کنوکارپوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کنوکارپوس
Conocarpus erectus.jpg
Conocarpus erectus
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
Division: Magnoliophyta
رده: Magnoliopsida
راسته: موردسانان
تیره: گاروم‌زنگیان
سرده: Conocarpus
L.[۱]
Species

See text

مترادف‌ها

Rudbeckia Adans.[۱]

کنوکارپوس (به انگلیسی: Conocarpus) که نام علمی آن کنوکارپوس لنلیولیا است و از خانواده بادام هندی (Combretaceae) می‌باشد.

شکل و اندازه[ویرایش]

درخت یا درختچه ای است که از نظر اندازه بسیار متنوع بوده و گاهی هم به صورت گسترده روی زمین پهن می‌شود ولی معمولاً به صورت راست و مانند درخت است و ارتفاع آن تا ۲۰ متر و قطر تنه آن به هشتاد سانتی‌متر می‌رسد. رنگ پوسته معمولاً قهوه ای تیره و ترک بردارنده می‌باشد. برگها به صورت تخم مرغی یا بیضوی است و به طول دو تا ده سانتی‌متر می‌باشند.

مناطق کاشت[ویرایش]

درختی همیشه سبز است که معمولاً در مناطق گرمسیر و خاک شور کاشته می‌شود. مناطق کاشت آن نیاز به زهکشی و مواد معدنی آلی ندارد و مقاومت خوبی در برابر محیط سخت دارد. به عنوان یک درخت مقاوم به شوری و گرما و همچنین کم‌آبی جهت حفاظت از سواحل و اراضی شور کاشته می‌شود و با توجه به مقاومت بالا به خاک‌های شور به خوبی در نواحی نزدیک دریا کاشت می‌شود و همچنین در شهرها در کناره پیاده‌روها و میادین و خط میانی خیابان‌ها کاشته می‌شود. به جهت اینکه سایه خوبی دارد برنامه کاشت آن در شهرهای گرم کشور توسط شهرداری‌ها و سازمان‌های مرتبط با سرعت خوبی در حال پی گیری می‌باشد. برنامه کاشت آن در کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین کشور عربستان سعودی و عراق و ایران که مناطق گرم و خشک و معمولاً با خاک شور دارند ادامه دارد و نمای زیبایی به شهرها می‌بخشد. از جمله استان‌هایی که در ایران این درخت کاشته می‌شود می‌توان به خوزستان بوشهر و هرمزگان اشاره کرد. این گیاه در نواحی ساحلی می‌روید ولیکن در نواحی ساحلی و خشک نیز قابل گشت است. علاوه بر ایران در سواحل کالیفرنیا، فلوریدا و آمریکای گرم و مرطوب و برزیل نیز دیده می‌شود.

ازدیاد[ویرایش]

برنامه تولید آن توسط کاشت بذر ممکن می‌باشد. . تولید بذر این درخت زیاد است، ولی با توجه به کم بودن قوهٔ نامیه (زیوایی) بذرها که حدود ۱۲ درصد است، تعداد زیادی از آن‌ها سبز نمی‌شود. بهتر است مجموعه ای از ده‌ها بذر یکجا کاشته شوند

یک مشکل بزرگ

کنوکارپوس گیاهی سریع الرشد و همیشه سبز است و برای همین برخی مدیران کشور علاقه خاصی به آن پیدا کرده‌اند و در نتیجه تبدیل به تجارتی شیرین برای برخی از تولیدکنندگان نهال آن شده است. به گفته گروهی از کارشناسان محیط زیست این گونه یک گونه مهاجم به حساب می‌آید چرا که از نظر نیاز آبی و محیط زیست، برای مناطق جنوبی ایران مناسب نیست.

کنوکارپوس را شهرداریها با سیستم آبیاری قطره ای و به طور دایم آبیاری می‌کنند اما از آنجا که آب شیرین در مناطق جنوبی حکم طلا را دارد این گونه معنای واقعی اسراف در منابع آبی است. از دیدگاه زیست‌محیطی باید گفت که هیچ گونه ای از حیات وحش مناطق جنوبی به آن علاقه ای ندارد. این گونه طی سالهای اخیر به این مناطق معرفی شده است و نه پرندگان بر شاخ و برگ آن لانه می‌سازند و نه حشرات از شیره آن می می‌کند و از برگ آن می‌خورند.

از دیدگاه طراحی شهری این درخت یک ایراد بزرگ دارد:با توجه به شاخ و برگهایی که از همان پایین درخت رشد می‌کند، دید بسته می‌شود و جلوی جریان باد را می‌گیرد.

نتیجه:
در عین حال، گونه‌های بومی یا بومی شده بسیاری در سواحل جنوبی وجود دارد که حیات وحش به آن علاقمند است، مردم فرهنگ آنها را می‌شناسند، نیاز آبی اندکی دارند، بسیار مقاوم اند و در طول دهه‌ها و سده‌ها کارایی و سود خود را نشان داده‌اند هر چند برخی از آنها سریع الرشد نیستند و تولید نهال آنها نیز کمی دشوار است. آشکار است که شرکتهای تولیدکننده به دلایل مالی و در شرایط بی رقیبی علاقه ای به ایجاد تنوع کاشت ندارند اما این وظیفه دولت است که نماینده مردم و ضامن سلامت و بقای آنان است. بدیهی است که در تفکر پایدار هیچگاه زمان فدای کیفیت و حفظ و اشاعه تنوع زیستی نمی‌شود. ضروری است مطالعات بیشتری توسط از سوی کارشناسان به عمل آمده و بر اساس رابطه سود و زیان توسط مدیران ارشد کشور در این باره تدابیر لازم صورت پذیرد.

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Genus: Conocarpus L.". Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 1996-09-17. Retrieved 2010-11-27.