سارکوم یوئینگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سارکوم یوئینگ

عکاسی ریزنگاری of metastatic Ewing sarcoma (right of image) in normal lung (left of image). PAS stain.
آی‌سی‌دی-۱۰ C41.9
آی‌سی‌دی-۹ 170.9
آی‌سی‌دی-اُ: M9260/3
اُمیم 133450
دادگان بیماری‌ها ۴۶۰۴
مدلاین پلاس 001302
ای‌مدیسین ped/۲۵۸۹
مؤسسه ملی سرطان سارکوم یوئینگ
سمپ D012512

سارکوم یوئینگ (به انگلیسی: Ewing's sarcoma) یکی از تومورهای استخوان با سیر بدخیم است. این تومور در هر استخوانی میتواند بروز کند ولی بیشتر در لگن، ران و ساق است. سن شیوع آن نوجوانی و جوانی است.

علایم و تشخیص[ویرایش]

همانند دیگر تومورهای بدخیم استخوانی درد شایعترین علامت اولیه آن می باشد. محل تومور ممکن است متورم شده و لمس محل دردناک شود. برخلاف دیگر تومور های استخوانی ممکن است با علائم سیستمیک مانند تب و کاهش اشتها و وزن همراه باشد. یافته‌های رادیوگرافی یک کلسیفیکاسیون 'پوست پیازی' بارز و مشخص را نشان میدهد.

درمان[ویرایش]

جراحی : بندرت جراحی می تواند باعث برداشت کل تومور شده و درنتیجه بهبودی کامل حاصل شود . معمولاً جراحی پس از ششیم درمانی اولیه انجام میشود.

شیمی درمانی: قبل و بعد از جراحی انجام میشود. معمولاً یک نئوادجوانت شیمی درمانی مانند وین کریستین یا داکسوروبیسین بعلاوه یک سیکلوفسفامید مانند ایفوسفامید (ifosfamide) یا اتوپوساید ( etoposide) بکار میرود.

پرتودرمانی : بعد از شیمی درمانی و قبل و بعد از جراحی انجام میشود. اصولاً بیماری بسیاربدخیم است و به‌ندرت ممکن است که بیماری با کانسر متاستاتیک تا ۵ سال زنده بماند. البته پیش آگهی پنج ساله برای افرادی با بیماری محدود درصورت شیمی درمانی ۷۰٪ تا ۸۰٪ است.

منابع[ویرایش]

sarcoma Ewing's sarcoma

ایران ارتوپد