تارلرزه بطنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تارلرزه بطنی
Ventricular fibrillation
آی‌سی‌دی-۱۰ I49.0
آی‌سی‌دی-۹ 427.41
دادگان بیماری‌ها failure.htm Heart failure
سمپ D014693

تارلرزه[۱] بطنی یا فیبریلاسیون بطنی نوعی از آریتمی قلبی است که تحریک الکتریکی مسیر مشخصی را در قلب طی نمی‌کند. آریتمی قلبی به معنی غیرطبیعی بودن ریتم قلب است. در حالت طبیعی ریتم قلب از گره سینوسی آغاز شده و پس از انتقال به گره دهلیزی-بطنی در بطنها منتشر می‌شود. در نتیجه این نحو هدایت تحریک الکتریکی، ابتدا دهلیز و با فاصله کمی بطنها منقبض می‌شوند و همچنین ابتدا عضلات دهلیزها شل شده و سپس بطنها شل می‌شوند.

تارلرزه بطنی (VF) (به انگلیسی: Ventricular fibrillation) هنگامی رخ می‌دهد که در بطنها موج الکتریکی تحریک جهت مشخصی نداشته باشد یعنی سلولهای عضلانی بطن به صورت نامنظم تحریک و شل می‌شوند. به همین دلیل عملکرد بطنها در پمپاژ خون به رگ‌ها مختل می‌شود. در معاینه ما نبض واضحی از بیمار حس نمی‌کنیم. تارلرزه بطنی یک فوریت پزشکی است و باید سریع آریتمی را بهبود داد.

نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) یا ECG که نحوه حرکت موج تحریک الکتریکی در قلب را نشان می‌دهد. در تارلرزه بطنی ما کمپلکس QRS طبیعی نداریم.

درمان[ویرایش]

درمان با داروهای آنتی آریتمیک مانند بتابلوکرها، بلوک کننده‌های کانال کلسیم، پروکائین آمید، کینیدین و... بستگی به نوع آریتمی و سایر شرایط بیمار دارد. گاه تحریک الکتریکی با دفیبریلاتور ضروری است. احتمال مرگ بیمار بالاست.

منابع[ویرایش]

  • دورلند فرهنگ پزشکی. تهران
  • واشنگتن، درمانهای طب داخلی
  1. برابرنهاده فرهنگستان زبان فارسی.