یزدکان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یزدکان
سراسر نمای یزدکان
سراسر نمای یزدکان
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان آذربایجان غربی
شهرستان خوی
بخش بخش مرکزی
نام محلی یزدیکان
مردم
جمعیت ۲۷۲۴ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱٬۱۶۰ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۰
بارش سالانه ۲۵۴ میلی‌متر
اطلاعات روستایی
کد آماری ۰۴۱۳۹۸
ره‌آورد تخمه آفتاب گردان، کدو، گردو، لبنیات، میوه‌های فصلی
پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۴۴
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا به روستای یزدکان، روستای مردمان مهربان و خونگرم خوش آمدید

یزدکان (یا یزدیکان) روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان خوی استان آذربایجان غربی ایران.

فرهنگی و اجتماعی[ویرایش]

این روستا در دهستان رهال قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت آن ۴۰۰۰نفر (۹۰۰ خانوار) بوده‌است. مردم این روستا به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند و دینشان اسلام می‌باشد. تقریباً ۹۷٪ از جمعیت یزدکان را ترکان کره سنی تشکیل می‌دهند؛ لهجه این مردم در مقایسه با دیگر اقوام کره سنی متفاوت است و از لحاظ تکلم بسیار نزدیک به زبان ترکی ساکنین شهرهای خوی و همچنین تبریز می‌باشد.[۱]

وجه تسمیه[ویرایش]

به لحاظ عقیدتی و دینی مردم این روستا یزدکان را مکان مردمان یکتاپرست و پیرو دین اسلام می‌دانند و به همین دلیل نام این روستا از دیر باز به همین موضوع اشاره می‌کند.

اماکن دیدنی[ویرایش]

از اماکن تاریخی این منطقه از لحاظ قدمت آن متأسفانه به دلایل طبیعی و انسانی، شواهدی در دست نیست این روستا به دلیل قرار گرفتن در مرکز گسل یزدکان دچار زمین لرزه‌های شدیدی شده‌است که به موجب همین اتفاق بخش عظیمی از تاریخ باستان آن در زیر زمین مدفون مانده‌است آنچه که از نقل و قول‌های مردم برمی آید این است که گویا ارامنه در زمانهای مختلف تاریخی در این ناحیه زندگی می‌کردند که اموال قیمتی خود را در دخمه‌ها و گورها مخفی می‌کردند.

منطقه کورامان[ویرایش]

سرسبزترین ناحیه این روستا کورامان نام دارد این ناحیه در قسمت غربی منطقه یزدکان قرار دارد. بخشی از این ناحیه را مزارع دیم و آبی تشکیل داده و بخشی دیگر را کوه‌ها و دره‌های عمیق. از بخش‌های مهم این ناحیه می‌توان به منددیل اشاره کرد؛ منندیل دره‌ای شنزار و بزرگ است که از طرف غرب به کوه‌های بزرگ و از طرف شرق به روستای بابکان منتهی می‌شود که به دلیل چرای بی رویهٔ دام و بارش‌های شدید باران، خاک آن دچار فرسایش شده‌است. پوشش گیاهی این منطقه را درختان خودرو و مزارع تشکیل می‌دهد، درختان دیگری نیز از نوع قلمه، چنار، سیب، گیلاس ،... توسط اهالی کاشته شده‌اند؛ ولی آنچه که به عنوان محصول کشاورزی برداشت می‌شود یونجه، گندم، جو، آفتاب گردان، کدو، نخود ،... است.

چمن[ویرایش]

یزدکان جزیی از مناطق دیدنی یزدکان است، شرقی‌ترین ناحیهٔ منطقه یزدکان می‌باشد که به دو قسمت چمن بزرگ و چمن کوچک توسط جاده اصلی یزدکان تقسیم شده‌است. میدان فوتبال یزدکان در قسمت چمن بزرگ قرار دارد.

گالاجیک[ویرایش]

در شمال شرقی منطقه یزدکان و شمال چمن یزدکان قرار دارد که شامل درختان خودرو و مزارع دیم و آبی می‌باشد.

دشتو[ویرایش]

شامل زمین‌های آبی می‌باشد که به دلیل تلخی و شوری آبهای زیر زمینی، خاک آن هر ساله مقداری از مواد معدنی خود را از دست می‌دهد لذا برای کاشت درختان میوه‌ای و دیگر درختان مساعد نیست. آفتاب گردان، یونجه، گندم، جو از عمده محصولات کشاورزی این منطقه است.

جغرافیایی[ویرایش]

یزدکان به دلیل واقع شدن در میان کوه‌ها، در فصل تابستان هوایی گرم و در فصل زمستان هوایی بس سرد دارد به همین دلیل در اوایل فصل بهار شمار زیادی از گردشگران برای استشمام هوایی تازه از اقصی نقاط کشور جذب می‌شوند.

یزدکان پتانسیل‌های زیادی برای رشد دادن منطقه جغرافیایی خود دارد، کوه‌های سر به فلک کشیدهٔ آن معدنی بزرگ از سنگها می‌باشد که هنوز بکر هستند و کشف نشده‌اند.

منابع[ویرایش]