آلن گینزبرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آلن گینزبرگ و پیتر اورلوسکی سال ۱۹۷۸

ایروین آلن گینزبرگ (به انگلیسی: Irwin Allen Ginsberg) (۳ ژوئن ۱۹۲۶ - ۵ آوریل ۱۹۹۷) شاعر آمریکایی بود. وی به خاطر شعر زوزه معروف است.وی به همراه جک کرواک و ویلیام بورو دوم از پایه‌گذاران «نسل بیت» بود.

زندگی نامه[ویرایش]

گینزبرگ در خانوادهٔ یهودی در ایالت نیوجرسی به دنیا آمد. پدرش لوئی گینزبرگ شاعر و معلم مدرسه بود. مادرش نائومی لیورگانت گینزبرگ، بیماری روحی پارانویا و هم چنین صرع داشت.. مادرش در حزب کمونیست فعالیت داشت. آلن در نوجوانی شروع به نوشتن کرد. او ابتدا کارش را با نوشتن برای نیویورک تایمز آغاز نمود و دربارهٔ موضوعات سیاسی و حقوق کارگران می‌نوشت. در دوران دبیرستان به خاطر تشویق معلمش خواندن "والت ویتمن " را شروع کرد. آلن پس از تحصیل در دانشگاه ایالتی مونت‌کلیر با یک بورس تحصیلی از انجمن مردان جوان عبری در سال ۱۹۴۹ به دانشگاه کلمبیا راه یافت.

گینزبرگ در نیویورک به هم‌راه لوسین کار با نویسندگانی آشنا شد که بعدها نسل بیت را شکل دادند. گینزبرگ بار دیگر توسط لوسین کار به نیل کسدی معرفی شد. شخصیتی که تاثیر بسیاری در او داشت. گینزبرگ در سال ۱۹۵۶ پیتر اورلوفسکی را در سانفرانسیسکو ملاقات کرد و تا آخر عمر در کنار او ماند. و از آنجا بود که به بودیسم تبتی علاقه‌مند شد. گینزبرگ در سان فرانسیسکو با شاعران رنسانس سن فرانسیسکو ملاقات کرد که بعدها این شاعران به نسل بیت پیوستند.

گینزبرگ در سال ۱۹۹۳ برای کتاب "The Fall Of America " جایزه کتاب ملی آمریکا را برد، و از وزیر فرهنگ فرانسه نیز مدال شوالیه هنر وادبیات را گرفت. وی در ۵ آوریل ۱۹۹۷در سن ۷۰ سالگی در اثر ابتلا به سرطان کبد درگذشت.

گینزبرگ شاعر و فعال سیاسی بود، درمخالفت علیه جنگ ویتنام نقش بسیار فعالی داشت. دربارهٔ آزادی بیان و آزادی حقوق هم‌جنس گرایان فعالیت می‌کرد.

منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ آلن گینزبرگ موجود است.
  • ویکی‌پدیای فرانسوی