هشتگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

هشتگ #، یک نماد پیشوندی و یکی از تگ‌های ابرداده است. [۱][۲] همچنین، پیام‌های کوتاه در سرویس‌های میکروبلاگ شبکه‌های اجتماعی مانند Twitter یا +Google، ممکن است به وسیلهٔ یک یا چند کلمهٔ به هم پیوسته، تگ شده باشد. به عنوان مثال:

#ویکی‌پدیا یک #دائرةالمعارف است.

هشتگ ابزاری برای گروه‌بندی چنین پیام‌هایی فراهم می‌کند، تا افراد بتوانند آن هشتگ را جستجو کنند و مجموعه‌ای از پیام‌هایی را که شامل آن هستند به دست آورند.

خاستگاه[ویرایش]

هشتگ اولین بار در شبکه‌های IRC برای برچسب‌گذاری گروه‌ها و موضوعات به کار گرفته شد. همچنین برای علامت‌گذاری پیام‌های فردی که به یک گروه خاص مربوط است و نیز علامت‌گذاری پیام‌های فردی متعلق به یک موضع یا «کانال» خاص نیز به کار می‌رود. به طور کلی، کانال‌ها یا موضوعاتی که در یک شبکهٔ IRC داخلی در دسترس هستند، با علامت مخلوط # اضافه شده‌اند (بر خلاف آن دسته که نسبت به سرور، محلی محسوب می‌شوند و از علامت "&" استفاده می‌کنند). محبوبیت تگ‌های مخلوط هم‌زمان با پیشرفت و محبوبیت Twitter بود، که به Chris Messina الهام بخشید تا یک سیستم مشابه طراحی کند تا در Twitter برای تگ کردن موضوعات موردعلاقه روی شبکهٔ میکروبلاگ مورد استفاده قرار گیرد.[۳] او به عنوان اولین پست، مطلبی را در Twitter قرار داد که شامل «هشتگ» بود:

اولین استفاده از نمایهٔ متعالی هشتگ، توسط San diego، مقیم Nate Ritter کالیفرنیا بود، که #Sandiegofire را در پست‌های مکرر خود در مورد آتش‌سوزی‌های اکتبر ۲۰۰۷ کالیفرنیا، با موضوع San Diego قرار داد.[۵] برای اولین بار در عرصه بین‌المللی، هشتگ به نوعی سبک نوشتن پست‌های Twitter در مورد اعتراضات انتخاباتی ایرانیان در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ تبدیل شد، به گونه‌ای که تگ‌های مخلوط فارسی و انگلیسی، هر دو برای کاربران Twitter در داخل و خارج ایران مفید واقع شدند.

در اول ژوئیه 2009، Twitter تبدیل تمام تگ‌های مخلوط به هایپرلینک را آغاز کرد، تا بتوان نتایجی که شامل تمام پست‌های اخیر (با اشاره به هشتگ) یا املای استاندارد آن کلمات (به شرط اینکه کلمات با همان ترتیب و ترکیب کارکترها نوشته شده‌اند) باشد، جستجو کرد. این موضوع در سال ۲۰۱۰ با معرفی «موضوعات پرطرفدار» در صفحهٔ آغازین Twitter اهمیت یافت، به طوری که بسیاری از تگ‌های مخلوط پرترافیک به عنوان «موضوعات پرطرفدار» نمایان شدند.

عملکرد[ویرایش]

هشتگ بیشتر در انجمن‌های گفتگوی بدون‌ناظر و موقت استفاده می‌شود. هر ترکیبی از کارکترها که با علامت hash، شروع شده باشد، یک هشتگ است، و هر هشتگ، اگر توسط تعداد کافی از افراد ترویج شود، می‌تواند یک «trend» باشد و کاربران بیشتری را به بحثی که از آن هشتگ استفاده می‌کند، جذب کند. در Twitter، وقتی یک هشتگ خیلی محبوب می‌شود، در صفحهٔ اصلی هر کاربر در بخش «موضوعات پرطرفدار» نمایش داده می‌شود. موضوعات پرطرفدار می‌توانند بر اساس منطقهٔ جغرافیایی یا بر اساس کل Twitter سازماندهی شوند.

