گردکانه علیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گردکانه علیا
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان کرمانشاه
شهرستان سنقرکلیایی
بخش بخش مرکزی
دهستان گاورود
نام محلی گردکانه
نام‌های دیگر سپاهان علیاوگردکانه ژیرگ
سال بنیاد قبل اسلام
مردم
جمعیت ۱٬۰۵۱ نفر
رشد جمعیت منفی (داری درصد مهاجرت بسیار بالا)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۹۹۰متربالاتراز سطح دریا
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه ۹۰روز در سال
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۸۳۴۸۹۴
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا h

گردکانه علیا، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر در استان کرمانشاه ایران است که در زبان محلی گردکانه ژیرگ و گردکانه بان خوانده می‌شود. فاصله این روستا تاشهرستان سنقر۳۵کیلومتری است و راه اصلی این روستا آسفالت است. این روستا با آب و هوای سرد، نیمه خشک و در دامنه کوه دربند کبود و پنجه علی و در دهستان گاورود قرار دارد. فاصله این روستا تا شهرقروه۲۶ کیلومتر می‌باشد. این روستا در سال ۱۳۵۴ دارای درمانگاه بوده وتا چند سال پیش پزشک مقیم داشته است که اکنون این درمانگاه تعطیل ومتروکه شده است. درصد بالایی از جوانان این روستا به دلیل عدم وجود اشتغال در منطقه در میدان بزرگ میوه وتره بار تهران مشغول به کار می‌باشند واین دلیلی بر حجم بالای مهاجرت از این روستا می‌باشد.

روستای گردکانه سفلی در ۵/۵ کیلومتری جنوب این روستا و در ارتفاع ۱۹۰۰متری از سطح دریا قرار دارد. دین اکثر مردم این روستا اسلام و مذهب تشیع می‌باشد. زبان اهالی روستا کردی کلیایی می‌باشد. این روستا دارای دبستان و مدرسه راهنمایی است. در این روستا آب لوله کشی، برق، تلفن، مرکز مخابرات وخانه بهداشت وجود دارد. از محصولات مهم روستا گندم وجو می‌باشد.

آثار دیدنی وتفریحی[ویرایش]

جمعیت[ویرایش]

این روستا براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱٬۰۵۱ نفر (۲۵۳خانوار) بوده‌است.

دین[ویرایش]

دین اهالی گردکانه اسلام و شیعه می‌باشند از اهالی روستا داماد یا عروس اهل تسنن دارندکه درروستاهای کردستان زندگی می‌کنند که به دلیل همجواری با روستاهای اهل تسنن می‌باشد. در چند دهه اخیرسه خانواده یهودی نیز ساکن این روستا بوده‌اند و به فلسطین اشغالی مهاجرت کرده‌اند.

پوشش[ویرایش]

زن‌های این روستا پوشش کردی دارند که کراس کردی گفته می‌شود ومردان نیز غالباً شلوار کردی گشاد وپیراهن می‌پوشند وبا کهولت سن کلاه بر سر می‌گذارند.

رسم ورسوم[ویرایش]

مراسم عید نوروز:مانند بقیه نقاط ایران با دید وبازدید وحضور بر مزار اهل قبور و... برگزار می‌شود. مراسم کوسه کوسه چوپانها مراسم شال اندازی شب عید ورزشهای محلی: گورزان- مردکان - داوه داوه - بلوبلو - هلیوکان - گشتیلان - روی روی - کشتی محلی

هشلی هملی: رسمی که به سنت‌های قبل از ورود اسلام به ایران تعلق دارد واعتقاد به وجود دوفرشته باران به نام‌های هشلی وهملی ودر خواست از ایشان برای نزول باران اساس آن می‌باشد بچه‌های کم سن وسال شعری را با صدای بلند به زبان کردی می‌خوانند به شرح زیر: هشلی هملی چمچه کله گشت اکاد داوای دریای وشت اکاد

.....

شهدای گردکانه دردوران دفاع مقدس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

محل گردکانه علیا در نقشه محلی