گتان علیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گتان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانهرمزگان
شهرستانجاسک
بخشبخش مرکزی
نام محلیبالابند
نام‌های قدیمیبالابند
سال بنیاد۲۰۰سال قبل
مردم
جمعیت۶۸۸ نفر (سرشماری ۹۵)
رشد جمعیت۳/۱
تراکم جمعیت۳۵نفر
نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت۱۰۰هکتار
ارتفاع از سطح دریا۱۰متر از سطح دریا
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۳۰درجه
بارش سالانه۱۰۰میلی متر
روزهای یخبندان سالانه۰
اطلاعات روستایی
کد آماری۲۵۵۳۱۵
پیش‌شمارهٔ تلفن0765855

گتان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان جاسک در استان هرمزگان ایران است.گتان به دوقسمت گتان بالا و گتان پایین تقسیم شده‌است. گتان در ۷۵کیلومتری غرب شهرستان جاسک و در فاصله ۲۳۰کیلومتری از بندرعباس مرکز استان قرار دارد. گتان قطب علمی و فرهنگی شهرستان جاسک محسوب می شود.وجود تعداد زیاد معلم فرهنگی و دانشجو گتان را از سایر روستاهای شهرستان جاسک متمایز کرده است، این روستا ۴۰نفر معلم و فرهنگی دارد. همچنین گتان تعداد زیادی طلبه علوم اسلامی و حافظ قرآن نیز دارد.مدرسه علوم دینی(خواهران)گتان از مدارس دینی فعال منطقه می باشد.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در غرب شهرستان جاسک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن(گتان بالا و گتان پایین) ۱۵۰۰ نفر۲۶۰خانوار) بوده‌است. مردم این روستا همگی مسلمان و پیرو مذهب اهل سنت می‌باشند اهالی روستا به زبان بلوچی تکلم می‌کنند

اقتصادومعیشت مردم[ویرایش]

باتوجه به مجاورت گتان با دریا طبیعتا ماهیگیری نقش مهمی دراقتصاد روستا ایفا می‌کند ولی درسالهای اخیر حضور کشتی‌ها چینی در اب‌های دریای عمان باعث کاهش شدید صید ماهیگیران شده‌است تعدادی از اهالی روستا مغازه دار هستند و به تجارت مشغول هستند،حدود۴۰نفر هم معلم و فرهنگی هستند که با توجه با جمعیت روستا رقم قابل توجهی می باشد.

جاذبه های طبیعی[ویرایش]

برخی از جاذبه‌های طبیعی گتان عبارتنداز:


1کمب آب

2آبند

3کهوران

4کوه فرهاد

5ساحل زیبای ماسه ای و سنگی

6کوه های مریخی ومینیاتوری

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱ ژانوی۲۰۱۷. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی=،|تاریخ بایگانی= را بررسی کنید (کمک)