لینک‌های مخلوط توسط هیچ کاربر یا گروه کاربری ثبت و کنترل نمی‌شود، و نیز نمی‌توان آنها را از استفادهٔ عمومی خارج کرد، به این معنی که لینک‌های مخلوط می‌توانند با یک پایایی نظری (بسته به طول عمر کلمه یا مجموعه‌ای از کارکترها که به یک زبان نوشته شده‌اند) به کار روند. آنها همچنین هیچ‌کدام از تعاریف مجموعه‌ها را شامل نمی‌شوند، یعنی یک هشتگ می‌تواند با اهداف زیادی به کار رود، چنان که کسانی که از آنها استفاده می‌کنند، به آنها اعتقاد دارند.

تگ‌های مخلوط به دلیل طبیعت سست خود، اغلب شناخته‌شده‌تر هستند. چون به موضوعات مشخصی از یک بحث، بر اساس یک هشتگ خیلی خاص وابسته‌اند (مثلاً #cake، که در "thecakeisalie" قرار دارد) که با یک املای معمولی متفاوت است، اگرچه ممکن است این مسأله تبدیل شدن موضوعات به «موضوعات طرفدار» را دشوار کند (چون افراد اغلب از املا یا کلمات متفاوتی برای ارجاع موضوعات مشابه استفاده می‌کنند). برای trend موضوعات باید اتفاق‌نظر وجود داشته باشد (اعم از خاموش یا بیان‌شده) که هشتگ به آن موضوع خاص ارجاع می‌شود.

همچنین هشتگ مانند چراغی برای کاربران، در «دنبال کردن» (عضویت) یا «لیست کردن» (سازمان‌دهی به لیست تماس‌های عمومی) دیگر کاربران با علایق مشابه عمل می‌کند. تگ‌های مخلوط می‌توانند در اینستاگرام شبکه‌های اجتماعی، با ارسال تصاویر و هشتگ کردن موضوع آن، به کار روند. به عنوان مثال، یکی از عکس‌های شما و دوست‌تان می‌تواند با هشتگ #bffl یا #friends در شبکهٔ اجتماعی قرار گیرد.

استفاده، خارج از شبکه‌های اجتماعی[ویرایش]

ویژگی دیگر، خدمات غیرکوتاه پیام‌گرا، مانند سیستم‌های نظر کاربر در YouTube و Gawker Media است؛ در مورد دوم، تگ‌های مخلوط برای بخش نظرات وبلاگ و ارائهٔ نظرات به طور مستقیم، به منظور حفظ یک نرخ ثابت از فعالیت‌های کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد، حتی زمانی که وارد سایت نشده‌اند.[۶][۷]

جمع‌کننده‌های جستجوی بلادرنگ مانند جستجوی بلادرنگ گوگل پیشین و Tagboard نیز تگ‌های مخلوط را در پست‌های هم‌زمان پشتیبانی می‌کند، به این معنی که تگ‌های مخلوط در پست‌های Twitter را می‌توان به پست‌هایی که در زیر همان هشتگ می‌آید، هایپرلینک کرد؛ و این، نمایش «رودخانه»ای از پست‌های Twitter را میسر می‌کند که می‌توانند از جستجوی عبارات یا تگ‌های مخلوط به دست آیند. Tagboard سرویسی است که یک صفحهٔ فرود منحصربه‌فرد و مجازی برای تگ‌های مخلوط استفاده‌شده در سایت‌های داده‌های اجتماعی مانند Twitter، Instagram و Facebook فراهم می‌کند.

وب‌سایتهایی که از هشتگ پشتیبانی می‌کنند[ویرایش]

 • نرم‌افزارهای پراکنده و شبکه‌های اجتماعی
 • تمام وب‌سایت‌های رسانه‌های Gawker
 • FriendFeed (از سال ۲۰۰۹)
 • Facebook (از ژوئیه ۲۰۱۳)
 • Google+
 • Instagram
 • Orkut
 • Pinterest
 • Sina Weibo
 • Tout
 • Tumber
 • Twitter (از سال ۲۰۰۹)
 • VK
 • YouTube ت (۲۰۰۹-۲۰۱۱)
 • Kickstarter (از سال ۲۰۱۲ ، مورد استفاده در پروژه‌ها)
 • Fetchnotes (از سال ۲۰۱۲)

