دله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دله[۱]
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
تیره: راسویان
سرده: Gulo
Pallas, 1780
گونه: G. gulo
نام علمی
Gulo gulo
(Linnaeus, ۱۷۵۸)
پراکندگی گونه Gulo gulo

دله بزرگ جثه ترین عضو خانواده راسویان و درنده ترین پستاندار است. دله یک گوشتخوار درشت و نیرومند است که بیشتر به یک خرس کوچک می‌ماند تا راسو. شکل ظاهری او آمیزه‌ای از گورکن و یک خرس کوچک با خز زبر و تیره رنگ است که در هر سمت بدن یک نوار کم رنگ دارد. طول آن ممکن است به ۱/۲ متر و وزن آن حدوداً به ۲۷ کیلوگرم برسد.[۲]

زیستگاه[ویرایش]

زیستگاه دله جنگل‌های متشکل از درخت‌هایی از جنس مخروطیان[۳]است.

تغذیه[ویرایش]

آنها پرندگان و پستانداران کوچک را شکار می‌کنند. البته از لاشه جانوران نیز تغذیه می‌نمایند و قادرند یک گوزن را از پا درآورند. دله به یک عامل ویران‌گر و منهدم کننده مشهور است و معروف است که از سایر گوشت‌خواران، بیشتر غذا می‌خورد. به همین دلیل او را به حریص بودن می‌شناسند، هرچند این لقب احتمالاً مبالغه‌آمیز است.

خلق و خو[ویرایش]

دله

دله چنان درنده خو و مهاجم است که می‌تواند سایر صیادان و حتی خرس را از صید خود دور نماید. دله و گورکن در بسیاری از خصایل[۴] اشتراک دارند. دله به خاطر درنده‌خویی و نیرومندیش در برابر اندازه و هیکلش که می‌تواند شکارهایی چندین برابر اندازهٔ خودش را بکشد، خیلی شهرت دارد.

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Wozencraft, W. C.. Mammal Species of the World. Wilson, D. E., and Reeder, D. M. (eds). 3rd edition ed. Johns Hopkins University Press, 16 November 2005. ISBN 0-801-88221-4. 
  2. اندرو, تاثیر حیوانات بر سرنوشت ما.
  3. ، درختانی چون کاج و سرو
  4. ، عادت‌های رفتاری

منابع[ویرایش]

  • اندرو, تد. تاثیر حیوانات بر سرنوشت ما. vol. 3. 2008. ISBN ‎964-8486-08-5.