زبان فارسی معمولاً انتهای یک عبارت و یا محلی است که آن حذف شده‌است. سه نقطه در زبان فارسی معنی «و غیره» را می‌دهد. برای مثال بجای اینکه بگوییم «کتاب و دفتر و مداد و کیف و غیره»، می‌توانیم از این عبارت استفاده کنیم: «کتاب و دفتر و مداد و کیف و...»

همینطور می‌توان از آن بجای این موارد استفاده کرد:

  • و غیره
  • عبارت مجهول و استفاده از آن در سئوالات به عنوان مجهول
  • ادامه یک عبارت که ذکر آن موجب دراز شدن متن می‌شود
  • داستانی که خواننده می‌تواند آن را حدس بزند

سه نقطه در ریاضیات[ویرایش]

در ریاضیات سه نقطه معنای «مانند آن» را می‌دهد. برای مثال در عبارت ۱+۲+۳+…+۱۰۰ منظور از سه نقطه اعداد متوالی بین ۴ تا ۹۹ می‌باشد.

و همینطور در عبارت ۱+۳+۵+۷+… یعنی عبارات به طور نامتناهی با قدر نسبت ۲ با هم جمع شوند.

سه نقطه را گاهی به صورت سه نقطه عمودی یا مایل برای عباراتی که زیر هم نوشته شده‌اند (مانند اقلام یک فهرست و یا در یک ماتریس) هم استفاده می‌کنند.