دورنوردی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دورنوردی (به انگلیسی: Teleportation) مفهومی است که به جابه‌جایی ماده در فضای غیرمادی اشاره می‌کند. به عبارت دیگر انتقال یک ماده از یک نقطه به نقطه دیگر بدون عبور از فضای فیزیکی ما بین آنها است. درواقع انتقال اشیاء (یا انسان) بصورت نور از مکانی به مکان دیگر است؛ این فناوری شامل تبدیل شیئ به داده-نور، انتقال به مقصد و تبدیل مجدد به شیئ اولیه است.

ریشهٔ لغت[ویرایش]

این کلمه از پیشوند یونانی تله (tele)به معنای "دوردست" و "فاصله"، portare فعل لاتین ([pɔr'ta rɛ :])، "حمل کردن" تشکیل شده است.

دورنوردی در فرهنگ روایی و داستانی[ویرایش]

انتقال از راه دور بیشتر در داستانهای علمی - تخیلی شایع است که از آن جمله می‌توان به جنگ ستارگان، دروازهٔ ستارگان و پیشتازان فضا اشاره کرد. همچنین این مفهوم در باورهای عامیانه نوعی توانایی فرابشری به شمار می‌رفته است و داستان‌های زیادی نیز در این زمینه بیان شده است. حتی در برخی از مکاتب اعتقادی نظیر اسلام و بوداییسم مورد تایید قرار گرفته است. در قران کتاب آسمانی مسلمانان داستان انتقال تخت بلقیس از سبا به فلسطین به وسیله آصف بن برخیا وزیر سلیمان[۱][۲] که به گفته قرآن، علمی از کتابی خاص را داشت،[۳] نمونه‌ای از اعتقاد به دورنوردی در اسلام است که در اصطلاح آن را طی‌الارض گویند.

دورنوردی در فیزیک[ویرایش]

نوشتار اصلی: دورنوردی کوانتومی

تا پیش از کشف کوانتوم، دورنوردی از دیدگاه فیزیک غیرمنطقی و خرافی انگاشته می‌شد. اما با کشف فوتون و خاصیت دوگانه موجی - ذره‌ای نور الکترومغناطیس، (اصل دوبروی)، وجود دورنوردی در ذرات بنیادین به اثبات رسید. این اکتشافات باعث آغاز پژوهش‌ها در این زمینه شد. هم‌اکنون در بسیاری از گروه‌های فیزیک کوانتوم و ذرات بنیادین در این زمینه تحقیق می‌شود.

پژوهشگران دانشگاه فناوری دلفت هلند در ماه می ۲۰۱۴ (خرداد ۱۳۹۳) برای نخستین‌بار موفق به دورنوردی اتم‌ها بین دو نقطه در فاصله ۳ متری از یکدیگر شدند که می‌تواند به معنای امکانپذیر بودن دوربری انسان در آینده باشد. در این پژوهش، اطلاعات رمزگذاری شده به ذرات زیراتمی را بین دو نقطه در فاصله ۳ متری از یکدیگر با دقت ۱۰۰ درصدی منتقل کردند؛ اطلاعات براحتی از یک سمت به سمت دیگر منتقل شد و هیچ عاملی نتوانست این فرایند را مختل کند. این دستاورد نخستین گام برای توسعه شبکه‌های شبه‌اینترنت بین رایانه‌های کوانتومی فوق‌سریع محسوب می‌شود.[۴][۵]

منابع[ویرایش]

  1. مفاتیح الغیب (تفسیر کبیر) - فخرالدین رازی ابوعبدالله محمد بن عمر-جلد 24 - صفحه 556
  2. المیزان فی تفسیر القرآن - طباطبایی سید محمدحسین - جلد ۱۵ - صفحه 363
  3. سوره نمل - آیات 38 تا 41
  4. http://www.nytimes.com/2014/05/30/science/scientists-report-finding-reliable-way-to-teleport-data.html?hpw&rref=science&_r=0
  5. http://www.sciencemag.org/content/early/2014/05/28/science.1253512
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Teleportation»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۲).