تتراهیدروفوران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Tetrahydrofuran
نام‌های دیگر THF, tetrahydrofuran, 1,4-epoxybutane, butylene oxide, cyclotetramethylene oxide, oxacyclopentane, diethylene oxide, furanidine, hydrofuran, tetra-methylene oxide
شناساگرها
CAS 109-99-9 YesY
پاب‌کم 8028
کم‌اسپایدر 7737 YesY
ChEBI CHEBI:26911 N
ChEMBL CHEMBL276521 YesY
شماره RTECS
LU5950000
Jmol-3D images Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C4H8O
جرم مولی ۷۲٫۱۱ g mol−1
شکل ظاهری colorless liquid
چگالی 0.8892 g/cm3 @ 20 °C, liquid
دمای ذوب
‎−108.4 °C, 165 K, -163 °F
دمای جوش
‎66 °C, 339 K, 151 °F
محلول در آب Miscible
گرانروی 0.48 cP at 25 °C
ساختار
شکل مولکولی envelope
قطب‌ها 1.63 D (gas)
خطرات
طبقه‌بندی EU Flammable (F)
Irritant (Xi)
شماره ایمنی R۱۱, R19, R36/37
شماره نگهداری S۱۶, S۲۹, S۳۳
لوزی آتش
NFPA 704.svg
3
2
0
دمای اشتعال −14 °C
ترکیبات مرتبط
مرتبط با heterocycle فوران
پیرولیدین
۴،۱-دی‌اکسان
ترکیبات مرتبط دی‌اتیل اتر
 N (verify) (what is: YesY/N?)
تمامی داده‌ها مربوط به شرایط استاندارد(در  °C۲۵ و  kPa۱۰۰) است، مگر آنکه خلاف آن ذکر شده باشد.
Infobox references

تتراهیدروفوران (به انگلیسی: Tetrahydrofuran) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 8028 است. شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی‌رنگ است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

تتراهیدروفوران (THF) یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی (CH2)4O است ؛ مایعی بیرنگ که با آب قابل امتزاج است و در دما و فشار استاندارد دارای ویسکوزیته پایینی میباشد .ترکیبی هتروسیکل است که اتری قطبی بوده و به عنوان حلال آلی قطبی معمولاً استفاده میشود ، اگرچه به عنوان آغازگر در پلیمرها هم استفاده میشود . بویی مشابه به دی اتیل اتر دارد اما قدرت بیهوشی خیلی کمتری از آن دارد . THF میتواند توسط اسیدهای قوی پلیوریزه شود تا یک پلیمر خطی به نام پلی تترا متیلن اتر گلیکول (PYEMG) که PTMO (پلی تترا متیلن اکسید ) نیز شناخته میشود تبدیل شود . - کاربردها استفاده اولیه این پلیمر به منظور ساخت فیبرهای پلی اورتان کش سان مثل اسپاندکس (spandex) است. به عنوان حلال کاربرد اصلی آن استفاده به عنوان حلال صنعتی برای PVC و در جلا دهنده ها است . یک حلال آپروتیک با ثابت دی الکتریک 7.6 که یک حلال قطبی است و میتواند شما زیادی از ترکیبات قطبی و غیر قطبی را در خودش حل کند ؛ با آب قابل امتزاج بوده و میتواند ساختارهای کلاترات هیدرات(clathrate hydrate) را در دمای پایین با آب تشکیل دهد . - احتیاط ها THF به عنوان یک حلال غیر سمی با دوز مرگ آور LD50 که با استون قابل مقایسه است . از مشخصات قابل توجه آن این است که در پوست نفوذ کرده و یه سرعت سبب دهیدراسیون میشود.latex را در خودش حل کرده و برای حمل آن باید از لاستیکهای نئوپرن استفاده شود . این ماده به شدت قابل اشتعال است . برای خشک کردن این ماده نباید آن را تقطیر کرد چرا که در اثر کاهش این ماده پراکسیدهای قابل انفجار در آن تغلیظ میگردد . این ماده به عنوان حلال در واکنش های پر بازده تهیه ی الکل از آلکنها نظیر "هیدرو بوردار شدن- اکسایش" و " اکسید جیوه دار کردن - جیوه زدایی" کاربرد دارد.

منابع[ویرایش]