کول (دیواندره)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کول (مریوان))
ورودی روستای کول
کول(به کوردی:کۆڵ)(دیواندره)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانکردستان
شهرستاندیواندره
بخشبخش سارال
دهستانسارال
مردم
جمعیت۵۲۶ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۳۰۰۰مترازسطح دریا
اطلاعات روستایی
کد آماری۲۰۴۸۶۲
پیش‌شمارهٔ تلفن08738875
آرامگاه سید محمود کول

کول (به کوردی:کۆڵ)(دیواندره)، روستایی از توابع بخش سارال شهرستان دیواندره در استان کردستان ایران است.

این روستادر۶۵کیلومتری‌شهرستان‌دیواندره‌‌در بخش سارال‌ودرمیان‌کوه‌های‌سربه‌فلک‌کشیده‌‌‌ای‌قرارداردکه‌گاه‌باابرها‌درارتباط‌است.روستای‌کول‌دارای‌۱۴۰خانه‌؛۱۷۰خانوارو۸۵۰نفرجمعیت‌‌میباشد.قدمت‌این‌روستا‌به‌۳۳۵سال‌پیش‌برمیگرددالبته‌این‌قدمت‌روستای‌کنونی‌‌است‌‌امابه‌روایتی‌وبه‌گفته‌بزرگان‌وبه‌روایتی‌از‌روزنامه‌سیروان‌قبل‌ازاین‌تاریخ‌روستای‌دیگری‌نیزبوده‌است‌‌که‌اسمش‌گل‌بوده‌ودر‌اثربارش‌برف‌زیاد‌ویران‌شده. این روستا به‌علت‌طبیعت‌بکر‌وموقعیت‌جغرافیایی‌که‌داردمکان‌خوبی‌برای‌گردشگران‌وطبیعت‌دوستان‌عزیز‌میباشد.ازجمله‌جاهای دیدنی‌این‌روستاآرامگاه‌مرحوم‌سیدمحمودحسینی‌میباشدکه‌توجه‌شمارزیادی‌ازگردشگران‌رابه‌خودجلب‌کرده‌وسالانه‌از‌تمام‌نقاط‌ایران‌زمین‌ مسافران زیادی برای‌زیارت‌به‌این‌روستا‌سفر‌میکنند‌همچنین‌چندین‌شخصیت‌بزرگ‌دیگر‌ازجمله‌حاج‌سیدباقی،حاج‌سیدفتح‌الله‌‌دراین‌روستامیباشد‌.دیگرمکان‌زیبای‌این‌روستاچشمه یا کانی‌احمدمری است که تمام طول‌سال‌‌مقدار زیادی‌اب‌از‌این‌چشمه‌می جوشد.کوه‌های‌رمضان‌گولوه‌ن،حمه‌شوان،تاله‌سواروسه‌په‌لکان‌ازجاهای‌دیگر‌این‌روستاست‌که‌مکان‌خوبی‌برای‌گذراندن‌اوقات‌فراغت‌‌میباشد‌....

مردم‌این‌روستا‌مردمانی‌مهمان‌نواز‌خون‌گرم‌وخوش‌ذوق‌هستندکه‌به‌‌کار‌دامداری‌وکشاورزی‌مشغول‌میباشند.دراین‌روستا‌فصل‌هامعنای‌واقعی‌خود‌را‌دارند‌‌وهر‌فصل‌قشنگی‌منحصر‌به‌فرد‌خود‌را‌دارند‌.به‌طبیعت‌دوستان‌وگردشگران‌گرامی‌توصیه‌میشود‌حتمن‌به‌این‌روستا‌صفر‌کرده‌واز‌زیبایی‌های‌ان‌لذت‌ببرید.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان سارال قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۲۹ نفر (۱۰۲خانوار) بوده‌است.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.