کناف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لوگوی شرکت کناف

کناف یا کناوف (به انگلیسی: Knauf) نام تجاری یک شرکت و در واقع نام خانواده و مؤسسه‌ای با فعالیت‌هایی در سطح بین‌المللی است. این شرکت توسط برادران کناف در سال ۱۹۳۲ و در روستای شنگن لوکزامبورگ و چسبیده به مرز آلمان بنیان‌گذاری شد، سپس به شهر ایپهوفن در آلمان منتقل شد.[۱]

شرکت کناف در زمینه‌های زیر فعالیت انجام می‌دهد:

در دفاتر و کارخانجات این شرکت در سراسر جهان، بیش از ۱۸٬۰۰۰ نفر فعالیت‌ دارند.

یکی از اصول این شرکت، تأسیس واحدهای صنعتی در مناطقی است که مواد اولیهٔ فراوان و [[بازار]]مصرف مناسب این تولیدات، وجود داشته باشد. در این راستا واحدهای متعدد تولیدیِ این گروه در شرق اروپا و نقاط مختلف آسیا در حال احداث است.

صفحات روکش‌دار گچی[ویرایش]

-این صفحات، دارای هسته گچی بوده و سطح و لبه‌های طولی آن‌ها با کاغذ محکم مخصوص، پوشانده شده‌ است. صفحات روکش‌دار گچی، در چهار نوع تولیدمی‌شوند:

 • معمولی RG
 • مقاوم در برابر رطوبت MR
 • مقاوم در برابر حریق FR
 • مقاوم در برابر حریق و رطوبت FM

-علاوه بر موارد فوق (باتوجه به محل استفاده)، این صفحات، در ضخامت‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند:

 • پانل‌های با ضخامت ۶ میلی‌متری: این پانل‌ها صرفاً جهت اجرا در طرح‌هایی که شامل منحنی‌های با قوس تند است، استفاده می‌شوند.
 • پانل‌های با ضخامت ۹٫۵ میلی‌متری: این پانل‌ها نیز، مانند پانل‌های شش میلی‌متری برای اجرای قوس‌ها کاربرد داشته و نباید از آن جهت اجرای دیوارها یا سقف‌های کاذب ساده استفاده کرد.
 • پانل‌های با ضخامت ۱۲٫۵ میلی‌متری: جهت دیوارهای جداکننده و پوششی، سقف‌های کاذب ساده و دکوراتیو استفاده می‌شوند.
 • پانل‌های با ضخامت ۱۵ میلی‌متری، ۱۸ میلی‌متری و بالاتر: معمولاً جهت استفاده در فضاهای خاص که نیاز به استحکام بسیار بالا یا خطر برخورد شدید با دیوار وجود دارد، استفاده می‌شوند.

-دیوار پایدار در برابر آتش کناف[ویرایش]

این نوع دیوار، به عنوان سدی در برابر رخنه آتش و گرمای ناشی از آن به کار می‌رود و زمانی که در یک سو، کانون آتش و گرمای بسیار بالا وجود دارد، دمای آن سوی دیوار (سمت ایمن) از اندازه محدودی بالاتر نمی‌رود. از سامانه‌های پایداری ساختمان در برابر حریق برای حفاظت تیرها، ستون‌ها و سایر اعضای سازه‌های فولادی و همچنین، پوشش داکت‌ها و کانال‌های تأسیساتی در برابر آتش مستقیم (تا ۱۸۰ دقیقه) استفاده می‌شود.

تایل‌های گچی یا گچبرگ[ویرایش]

-گچ برگ‌های سقفی به اندازه ۶۰×۶۰ سانتیمتر و در دو دسته ساده (بدون خواص صوتی) و آکوستیک (دارای خواص صوتی)، ساخته و عرضه می‌شوند:

۱- گچ برگ‌های ساده
۱–۱- بدون روکش
۱–۲)روکش دار (P.V.C بر روی گچبرگ – آلومینیوم بر پشت آن
۲- گچ برگ‌های آکوستیک
۲–۱- مدل ۳۶/۱۲/۸
۲–۲- مدل ۱۸/۶

گچ‌برگ ساده[ویرایش]

