کنسول مجازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کنسول مجازی (Virtual Console) که همچنین با نام ترمینال مجازی (Virtual Terminal) شناخته می‌شود، یک مفهوم از ترکیب کیبورد و صفحه نمایش یک کامپیوتر است. کنسول مجازی یک ویژگی به کار رفته در برخی سیستم عامل‌ها مانند یونکس‌ویر، لینوکس و بی‌اس‌دی می‌باشد که بر اساس آن کنسول سیستم یک کامپیوتر می‌تواند برای سویچ کردن بین چندین کنسول مجازی، برای دسترسی به رابط های کاربری مجزا از هم استفاده شود. تاریخچه کنسول مجازی حداقل به سیستم عامل زنیکس در دهه ۱۹۸۰ میلادی باز می‌گردد.[۱]
به عنوان مثال در سیستم عامل فری بی‌اس‌دی هشت کنسول مجازی اول به صورت کنسول متنی و چنانچه رابط گرافیکی کاربر راه اندازی شود به عنوان کنسول نهم سیستم شناخته می‌شود. برای سویچ کردن بین کنسول‌ها از کلیدهای ترکیبی Alt+F۱ تا Alt+F۸ استفاده می‌شود. و برای سویچ کردن به کنسول گرافیکی نهم از کلید ترکیبی Ctrl+Alt+F۹ استفاده می‌گردد و برای بازگشت به کنسول‌های متنی باید از ترکیب Ctrl+Alt به همراه یکی از کلیدهای تا استفاده نمود.
امروزه با توجه به استفاده روز افزون از رابط گرافیکی کاربر توسط بیشتر نرم‌افزارها نیاز به کنسول مجازی کمتر شده و هر برنامه‌ای پنجره مربوط به خود را دارد و برنامه های متنی می توانند در شبیه ساز ترمینال اجرا شوند.

منابع[ویرایش]