درگاه:انیمه و مانگا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
به
درگاه انیمه و مانگا خوش امدید

درگاه انیمه و مانگا

درگاه انیمه و مانگا

انیمه (به ژاپنی: アニメ) پویانمایی‌ای است که خاستگاه آن ژاپن است و به طور معمول بر مبنای مانگاها ساخته می‌شود. انیمه در واقع کوتاه شده واژهٔ انگلیسی «animation» (پویانمایی) است. تاریخ انیمه از اوایل سدهٔ ۲۰ آغاز می‌شود که فیلم‌سازان ژاپنی با واژه انیمیشن که در آن زمان در کشورهایی مانند فرانسه، آلمان، ایالات متحده و روسیه استفاده می‌شد آشنا شدند. قدیمی‌ترین انیمه، انیمه‌ای است ۳ ثانیه‌ای از یک ملوان در سال ۱۹۰۷. برخلاف آمریکا، فیلمسازی ژاپن به صورت سازمانی کوچک بود که با مشکلاتی از قبیل کمبود بودجه، مکان و محدودیت دست به گریبان بود. با مطرح شدن انیمیشن، هنرمندان قادر به ساخت هر نوع کاراکتر و صحنه‌ای شدند. در طی دهه ۷۰، درصد محبوبیت مانگا بسیار بالا رفته بود که معمولاً بعداً انیمیشنی بر اساس آنان نیز ساخته می‌شد. از کارهای اوسامو تزوکا که بعداً معروف به «افسانه» و «خدای مانگا» شد، می‌توان در این زمینه نام برد. به‌خاطر این چنین فعالیت‌هایی انیمه امروز به عنوان یک هنر شناخته می‌شود. برای مثال، نوع روبات‌های بزرگ که با نام مکا شناخته می‌شود، با تزوکا شروع، توسط گو ناگائی و … رشد پیدا کرد و با یوشیوکی تومینو متحول شد. انیمه‌های رباتیک مانند گاندم و ماکروس در دهه ۸۰ به عنوان کلاسیک‌های این نوع نام گرفتند و این نوع انیمه هنوز هم یکی از مطرح‌ترین انواع انیمه هستند. در دهه ۸۰، انیمه در رسانه‌های ژاپن قبول و به‌سرعت به یک رشته تولید موفق تبدیل شد.


مانگا (به ژاپنی: 漫画) به معنای صنعت کمیک‌استریپ یا نشریات کارتونیست که در کشور ژاپن رونق فراوانی دارد و از دههٔ ۱۹۵۰ به بعد شروع به گسترش کرد. مشخصهٔ بارز مانگا شخصیت‌های کارتونی هستند که اغلب دارای ویژگی‌های خاصیند که از دیگر کاراکترها متمایز می‌شوند، همانند اغراق بیش از حد در اندام‌های بدن که در اکثریت آن‌ها چشمهای بزرگ به‌همراه دهان و بینی کوچک مشاهده می‌شود.

نوشتار برگزیده

رده‌ها

Filing cabinet
Filing cabinet

نوشتارهای برگزیده


برگزیده برگزیده


نگاره برگزیده

این عکس یک دختر «ایتچی» از انیمه/مانگا است. به اینجور دختران «ایتچی» میگویند. دختران ایتچی لباس های بدن نما می‌پوشند و معمولا لباس های نازک و توری می پوشند. پس زمینه‌ی این تصویر، آسمان آبی و درخت پرشکوفه ساکورا، است. این تصویر دارای زاویه کج بوده و تمام قد ایتچی را نشان می‌دهد و نقطه فوکوس بر روی خود سوژه است. در ژاپنی ایتچی به هر چیزی که «منحرف کننده»، «شیطنت آمیز» و «ناپاک» باشد گفته می‌شود ولی اینجا این واژه‌ای معتدل است و به اندازه‌ی واژه‌ «هنتای» وقیحانه نیست. این واژه همچنین به مانگا و انیمه‌هایی که در آن شخصیت‌های مونث لباس های تنگ، بسیار کوتاه و بدن نما میپوشند، نسبت داده می شود. تصاویر دختران ایتچی هرگز اعضای اصلی جنسی دختران را نشان نمی دهد فقط اشاره های غیر مستقیمی به آن می‌کند. این تصویر با اینک اسکیپ ایجاد شده است. برنامه‌ای که به طور مستقیم فایل‌های داده‌های برداری را می‌سازد.

آیا می‌دانید

Question mark
Question mark
 • .... که سریال انیمه‌ای کودکانهٔ بلفی و لی‌لی‌بیت در ژاپن، انگلستان، اسپانیا، لهستان، ایتالیا و آلمان پخش می‌شد؟
 • .... که جنگ‌های تابستانی اولین فیلم انیمیشن ژاپنی برای رقابت در جشنواره بین المللی فیلم لوکارنو بود؟
 • .... که پونیو روی صخره کنار دریا ساخته هایائو میازاکی در ژوئیه سال ٢٠٠٨ در سینماهای ژاپن در اولین دور اکرانش، بیش از ١٬٢ میلیون بیننده داشته‌است؟
 • .... که بکا خواننده آمریکایی در سال ٢٠٠٨ آهنگ «من زنده هستم!» را برای تیتراژ پایانی انیمه ژاپنی کوروشیتسوجی ساخته است؟
 • .... که داستان‌های جنایی سابو و ایچی یک مانگا درباره یک سامورایی نابینا است و این مانگا در سال ۱۹۶۸ برنده شوگاکوگان شده است؟
 • ویکی‌پروژه‌ها

  آن‌چه می‌توانید انجام دهید

  موضوعات

  درگاه‌های وابسته

  در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا