یدالله جوادپور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یدالله جوادپور
Yadollah Javadpour.jpg
تابعیت  ایران
نیرو Roundel of Iran.svg نیروی هوایی شاهنشاهی
Seal of the Islamic Republic of Iran Air Force.svg نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
درجه 16- سرهنگ--IRIAF.png سرهنگ
جنگ‌ها جنگ ایران و عراق
کارهای دیگر کسب عنوان تک‌خال

سرهنگ یدالله جوادپور خلبان جنگنده نیروی هوایی ایران بود که در تمام مدت جنگ ایران و عراق به خدمت پرداخت و رکوردهای او، وی را واجد شرایط عنوان خلبان تک‌خال و یکی از موفق‌ترین خلبانان آن جنگ شناخته می‌شود.[۱]

او خدمت خود را به عنوان یک خلبان نخبه در نیروی هوایی شاهنشاهی ایران آغاز کرد و طی سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۸ یکی از اعضای تیم پروازی تاج طلایی بود. [۲] پس از انقلاب نیز در حالی که انجام خدمت نظامی برای خلبانان خطرناک بود وی خدمت خود را در نیروی هوایی ایران ادامه داد.

شهرت وی از پرواز با هواپیمای نورثروپ اف-۵ ناشی می‌شود. او مدعی گردید که ۵ پیروزی در نبرد هوایی داشته، اما تنها ۲ پیروزی وی توسط منابع غربی تایید شده است. [۳][۴] بزرگترین شهرت او در تاریخ ۶ اوت ۱۹۸۳ حاصل گردید وقتی ادعا کرد یک میگ-۲۵ عراقی را سرنگون کرده است که بعداً صحت این ادعا ثابت و مورد تایید منابع غربی نیز قرار گرفت. شکار یک فروند میگ-۲۵ که بسیار بزرگتر و سریع‌تر و دارای مزیت ارتفاع قابل توجهی نسبت به هواپیمای اف-۵ است دستاوردی بزرگ برای خلبان آن هواپیما محسوب می‌شود. دیگر موفقیت مورد تایید منابع غربی او، شکار و سرنگونی یک فروند سوخو-۲۰ نیروی هوایی عراق در تاریخ ۱۷ اکتبر ۱۹۸۰ است.

این نتایج جوادپور را بدل به یکی از موفق‌ترین خلبانان اف-۵ کرده است. [۱]
در مورد زندگی شخصی وی اطلاعات کمی در دسترس می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Yadollah Javadpour». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۶ سپتامبر ۲۰۱۱.