یلوه خالدار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یلوه خالدار
Porzana porzana 1 (Marek Szczepanek).jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: درناسانان
تیره: تیرهٔ یلوه
سرده: Porzana
گونه: P. porzana
نام علمی
Porzana porzana
لینه، ۱۷۶۶
Porzana porzana distribution map.png
نقشهٔ پراکندگی یلوهٔ خالدار در جهان

یلوه خالدار با نام علمی Porzana porzana پرندهٔ کوچک آبچری از تیرهٔ یلوه است که در باتلاق‌ها و جنگزارهای مناطق معتدل اروپا تا غرب آسیا زندگی می‌کند. این پرنده مهاجر بوده و زمستان‌ها را در آفریقا می‌گذراند. یلوهٔ خالدار یکی از پرندگانی است که مشمول توافقنامهٔ حفظ پرندگان مهاجر آبچر آفریقایی-اوراسیایی می‌باشد.

مشخصات[ویرایش]

یلوهٔ خالدار بین ۱۹ تا ۲۲،۵ سانتی‌متر طول دارد و از یلوه آبی تقریباً کوچکتر است. همچنین نوک آنها نیز از یلوهٔ آبی کوتاهتر بوده و زردرنگ با انتهایی قرمز است. پرندگان بالغ دارای بالاتنه‌ای قهوه‌ای‌رنگ بوده و سینه‌شان آبی-خاکستری است و در پهلوها خطوطی تیره رنگ همراه با خال‌هایی سفید دارند. پاهای پرنده سبزرنگ با چنگال‌هایی بلند است و دمی کوتاه دارند که در زیر نخودی رنگ است.

یلوه‌های خالدار نابالغ شبیه پرندگان بالغند با این تفاوت که به جای پرهای آبی-خاکستری پرهایی قهوه‌ای رنگ دارند و جوجه‌هایشان نیز همچون دیگر جوجه‌یلوه‌ها بدنشان با کرکی سیاهرنگ پوشیده شده است.

یلوه‌های خالدار پرندگانی پر سر و صدا بوده و آوایی شبیه به صفیر شلاق دارند و در فصل مهاجرت راحتتر می‌توان آنها را مشاهده نمود تا در فصول دیگر.

تغذیه[ویرایش]

این پرندگان به‌دنبال غذا یا با منقارهایشان در گل و آب‌های کم‌عمق جستجو می‌کنند یا از طریق مشاهده شکارشان را می‌گیرند. حشرات و جانوران آبزی غذای اصلی یلوهٔ خالدار را تشکیل می‌دهند.

تولید مثل[ویرایش]

یلوهٔ خالدار آشیانهٔ خود را در مکانی خشک در میان گیاهان می‌سازد و پس از جفتگیری بین ۶ تا ۱۵ تخم می‌گذارد. این پرنده در فصل تولید مثل بسیار مخفی‌کار بوده و بیشتر صدایشان شنیده می‌شود تا آنکه خودشان دیده شوند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]