گره دهلیزی‌بطنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گره دهلیزی-بطنی
Reizleitungssystem 1.png
سامانه هدایتی قلب
جزئیات
سرخرگ‌ها[[]] Vein =
شناسه‌ها
لاتینnodus atrioventricularis
MeSHD001283
TA98A12.1.06.004
TA23954
FMA9478

گره دهلیزی-بطنی ساختاری تشریحی در سامانه هدایت الکتریکی قلب است که شبکه الکتریکی موجود در دهلیزها را به بطن‌ها متصل می‌کند.[۱]

عملکرد

ارتباط الکتریکی دهلیز و بطن‌ها از طریق گره دهلیزی-بطنی برقرار می‌شود از این جهت هرگونه اختلال در این گره موجب اختلال در انتقال جریان الکتریکی به بطن‌ها شده و حتی در موارد شدید می‌تواند به بلوک قلبی کامل منجر شود. آسیب به این گره می‌تواند در طی سکته قلبی رخ دهد.

سیستم هدایت الکتریکی قلب

جریان الکتریکی هر تپش قلب در نقطه‌ای از دهلیز راست قلب به نام گره سینوسی- دهلیزی ایجاد می‌گردد. جریان الکتریکی تولید شده٬ از راه مسیرهای هدایتی در قلب از گره دهلیزی-بطنی (AV node) گذشته و پس از یک تأخیر بسیار کوتاه، از طریق دسته هیس به دو مسیر شاخه دسته‌ای راست و چپ تقسیم و از راه فیبرهای پورکینژ به یاخته‌های اندوکاردیوم در آپکس یا نوک قلب، رسیده و در پایان به اپیکارد بطنی پایان می‌یابد که در مجموع سبب دپولاریزاسیون یاخته‌های قلب و انقباض آن‌ها می‌گردد.

خونرسانی

خونرسانی اصلی گره از طریق شریان بین‌بطنی خلفی که شاخه‌ای از شریان کرونری راست است انجام می‌شود.

پانویس

  1. Gray, Huon H. (2002). Lecture Notes on Cardiology. بوستون: Blackwell Science. p. 135. ISBN 978-0-86542-864-5. Unknown parameter |coauthors= ignored (|author= suggested) (help)