گچ‌ برگ‌های ساده، بدون خاصیت جذب صوت می‌باشند. این تایل‌ها در دو نوع بدون روکش و روکش‌دار، ساخته شده و به فروش می‌روند. گچ برگ‌های بدون روکش رنگ‌پذیرند. گچ برگ‌های با روکش پی وی سی، نیازی به رنگ‌آمیزی نداشته و از این رو، زمان کار کاهش می‌یابد. گچ برگ‌های با روکش آلومینیوم (در پشت آن) در محل هایی که احتمال آب‌ خوردگی و نمناکی در پشت آن وجود دارد (مانند گذرگاه‌های لوله‌های تأسیساتی) یا در مکان هایی که احتمال رطوبت و تعریق وجود دارد (مانند زیستگاه‌های شرجی)، به کار می‌روند.

گچ برگ صداگیر یا آکوستیک[ویرایش]

مدل ۱۸/۱۲/۳۶: این نوع گچ برگ‌ها، دارای خاصیت جذب صوت می‌باشند. سوراخ‌های روی تایل، به شکل دایره‌هایی به اندازه 8 میلی‌متر و 12 میلی‌متر بوده که فاصله مرکز به مرکز این سوراخ‌ها از یکدیگر 36 میلی‌متر می‌باشد. مدل ۱۸/۶: در این نوع گچ برگ‌ها، سوراخ‌های روی آن به شکل دایره‌هایی به قطر 6 میلی‌متر بوده که فاصله مرکز به مرکز این سوراخ‌ها از یکدیگر، 18 میلی‌متر است.

دیوار پوششی با سازه[ویرایش]

در این ساختار، صفحات روکش دار گچی بر روی زیرسازی فلزی، پیچ می‌شوند. این زیرسازی، می‌تواند به صورت متصل به دیوار یا مستقل از دیوار، اجرا شود. در این روش، لایه عایق در فاصلهٔ آزاد میان صفحهٔ روکش‌دار گچی و دیوار زمینه قرار داده می‌شود. وجود فاصلهٔ آزاد، علاوه بر ایجاد فضای مناسب جهت نصب لایهٔ عایق، راه حل مناسبی جهت غلبه بر مشکلات اجرایی دیوار زمینه و حذف شیار زنی جهت عبور تأسیسات الکتریکی و مکانیکی، محسوب می‌شود. از مزایای دیگر این ساختار، امکان اجرا در دیوارهای با شرایط زمینه متفاوت و اجرای پوشش هایی با ارتفاع ۱۰ متر می‌باشد.

دیوار پوششی بدون سازه[ویرایش]

در این ساختار، از یک لایه صفحه روکش‌دار گچی ساده یا صفحه پوشش شده با عایق پشم معدنی یا پلی استایرن، استفاده می‌شود. این صفحات، به وسیلهٔ چسب خمیری مخصوص پرلفیکس مستقیماً به دیوار زمینه متصل می‌شوند (پرلفیکس از گچ ویژه و مواد افزودنی خاص ساخته می‌شود). درزهای میان این صفحات، به وسیلهٔ نوار و بتونه مخصوص درزگیری شده، به نحوی که در انتهای کار، یک سطح یکپارچه و بدون درز حاصل می‌شود. مزیتهای اصلی این ساختار؛ سهولت و سرعت در اجرا، قابلیت رنگ آمیزی بلافاصله پس از نصب و دورریز کم مصالح است. بعلاوه، در این ساختار می‌توان صفحه گچی را با فاصله از دیوار زمینه اجرا کرد، تا ضمن رفع مشکلات اجرایی (مانندناهمواری)، فضای مناسبی برای عبور آسان تأسیسات الکتریکی و مکانیکی نیز، ایجاد شود.

کاربردهای دیوارهای پوششی بدون سازه و با سازه[ویرایش]

 • نازک کاری دیوارهای بنایی جدید،
 • بازسازی و به سازی ساختمان‌های قدیمی،
 • اجرای هم‌زمان نازک کاری و عایق کاری با استفاده از صفحات گچی عایق دار،
 • عایق کاری حرارتی و صوتی دیوارهای خارجی ساختمان.

