پرش به محتوا

گره دهلیزی‌بطنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گره دهلیزی-بطنی)
گره دهلیزی-بطنی
سامانه هدایتی قلب
جزئیات
سرخرگ‌ها[[]] Vein =
شناسه‌ها
لاتینnodus atrioventricularis
MeSHD001283
TA98A12.1.06.004
TA23954
FMA9478

گره دهلیزی-بطنی (به انگلیسی: Atrioventricular node) ساختاری تشریحی در سامانه هدایت الکتریکی قلب است که شبکه الکتریکی موجود در دهلیزها را به بطن‌ها متصل می‌کند.[۱]

عملکرد[ویرایش]

ارتباط الکتریکی دهلیز و بطن‌ها از طریق گره دهلیزی-بطنی برقرار می‌شود از این جهت هرگونه اختلال در این گره موجب اختلال در انتقال جریان الکتریکی به بطن‌ها شده و حتی در موارد شدید می‌تواند به بلوک قلبی کامل منجر شود. آسیب به این گره می‌تواند در طی سکته قلبی رخ دهد.

سیستم هدایت الکتریکی قلب[ویرایش]

جریان الکتریکی هر تپش قلب در نقطه‌ای از دهلیز راست قلب به نام گره سینوسی- دهلیزی ایجاد می‌گردد. جریان الکتریکی تولید شده٬ از راه مسیرهای هدایتی در قلب از گره دهلیزی-بطنی (AV node) گذشته و پس از یک تأخیر بسیار کوتاه، از طریق دسته هیس به دو مسیر شاخه دسته‌ای راست و چپ تقسیم و از راه فیبرهای پورکینژ به یاخته‌های اندوکاردیوم در آپکس یا نوک قلب، رسیده و در پایان به اپیکارد بطنی پایان می‌یابد که در مجموع سبب دپولاریزاسیون یاخته‌های قلب و انقباض آن‌ها می‌گردد.

خونرسانی[ویرایش]

خونرسانی اصلی گره از طریق شریان بین‌بطنی خلفی که شاخه‌ای از شریان کرونری راست است انجام می‌شود.

پانویس[ویرایش]

  1. Gray, Huon H. (2002). Lecture Notes on Cardiology. بوستون: Blackwell Science. p. 135. ISBN 978-0-86542-864-5. {{cite book}}: Unknown parameter |coauthors= ignored (|author= suggested) (help)