Slackpkg

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
slackpkg
Slackpkg updating.png
slackpkg در حال به‌روزرسانی سیستم
توسعه‌دهنده(ها)Piter Punk
انتشار پایدار۲٫۸۲٫۲ / ۱۰ اکتبر ۲۰۱۷؛ ۲ سال پیش (۲۰۱۷-۱۰-۱۰)
انتشار پیش‌نمایش۲٫۸۲٫۳ بتا ۵ / ۶ ژانویه ۲۰۱۸؛ ۲ سال پیش (۲۰۱۸-۰۱-0۶)
وضعیت توسعهفعال
نوشته‌شده بهاسکریپت شل
سیستم‌عاملاسلکور
پروانهپروانه عمومی همگانی گنو

slackpkg یک نرم‌افزار ابزاری برای نصب و به‌روزرسانی خودکار بسته‌ها از طریق شبکه یا اینترنت برای اسلکور است. slackpkg از اسلکور ۹٫۱، در بسته‌های جانبی قرار داشت.[۱] اما از نسخه اسلکور ۱۲٫۲ به بعد، در شاخه اصلی آن قرار گرفت. slackpkg تحت پروانه عمومی همگانی گنو (GPL) منتشر شده‌است.

slackpkg یک ابزار مدیر بسته خودکار شده نوشته شده به زبان بش، و همچون Swaret است؛ و طراحی شد تا امور مدیریت سیستم را با فراهم کردن روند مدریت بسته، تنها با یک فرمان ساده‌تر کند. slackpkg جایگزینی برای ابزارهای مدیر بسته اسلکور همچون installpkg و upgradepkg نیست. بلکه از آن‌ها استفاده می‌کند.

برخی از کاربردهای slackpkg شامل نصب بسته‌ها، به‌روزرسانی و جستجوی آن‌ها می‌شود. بسیاری از این ویژگی‌ها، همچون حذف کردن بسته‌ها، می‌تواند به صورت مستقیم توسط خود ابزارهای مدیریت بسته انجام گیرند، اگرچه اجرای آن‌ها در slackpkg رابط کاربری سازگارتری را ارائه می‌دهد.

Slackpkg درخت پیش‌نیازهای میان بسته‌ها را همچون مدیر بسته دبیان (apt)، فراهم نمی‌آورد. هرچند برنامه‌های دیگر، همچون slapt-get، مدیریت خودکار پیش‌نیازهای بسته نیز دارند.

منابع[ویرایش]

  1. «Announcing Slackware Linux 9.1!». پاتریک ولکردینگ. دریافت‌شده در ۳۱ مرداد ۱۳۹۴.