برلین شرقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۵۲°۳۱′۷″ شمالی ۱۳°۲۴′۱۶″ شرقی / ۵۲.۵۱۸۶۱° شمالی ۱۳.۴۰۴۴۴° شرقی / 52.51861; 13.40444

پرچم برلین شرقی.

برلین شرقی یا برلن شرقی نامی بود که از ۱۹۴۹ تا ۱۹۹۰ به بخش شرقی برلین اطلاق می‌شد. این منطقه شامل منطقهٔ تحت نفوذ شوروی در شهر برلین پس از پایان جنگ جهانی دوم در ۱۹۴۵ بود. مناطق تحت نفوذ آمریکا، بریتانیا و فرانسه در این شهر به برلین غربی معروف شدند که از نظر دوفاکتو بخشی از آلمان غربی به شمار می‌آمد.

برلین شرقی پایتخت آلمان شرقی بود. این شهر از تاریخ ۱۳ اوت ۱۹۶۱ تا ۹ نوامبر ۱۹۸۹ با دیواری به نام «دیوار برلین» از برلین غربی جدا شده بود. منابع رسمی آلمان شرقی از اصطلاح «برلین شرقی» استفاده نمی‌کردند و معمولاً آن را تنها «برلین» یا «برلین، پایتخت جمهوری دموکراتیک آلمان» می‌خواندند. در ضمن تا اوایل و اواسط دههٔ ۶۰ برلین شرقی را «بخش دموکرات» نیز می‌خواندند.

متحدان غربی(ایالات متحده، بریتانیای کبیر و فرانسه) هرگز حاکمیت آلمان شرقی بر برلین شرقی را به رسمیت نشناختند. پروتوکل رسمی متفقین تنها حاکمیت اتحاد شوروی در برلین شرقی را به رسمیت می‌شناخت. در واقع و در عمل این سه کشور همواره به حضور ارتش ملی خلق (ارتش آلمان شرقی) در برلین شرقی اعتراض داشتند بخصوص وقتی رژه‌های نظامی در این شهر برگزار می‌شد. با این حال و علی‌رغم همهٔ این‌ها هر سه این کشورها به تدریج و در دههٔ ۷۰ سفارت‌های خود را در برلین شرقی تأسیس کردند.

در ۳ اکتبر ۱۹۹۰ آلمان غربی و شرقی متحد شدند و نتیجتاً برلین شرقی نیز منحل شد.

نگارخانه[ویرایش]