گرماژ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گرماژ یا وزن پایه (انگلیسی: Grammage‎) در صنعت کاغذ و خمیرکاغذ و پارچه، چگالی سطح محصول کاغذ یا پارچه است و به جرم آن در هر واحد مساحت گفته می‌شود. جهت محاسبه گرماژ دو روش رایج به‌کار گرفته می‌شود:

  • احتساب وزن گرمی هر متر مربع (گرم/متر۲)

چگالی کاغذ همچنین با نام گرماژ شناخته می‌شود.[۱] این نوع اندازه‌گیری در اغلب کشورهای جهان رایج است.

گراماژ کاغذ اصطلاحی است که برای اندازه گیری وزن کاغذهای مختلف به کار برده میشود . در هر صنعت و صنفی که باشید و نیاز به استفاده از کاغذ داشته باشید , اطلاع از گراماژ کاغذ میتواند مفید واقع شود . کاغذهای تحریر , کاغذهای الوان , کاغذ گلاسه , کاغذ کرافت و ... همه گی دارای گراماژهای مخصوص به خود هستند و معمولا از گراماژ 38 گرم شروع شده و بالاتر میرود . لازم به ذکر است که هرچه گراماژ کاغذ بالاتر رود کیفیت مرغوی تری را دارا میباشد و به مراتب قیمت آن نیز بیشتر میشود .

اما قبل از اینکه به بررسی گراماژ کاغذهای مختلف بپردازیم ابتدا تعریفی از گراماژ کاغذ را به شما ارائه میدهیم . به زبان ساده هنگامی که گفته میشود گراماژ کاغذ a4 برابر با 80 گرم است , به این معنی است که یک مترمربع از این کاغذ دارای جرمی برابر با 80 گرم است . بنا براین گراماژ هر کاغذ تابعی ریاضی از جرم و مترمربع است . به عنوان مثالی دیگر وقتی میگوییم که گراماژ کاغذ a4 برابر با 70 گرم است , بدین معنی است که یک مترمربع از این نوع کاغذ وزنی معادل با 70 گرم دارد .

منابع[ویرایش]

  1. International Standard ISO 536: Paper and board – Determination of grammage. International Organization for Standardization, Geneva.

https://khaneyeprinter.com/