یو-گی-او

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یو-گی-او!
جلد اول مانگای یو-گی-او!
جلد اول مانگای یو-گی-او!
遊☆戯☆王
(‏Yu-Gi-Oh!‏)
ژانراکشن، دراما، ماجراجویانه، خیال‌پردازی
مانگا
نویسندهکازوکی تاکاهاشی
ناشرشوئیشا
دستهشونن
انتشار درهفته‌نامه شونن جامپ
پخش اصلی۳۰ سپتامبر ۱۹۹۶ – ۸ مارس ۲۰۰۴
شمار کتاب‌ها۳۸ جلد
مجموعه تلویزیونی
کارگردانهیرویوکی کاکودو
استودیوتوئی انیمیشن
شبکهتی‌وی آساهی
پخش اصلی۴ آوریل ۱۹۹۸ – ۱۰ اکتبر ۱۹۹۸
قسمت‌ها۲۷
رمان
نویسندهکاتسوهیکو چیبا
ناشرشوئیشا
دستهشونن
انتشار۳ سپتامبر ۱۹۹۹ – تاکنون
مجموعه تلویزیونی
کارگردانکونیهیسا سوگیشیما
نویسندهآکِمی اوموده
آتسوشی مائکاوا
جونکی تاکگامی
شین یوشیدا
آهنگ‌سازشینکیچی میتسومونه
استودیوگالوپ
شبکهتی‌وی توکیو، انیماکس
پخش اصلی۱۸ آوریل ۲۰۰۰ – ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۴
قسمت‌ها۲۲۴
نشان درگاه درگاه انیمه و مانگا
Yu-Gi-Oh! card example.

یو-گی-او! (به ژاپنی: 遊☆戯☆王 Yū-Gi-Ō!) یک مجموعه مانگا ژاپنی است که توسط کازوکی تاکاهاشی نوشته و طراحی شده‌است. این مانگا توسط شوئیشا از ۳۰ سپتامبر ۱۹۹۶ تا مارس ۲۰۰۴ در هفته‌نامه شونن جامپ منتشر می‌شد.

خلاصه ی داستان[ویرایش]

داستان درباره ی پسر بچه ای به نام «یوگی موتو» هست که با پدربزرگ خود در شهری به اسم «دومینو» زندگی میکند. پدربزرگ یوگی که قبلاً باستان شناس بوده، روزی برای او پازلی حل ناشدنی به عنوان هدیه می آورد. یوگی با حل و تکمیل کردن پازل (که با نام پازلِ ملنیوم شناخته میشود) در میابد که به مدت پنج هزار سال، روحِ فرعونی باستانی (و بسیار شبیه به یوگی با اسم مستعار یامی) در این پازل محبوس بوده است. یوگی درمیابد پنج هزار سال پیش فراعنه ی مصری، با نیروهایی به شدت قدرتمند، دوئل هایی جادویی انجام می دادند که بشریت را تا مرز نابودی پیش برده است تا اینکه فرعونی قدرتمند (یامی) این نیرو ها را محبوس و در اشیایی ملنیومی حبس کرده است. اما اکنون این دوئل ها به نوعی بازگشته اند و خطری جدی بشریت را تهدید میکند. حال یوگی و یامی باید به کمک هم راز گذشته فرعون را کشف کرده و در این راه تمام موانع را کنار بزنند.

یوگی اوه به معنای سلطان بازی هاست.

یک مجموعه تلویزیونی انیمه ۲۷ قسمتی نیز توسط استودیو توئی انیمیشن از روی این مانگا ساخته شده که پخش آن از ۴ آوریل ۱۹۹۸ در شبکه تی‌وی آساهی آغاز شده، و تا ۱۰ اکتبر ۱۹۹۸ ادامه داشت. فصل دوم مجموعه انیمه نیز با عنوان یو-گی-او! دوئل هیولاها، به تعداد ۲۲۴ قسمت از ۱۸ آوریل ۲۰۰۰ تا ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۴ در شبکه تی‌وی توکیو پخش شد. تاکنون چندین دنباله برای این انیمه پخش شده است که از بین آنها میتوان به سری جی اکس Gx، سری فایو دی 5Ds و سری آرک وی Arc-V وسری yugioh Vrains و در نهایت yugioh seven اشاره کرد. برای یادگیری کارت بازی یوگی اه میتونید به وبسایت Honest-yugioh .com بیاید

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Yu-Gi-Oh!," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Yu-Gi-Oh!&oldid=319768357 (accessed October 15, 2009).

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • یو-گی-او (مانگا) در دانشنامهٔ وب‌گاه Anime News Network
  • یو-گی-او (انیمه) در دانشنامهٔ وب‌گاه Anime News Network