سقف یکپارچه کناف[ویرایش]

سقف‌های کاذب یکپارچه، بدون درز بوده و ساختار آن‌ها از اتصال صفحات روکش‌دار گچی به زیرسازی فولادی که به سقف اصلی متصل می‌باشد، تشکیل می‌شود. این ساختار از نظر معماری، بسیار منعطف بوده و در ساخت سقف‌های معلق تزئینی (دکوراتیو)، کاربرد ویژه دارد. اجرای سریع و آسان، عبور آسان تأسیسات مکانیکی و الکتریکی، انعطاف معماری بالا و امکان دستیابی به مشخصاتی نظیر عایق حرارتی و صوتی و مقاومت در برابر حریق و رطوبت، از ویژگی‌های این ساختار می‌باشد. قطعات کارخانه‌ای استاندارد برای اجرای انواع مقاطع تا و خم تزئینی، تولید و عرضه می‌گردند. با استفاده از این قطعات، می‌توان پیچیده‌ترین طرح‌های معماری را با دقت، سرعت و کیفیت بالا اجرا کرد.

سقف‌های کاذب مشبک کناف[ویرایش]

سقف‌های کاذب مشبک کناف، از شبکه سازه‌های سپری (یا T شکل) و تایل‌های گچی تشکیل می‌شوند. شبکهٔ مذکور، به وسیله آویزهای قابل تنظیم به سقف اصلی متصل گردیده و سپس تایل‌های گچی درون این شبکه قرار می‌گیرند. نصب سریع و آسان، دسترسی آسان به فضای تأسیساتی پشت سقف کاذب و تعمیر و نگهداری آسان، از جمله ویژگی‌های این ساختار، می‌باشد.

صفحات مسلح سیمانی آکوا پانل AQUAPANEL[ویرایش]

صفحات مسلح سیمانی آکوا پانل، ترکیبی فشرده از سیمان پرتلند و مواد افزودنی خاص بوده، که پشت و رو و لبه‌های طولی آن‌ها به وسیلهٔ شبکه‌ای از الیاف شیشه (فایبرگلاس) مسلح شدهٔ است.

این صفحات، محصولی مشترک از شرکت‌های Knauf و USG بوده و جایگزین مناسبی برای مصالح بنایی در ساخت و سازهای داخل و خارج ساختمان (مانند دیوارهای خارجی، نماها، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه‌ها و استخرها) می‌باشند. از این صفحات در دیوارهای خارجی و همچنین، در محل‌هایی که درجه رطوبت بالاتر از ۹۰ درصد دارند، استفاده می‌شود.

موارد استفاده[ویرایش]

 • ساخت انواع دیوارها و نماهای خارجی،
 • بازسازی نماها،
 • دیوارهای جداکننده داخلی در فضاهای تر و خشک،
 • پوشش نمای داخلی تونل‌ها،
 • قابل استفاده در پشت انواع سیستم‌های نمای خشک.

در ایران[ویرایش]

شرکت کناف ایران، در سال ۱۳۵۵ به نام شرکت وال بورد ایران و با هدف ساخت شش میلیون متر گچ‌برگ، توسط بخش خصوصی پایه‌گذاری شد. مراحل راه‌اندازی این شرکت در خلال انقلاب اسلامی متوقف شد؛ تا این که در سال ۱۳۵۹ تحت پوشش سازمان صنایع ملی قرار گرفت و در سال ۱۳۶۰ نام آن، به روکش گچ ایران تغییر پیدا کرد. در سال ۱۳۶۵ بخش اعظم سهام شرکت، به بانک مسکن انتقال یافت و این شرکت در سال ۱۳۶۹ به بهره‌برداری رسید، ولی متأسفانه به علت عدم دسترسی به فناوری مناسب، فرآورده‌های آن از کیفیت خوب برخوردار نبود؛ تا این که سهام متعلق به بانک مسکن در سال ۱۳۷۴ به شرکت کناف آلمان واگذار شد و نام آن به کناف ایران تغییر یافت. این شرکت هم‌اکنون، با مالکیت کناف آلمان مشغول به فعالیت می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "تاریخچه". Knauf (به انگلیسی).

https://dream-housee.com/