کاربرد[ویرایش]

الگوهای رفتاری[ویرایش]

یک پدیده‌ی خاص در سیستم Twitter، الگوهای رفتاری میکرو هستند، که موضوعات جدیدی برای هشتگ ساخته‌شده هستند، و به طور گسترده به مدت چند روز استفاده، سپس ناپدید می‌شوند. [۸] این هشتگ‌ها در تعداد زیادی از وب‌سایت‌های دارای موضوعات پرطرفدار، شامل صفحه‌ی آغازین Twitter حضور دارند. تعاریفی برای بعضی از هشتگ‌ها در سایت hashtag.org وجود دارد. سایت‌های دیگر، مانند hashtag.com، استفاده از هشتگ را به دلایل دیگر تصویب کرد.

ترویج[ویرایش]

پدیده‌ی هشتگ برای تبلیغات، ترویج و هماهنگی‌های احتمالی استفاده می‌شود. سازمان‌های بزرگتر تنها روی یک هشتگ، یا تعداد کمی از آنها تمرکز می‌کنند. با این حال، برخی افراد و سازمان‌ها تعداد زیادی از هشتگ‌ها را به کار می‌گیرند تا بر طیف گسترده‌ای از مفاهیم موردعلاقه‌شان تأکید کنند. تصمیم‌گیری در مورد اختصاصی کردن هشتگ‌ها یا ترویج یک طیف، بستگی به استراتژی بازاریابی کسانی که با آن درگیرند دارند.

رسانه‌های جمعی[ویرایش]

از سال 2010، مجموعه‌های تلویزیونی در کانال‌های مختلف تلویزیونی از طریق اشکالات هشتگ‌ها «مارک»، خود را تبلیغ می‌کنند و این به عنوانی ابزاری برای ترویج backchannel از طرف کاربران آنلاین در بحث، قبل، حین و بعد از پخش آن قسمت به کار می‌رود. [۹]اشکالات هشتگ در هر دو گوشه‌ی صفحه‌ی نمایش ظاهر می‌شود، یا ممکن است در پایان یک تبلیغ دیده شود.[۱۰] (مثلاً یک تصویر متحرک تریلر)

در حالی که شخصیت‌های مرتبط با پخش برنامه (از جمله میزبان و خبرنگاران) نام‌کاربری Twitter شخصی یا شرکت خود را برای دریافت mention و پاسخ به پست تبلیغ می‌کنند، استفاده از هشتگ‌ها مرتبط یا «مارک» در کنار نام‌کاربری Twitter (مانند #edshow و نیز @edshow) به طور فزاینده‌ای به عنوان یک سبک وبلاگ‌نویسی میکرو، به منظور «trend» هشتگ (و بنابراین، موضوع بحث و گفتگو) در Twitter و دیگر موتورهای جستجو تقویت می‌شود.

گویندگان از چنین سبکی به منظور انتخاب شاخص پست‌ها برای پخش زنده استفاده می‌کنند. Chloe Sladden، مدیر مشارکت‌های رسانه‌ای Twitter، دو نوع استفاده از فرمت تلویزیون برای هشتگ‌ها را تعریف کرد: هشتگ‌های که برنامه‌های در حال پخش را معرفی می‌کند (مانند #SunnyFX) و هشتگ‌ها «موقت» و فوری، که توسط شخصیت‌های تلویزیونی برای سنجش واکنش‌های موضعی بینندگان در طول پخش صورت می‌گیرد.[۱۱]

ترویج رویدادها[ویرایش]

رویدادهای سازمان‌دهی‌شده‌ی دنیای واقعی نیز از هشتگ‌ها و لیست‌های موقت برای بحث و ارتقاء در میان شرکت‌کنندگان استفاده می‌کند. هشتگ‌ها برای شرکت‌کنندگان در رویداد، به عنوان چراغی برای یافتن همدیگر، در Twitter و (در بسیاری موارد) در وقایع زندگی واقعی به کار می‌رود.

شرکت‌ها و سازمان‌های حمایتی، از امتیاز بحث‌های مبتنی بر هشتگ برای ارتقا محصولات، خدمات یا مبارزات انتخاباتی خود استفاده کرده‌اند. اعتراضات و کمپین‌های سیاسی در آغاز سال 2010، مانند جنبش #OccupyWallStreet و #LibyaFeb17، با هشتگ‌ها سازمان‌دهی شده و یا برای ارتقای بحث‌ها استفاده‌ی زیادی از هشتگ‌ها شده است.

نارضایتی‌ها و شکایات کاربران[ویرایش]

هشتگ‌ها اغلب در رسانه‌های اجتماعی نرم‌افزاری توسط مصرف‌کنندگان، برای شکایت در مورد تجربه‌ی مشتری از خدمات شرکت‌های بزرگ، استفاده می‌شود. اصطلاح «bashtag» برای توصیف شرایطی ایجاد شده که در آن هشتگ یک شرکت رسانه‌های اجتماعی، برای انتقاد از آن یا توصیف خدمات ضعیفش به کار می‌رود.

مثلاً، در ژانویه‌ی 2010، McDonald هشتگ #McDStories را ایجاد کرد تا مشتریان بتوانند تجربیات مثبت خود را در مورد این رستوران‌های زنجیره‌ای به اشتراک بگذارند. فعالیت‌های بازاریابی تنها دو ساعت بعد از اینکه McDonald شکایت‌های متعددی را به جای تجربیات مثبت موردانتظار دریافت کرد، لغو شدند.[۱۲]

در فرهنگ عمومی[ویرایش]

در طول مناظره‌ی رهبر حزب کانادا در آوریل 2011، رهبر جدید حزب دمکراتیک، Jack Layton، به سیاست‌های جرم Stephen Harper (نخست‌وزیر محافظه‌کار) به عنوان یک «شکست هشتگ» (احتمالاً “#Fail”) اشاره کرد. [۱۳][۱۴]

ظاهراً در اواخر 2012، زنی از انگلستان در اقدامی مبتکرانه کودک خود را «Hashtag» نامید، که البته انتقادات زیادی را از سوی مردم در پی داشت. [۱۵] آنها صدا زدن کودک را به چنین نامی از سوی مادرش، بی‌رحمانه دانستند.

منابع و مراجع[ویرایش]

 1. Hashtags (sic) at the Twitter Fan Wiki. Retrieved on June 2, 2009.
 2. Tags at the identi.ca documentation. Retrieved on June 24, 2009.
 3. Parker, Ashley (June 10, 2011). "Twitter’s Secret Handshake". The New York Times. Retrieved July 26, 2011. 
 4. Chris Messina ("factoryjoe") (August 23, 2007). "Twitter post". 
 5. Nate Ritter (October 23, 2007). "Helping People Everywhere Through the San Diego Fires". 
 6. Gabriel Snyder (Oct 15, 2009). "Anarchy in the Machine: Welcome to Gawker's Open Forums". Gawker. 
 7. Zachary M. Seward (Oct. 15, 2009 / 8 a.m.). "Got a #tip? Gawker Media opens tag pages to masses, expecting "chaos"". Nieman Journalism Lab.  Check date values in: |date= (help)
 8. Jeff Huang, Katherine M. Thornton, Efthimis N. Efthimiadis (2010). "Conversational Tagging in Twitter". Proceedings of the 21st ACM Conference on Hypertext and Hypermedia (HT '10). 
 9. Michael Schneider (Apr 21, 2011). "New to Your TV Screen: Twitter Hashtags". TV Guide. 
 10. Todd Wasserman (Dec 03, 2012). "McDonald's Releases First TV Ad With Twitter Hashtag". Mashable.  Check date values in: |date= (help)
 11. Gregory Ferenstein (April 15, 2011). "Twitter TV Hashtag Tips From Twitter's Own Expert". Fast Company. 
 12. Akwagyiram, Alexis (17 May 2012). "Are Twitter and Facebook changing the way we complain?". BBC News. Retrieved 2012-06-12. 
 13. Anna Mehler Paperny (Apr. 13 2011, 6:00 AM EDT). "Jack Layton's debatable 'hashtag' #fail". The Globe and Mail.  Check date values in: |date= (help)
 14. "Canadians atwitter throughout debate". CBC News. Apr 13, 2011. 
 15. Peacock, Louisa. "Twitter trends: Has a mother really named her baby girl Hashtag?". The Telegraph. Retrieved 1 December 2012.