ریدن (مورتال کامبت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ریدن (مورتال کامبت)
Raiden mkvsdc.jpg
سری مورتال کامبت Mortal Kombat
اولین حضور مورتال کامبت ۱۹۹۲
پروفایل تخیلی

رِیدِن (به انگلیسی: Raiden) یکی از شخصیت‌های اصلی مجموعه بازی مورتال کامبت است.
رِیدن به عنوان خدای تندر در بازی مورتال کامبت نگهدارندهٔ قلمرو زمین است.
هم‌پیمانان او لیوکانگ و کانگ لاو هستند. در خط داستانی بازی؛ شانگ سونگ، شینوک، اوناگا، شاوکان و کوان چی از دشمنان اصلی او هستند.

اولین حضور: (Mortal Kombat (۱۹۹۲

خلاصه[ویرایش]

خدای رعدو برق که در دنیای مورتال کامبت محافظ زمین هم می‌باشد.

رایدن دارای قدرتهای فراطبیعی گوناگونی من‌جمله تله پورت، کنترل صاعقه و توانایی در پرواز می‌باشد. رایدن فناناپذیر بوده و خاطراتش از آغاز زمان شروع می‌شود. کشتن او غیرممکن است، حتی اگر بدن او هم نابود شود بعد از مدتی از نو شکل می‌گیرد. هر کسی هم که بخواهد به زمین آسیب برساند سر و کارش با رایدن است! براساس گفته‌های خالق رایدن شخصیت او از ۳ خدمتگذار لو پَن در فیلم «دردسر بزرگ در چین کوچک» ساخت سال ۱۹۸۶ به کارگردانی جان کارپنتر برداشت شده‌است.

داستان[ویرایش]

قبل از Mortal Kombat[ویرایش]

در زمان جوانی زمین، رایدن محافظ آن به شمار می‌رفت. او در جنگی که شینوک (به انگلیسی: Shinnok) (یکی از خدایان ارشد) برای ساقط کردن بقیه خدایان ارشد به راه انداخته بود و زمین را نیز به خطر انداخته بود با شینوک جنگید. یکی از تمدنهایی که در این جنگ از بین رفت مارمولکها بودند که بازمانده‌ها را مجبور کرد به دنیایی دیگر به نام زاترا (به انگلیسی: Zaterra) مهاجرت کنند که رپتایل (به انگلیسی: Reptile) یکی از اعضای این تمدن بود. با کمک بقیه خدایان رایدن موفق شد شینوک را شکست داده و او را به دنیای زیرزمین تبعید کند و همچنین طلسم منبع قدرت او را در جایی در کوههای نپال پنهان کرد و ۴ خدا (خدایان آتش، باد، زمین و آب) را به محافظت از آن گماشت!

پس از اینکه ساب-زیرو (به انگلیسی: Sub-Zero) میلیونها سال بعد طلسم را برای کوان چی (به انگلیسی: Quan Chi) دزدید، رایدن به لین کویی (به انگلیسی: Lin Kuei) آموزش داد تا به دنیای زیرزمین وارد شده و طلسم را پس بگیرد، تا مبادا شینوک از آن برای آزاد کردن خود استفاده کند. رایدن به این علت نمی‌توانست خود طلسم را پس بگیرد چون قدرت‌هایش در دنیای زیرزمین بی‌استفاده می‌شدند. ماموریت لین کویی با موفقیت انجام شد و خطر شینوک از بین رفت، هرچند بعدها اشکار شد که کوان چی طلسمی تقلبی به شینوک داده‌است و رایدن متوجه جعلی بودن آن نشده‌است. بدین ترتین طلسم شینوک تا مدتها در اختیار کوان چی باقی‌ماند.

Mortal Kombat[ویرایش]

رایدن بوسیله شخص شانگ سونگ (به انگلیسی: Shang Tsung) به تورنمنت مورتال کامبت دعوت شد، رایدن هم دعوت را پذیرفته و به شکل انسان در آمد تا در مسابقات شرکت کند.

Mortal Kombat II[ویرایش]

با زیر نظر داشتن وقایع، رایدن از مقاصد شوم شائو کان (به انگلیسی: Shao Kahn) باخبر شد و به لیو کان (به انگلیسی: Liu Kang) و کینگ لائو (به انگلیسی: Kung Lao) درباره خطر هشدار داد سپس به تنهایی به جهان بیرونی رفت.

Mortal Kombat Trilogy[ویرایش]

باوجود اینکه شائو کان تمام انسانهای روی زمین را در اختیار خود گرفته بود رایدن قادر بود از لیو کانگ و بقیه جنگجویان برگزیده محافظت کند. رایدن که در ابتدا به علت تداخل ۲ جهان قادر نبود در جنگ شرکت کند بعد از اینکه خدایان ارشد درخواست کمک او را بی‌پاسخ گذاشتند فناناپذیری خود را فدا کرد تا قادر به شکست دادن شائو کان باشد. درنهایت نیروهای شائو کان شکست خورده و به جهان بیرونی عقب‌نشینی کردند و زمین به وضعیت عادی خودش برگشت.

Mortal Kombat 4[ویرایش]

بعد از عقب راندن مهاجمین به دنیای بیرونی، شینوک با کمک کوان چی بار دیگر سعی کرد تا از دنیای زیرین خارج شده و دنیاها را تصاحب کند. ولی بار دیگر لیو کانگ با متحد کردن جنگجویان زمینی تحت فرمان رایدن خدای رعد و برق موفق به شکست دشمنان شدند. رایدن که اینک به مقام خدای ارشد نائل شده بود منصب محافظت از زمین را به فوجین (به انگلیسی: Fujin) سپرد.

Deadly Alliance[ویرایش]

به عنوان یک خدای ارشد رایدن نتوانست با دخالت مانع از کشته شدن لیوکانگ در آکادمی وو شی توسط شانگ سونگ و کوان چی شود. با احساس نفرت از همتاهایش بعلت خودداری از مداخله، رایدن مقام خود بعنوان خدای ارشد را ترک کرد و اقدام به جمع آوری جنگجویانش برای مقابله با Deadly Alliance کرد.

فیتالیتی ها[ویرایش]

در بازی مورتال کمبت، هر بازیکن تعدادی فیتالیتی دارد که هنگامی که راوی فراید میزند Finish Him یا Finish Her به اجرا در میاورد. از معروف ترین فاتالیتی های ریدن میتوان به فیتالیتی I اشاره کرد که در ان فرد را بر روی دو دست بلند میکند و انقدر به او برق وارد میکند تا متلاشی شود؛ و فاتالیتی II که در ان چوب خود را در میاورد و دشمن را به چوب میکشد و با برق او را میکشد اشاره کرد. هر دو فیتالیتی اشاره شده، در بازی مورتال کمبت 4 وجود دارند.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Raiden (Mortal Kombat)»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۰۱۰-۰۶-۰۵).