یلوه خالدار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یلوه خالدار
Porzana porzana 1 (Marek Szczepanek).jpg
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: درناسانان
تیره: تیرهٔ یلوه
سرده: Porzana
گونه: P. porzana
نام علمی
Porzana porzana
لینه، ۱۷۶۶
نقشهٔ پراکندگی یلوهٔ خالدار در جهان

یلوه خالدار با نام علمی Porzana porzana پرندهٔ کوچک آبچری از تیرهٔ یلوه است که در باتلاق‌ها و جنگزارهای مناطق معتدل اروپا تا غرب آسیا زندگی می‌کند. این پرنده مهاجر بوده و زمستان‌ها را در آفریقا می‌گذراند. یلوهٔ خالدار یکی از پرندگانی است که مشمول توافقنامهٔ حفظ پرندگان مهاجر آبچر آفریقایی-اوراسیایی می‌باشد.

مشخصات[ویرایش]

یلوهٔ خالدار بین ۱۹ تا ۲۲،۵ سانتی‌متر طول دارد و از یلوه آبی تقریباً کوچکتر است. همچنین نوک آنها نیز از یلوهٔ آبی کوتاهتر بوده و زردرنگ با انتهایی قرمز است. پرندگان بالغ دارای بالاتنه‌ای قهوه‌ای‌رنگ بوده و سینه‌شان آبی-خاکستری است و در پهلوها خطوطی تیره رنگ همراه با خال‌هایی سفید دارند. پاهای پرنده سبزرنگ با چنگال‌هایی بلند است و دمی کوتاه دارند که در زیر نخودی رنگ است.

یلوه‌های خالدار نابالغ شبیه پرندگان بالغند با این تفاوت که به جای پرهای آبی-خاکستری پرهایی قهوه‌ای رنگ دارند و جوجه‌هایشان نیز همچون دیگر جوجه‌یلوه‌ها بدنشان با کرکی سیاهرنگ پوشیده شده است.

یلوه‌های خالدار پرندگانی پر سر و صدا بوده و آوایی شبیه به صفیر شلاق دارند و در فصل مهاجرت راحتتر می‌توان آنها را مشاهده نمود تا در فصول دیگر.

تغذیه[ویرایش]

این پرندگان به‌دنبال غذا یا با منقارهایشان در گل و آب‌های کم‌عمق جستجو می‌کنند یا از طریق مشاهده شکارشان را می‌گیرند. حشرات و جانوران آبزی غذای اصلی یلوهٔ خالدار را تشکیل می‌دهند.

تولید مثل[ویرایش]

یلوهٔ خالدار آشیانهٔ خود را در مکانی خشک در میان گیاهان می‌سازد و پس از جفتگیری بین ۶ تا ۱۵ تخم می‌گذارد. این پرنده در فصل تولید مثل بسیار مخفی‌کار بوده و بیشتر صدایشان شنیده می‌شود تا آنکه خودشان دیده شوند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]