کیسمار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۷°۳۱′۳۶″شمالی ۵۸°۱۱′۳۰″شرقی / ۳۷٫۵۲۶۸۰۲°شمالی ۵۸٫۱۹۱۷۳۵°شرقی / 37.526802; 58.191735

کیسمار
نمایی از کوه کیسمار در تابستان.JPG
ارتفاع ۲٬۸۵۵
مکان
مکان خراسان شمالی-شیروان- اوغاز تازه
رشته‌کوه کپه‌داغ
زمین‌شناسی
گونه آتشفشانی خاموش
آخرین فوران سابقهٔ تاریخی‌ای وجود ندارد.


کوه کیسمار یکی از کوهای واقع در دهستان سیوکانلو شهرستان شیروان است.

موقعیت[ویرایش]

قله کیسمار در حوزۀ استحفاظی شهرستان شیروان و در شمال شرق آن می‌باشد .البته انتهای دامنه‌های شرقی آن تا حوزۀ فاروج کشیده شده‌است. این کوه از شمال به روستای اوغاز کهنه، از شمال شرقی به کوه کل داغ، از شمال غربی به روستای اوغاز تازه و از غرب به روستای چپانلو منتهی می‌شود.

وجه تسمیه[ویرایش]

وجه تسمه کیسمار به این علت است که دارای لاک‌پشت‌ها ی زیادی می‌باشد(لاک‌پشت به زبان محلی یعنی کیسه مار).

نام‌های دیگر[ویرایش]

کیومار

ارتفاع[ویرایش]

این کوه با ۲ هزار و ۸۵۵ متر ارتفاع در ۳۵ کیلومتری شیروان قرار دارد. این کوه بعد از کوه شاه جهان در شهرستان اسفراین با 3032 متر ارتفاع، رتبه دوم مرتفع‌ترین قله استان خراسان شمالی را داراست. همچنین این کوه از کوه‌هایی همچون کبیرکوه در استان ایلام (با 2790 متر ارتفاع) و همچنین کوه خورموج در استان بوشهر(با 1950 متر ارتفاع)مرتفع تر می‌باشد.

نمایی از کوه کیسمار در زمستان

راه‌های صعود[ویرایش]

مسیر شمالی[ویرایش]

این مسیر از روستای اوغاز کهنه است. این مسیر کمی سخت است و در بعضی از قسمت‌ها احتیاج به سنگ نوردی دارد وبهتر است که کوهنوردان طناب و وسایل فنی همراه داشته باشند.

مسیر غربی[ویرایش]

از روستای چپانلو در غرب کیسمار و روستای قلعه صفای فاروج می‌توان به قلۀ کوه کیسمار رسید. متوسط زمان صعود به قله 5ساعت است.

سنگ نوردی[ویرایش]

در این کوه نقاط بکر و صخره‌ای جهت سنگنوردی فروان یافت می‌شود. در کوهپیمایی معمولی ، ضروری است کوهپیمایان طناب و لوازم فنی داشته باشند.

پوشش گیاهی[ویرایش]

درختان ارس ، زرشک کوهی ، زالزالک ،سیاه تلو،گون ،درمنه ، آنخ ، کاکوتی ، آق باش ، آویشن ،لاله‌های وحشی ،کاسنی، موسیر، کنگر، استوقدوس ،در دره‌های آبدارپونه و گزنه، گلپر و مراتع بسیار زیاد از رستنی‌های این کوه می‌باشد.

تنوع جانوری[ویرایش]

قوچ،میش،کل و بز،روباه،شغال ،گرگ ، پلنگ،مار،موش،خرگوش ، خوک، تشی ،کبک ،تیهو،عقاب ،کبوتر.

قزلر قلعه[ویرایش]

در قله کوه کیسمار محلی به نام قزلر قلعه وجود دارد که آثار خانه‌های مخروبه و حوض آب و تکه‌های ظروف سفالی و چینی و مسی در آن مشاهده می‌گردد که این قزلر قلعه‌ها معمولاً در قله کوه احداث می‌شد و دارای راهی صعب العبور بود و سابقاً قبل از حملات دشمن و درگیریها، دختران و زنان جوان را به آنجا منتقل می‌کردند و چند نفر از بهترین و ورزیده‌ترین تیراندازان را نیز در اطراف قزل قلعه قراول می‌گذاشتند تا از هجوم در امان باشند، البته اجناس قیمتی مانند طلاجات و زیور آلات را نیز به آن جا منتقل می‌کردند. این محل در اوغاز کهنه به کنج صلصل نیز معروف است.

نمایی از کوهنوردان بر فراز کوه کیسمار
صعود کوهنوردان از کوه کیسمار

آب معدنی کیسما[ویرایش]

آب این کارخانه از چشمه فاطمه خانم که یکی از چشمه‌های پرآب کیسمار است، تأمین می‌شود. کارخانه آب معدنی کانی گل در ورودی روستای اوغاز تازه احداث گردیده است. آب معدنی در شهرهای اطراف از قبیل شیروان، قوچان، بجنورد و مشهد و... نمایندگی‌هایی دارد.

منابع[ویرایش]

  • مقیمی، محمد اسماعیل، جغرافیایی تاریخی شیروان
  • دائرةالمعارف بزرگ شوروی