کمپانی هند شرقی هلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کمپانی هند شرقی هلند
نوع پیشینشرکت سهامی عام
صنعتتجارت
سرنوشتورشکستگی
بنا نهاده۲۰ مارس ۱۶۰۲ (۱۶۰۲-03-۲۰)[۱]
از بین رفته۳۱ دسامبر ۱۷۹۹ (۱۷۹۹-12-۳۱)
دفتر مرکزیآمستردام، هلند، جمهوری هلند

کمپانی هند شرقی هلند، (به هلندی: Vereenigde Oost-Indische Compagnie - VOC) یک شرکت بازرگانی است که توسط هلند در سال ۱۶۰۲ ایجاد شده‌است.

نزدیک به دو قرن یکی از ارکان قدرت سرمایه‌داری و امپریالیسم هلند تا سال ۱۷۹۹ بود. این شرکت یکی از قدرتمندترین شرکت‌های سرمایه‌داری است که تا کنون وجود داشته‌است. از چند ویژگی مهم کمپانی: صدور سهام و اوراق قرضه و همچنین به عنوان یک شرکت چندملیتی در جهان شناخته شده‌است. یکی از تأثیر گذارترین شرکت‌های اروپایی در قرن هفدهم که به بهره‌برداری از ثروت آسیا دست زد.

در جبهه سیاسی، دستاوردهای کمپانی هندشرقی هلند اجازه می‌دهد تا ولایات و سرزمینها هلند را به یک امپراتوری استعماری در آسیا تا نیمه دوم سده بیستم تبدیل کند.

مستعمرات هلند در جنوب شرقی آسیا

تأسیس[ویرایش]

کمپانی هند شرقی هلند در سال ۱۶۰۲ در آمستردام توسط تاجران بزرگ هلند تأسیس شد. زمانی که مستعمرات اسپانیا و پرتغال دچار آشوب شده بود و بازار اروپا دچار کمبود مواد شده بود. هلند تصمیم گرفته برای برطرف کردن نیازهای خود از جمله ادویه‌جات و شکر مستقل عمل کند.

توسعه و انحصار[ویرایش]

کمپانی هند شرقی هلند به مدت بیست و یک سال انحصار تجارت بین دماغه امید نیک در آفریقای جنوبی و تنگه ماژلان در آمریکای جنوبی بدون رقیب در دست داشت؛ و اقتدار خود را با ساخت قلعه‌ها، نمایان می‌کرد. در آن موقع جنگ سختی میان بریتانیا و فرانسه درگرفت که هلندی از موقعیت استفاده کرده نفوذ خود را در جاوه اندونزی و مالزی بیش‌تر کردند. هلندی‌ها به نفوذ بیش‌تر به سمت شرق ادامه دادن: آنها شروع به ساخت مستعمراتی در مالاکا در سال ۱۶۴۱ میلادی، و همچنین پایگاهی نظامی تجاری در و ساحل مالابار هند در سال ۱۶۶۱ میلادی و شروع به ارسال بازرگانان در شمال آبخوست بورنئو در ۱۶۶۵ میلادی و امتیاز تجارت عبور از طریق تنگه هرمز و بندر عباس را در خلیج فارس به دست آوردند.

افول[ویرایش]

با این حال در پایان قرن هفدهم قدرت کمپانی شروع به زوال نهاد، هلند برای رقابت با بریتانیا و فرانسه مجبور به افزایش هزینه‌های نظامی و از طرفی سوء مدیریت این دو عوامل بودند که باعث ایجاد شورش‌های مکرر بومیان در مستعمرات شد. در سال (۱۷۸۰–۱۷۸۴)، جنگی میان انگلیس و هلند که باعث اشغال موقت این کشور شد؛ و در سال ۱۷۹۸ شرکت را به دلیل زیان و ضرری که از جنگ دید منحل شد.

منابع[ویرایش]

  1. «The Dutch East India Company (VOC)». Canon van Nederland. دریافت‌شده در ۱۹ مارس ۲۰۱۱.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Compagnie_néerlandaise_des_Indes_orientales