کمپانی هند شرقی هلند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کمپانی هند شرقی هلند
نوع پیشین شرکت سهامی عام
صنعت تجارت
سرنوشت ورشکستگی
بنا نهاده ۲۰ مارس ۱۶۰۲ (۱۶۰۲-03-۲۰)[۱]
از بین رفته ۳۱ دسامبر ۱۷۹۹ (۱۷۹۹-12-۳۱)
دفتر مرکزی آمستردام، هلند، جمهوری هلند

کمپانی هند شرقی هلند، (به هلندی: Vereenigde Oost-Indische Compagnie) (یا VOC به معنای واقعی کلمه "شرکت متحده هند شرقی") یک شرکت بازرگانی است که که توسط هلند در سال ۱۶۰۲ ایجاد شده‌است.

نزدیک به دو قرن یکی از ارکان قدرت سرمایه‌داری و امپریالیسم هلند تا سال ۱۷۹۹ بود. این شرکت که یکی از قدرتمندترین شرکت‌های سرمایه‌داری است که تا کنون وجود داشته‌است. از چند ویژگی مهم کمپانی: صدور سهام و اوراق قرضه و همچنین به عنوان یک شرکت چندملیتی در جهان شناخته شده‌است. یکی از تأثیر گذارترین شرکت‌های اروپایی در قرن هفدهم که به بهره‌برداری از ثروت آسیا دست زد.

در جبهه سیاسی، دستاوردهای کمپانی هندشرقی هلند اجازه می‌دهد تا ولایات و سرزمینها هلند را به یک امپراتوری استعماری در آسیا تا نیمه دوم سده بیستم تبدیل کند.

مستعمرات هلند در جنوب شرقی آسیا

تأسیس[ویرایش]

کمپانی هند شرقی هلند در سال ۱۶۰۲ در آمستردام توسط تاجران بزرگ هلند تأسیس شد. زمانی که مستعمرات اسپانیا و پرتغال دچار آشوب شده بود و بازار اروپا دچار کمبود مواد شده بود. هلند تصمیم گرفته برای برطرف کردن نیازهای خود از جمله ادویه‌جات و شکر مستقل عمل کند.

توسعه و انحصار[ویرایش]

کمپانی هند شرقی هلند به مدت بیست و یک سال انحصار تجارت بین دماغه امید نیک در آفریقای جنوبی و تنگه ماژلان در آمریکای جنوبی بدون رقیب در دست داشت؛ و اقتدار خود را با ساخت قلعه‌ها، نمایان می‌کرد. در آن موقع جنگ سختی میان بریتانیا و فرانسه درگرفت که هلندی از موقعیت استفاده کرده نفوذ خود را در جاوه اندونزی و مالزی بیشتر کردند. هلندیها به نفوذ بیشتر به سمت شرق ادامه دادن: آنها شروع به ساخت مستعمراتی در مالاکا در سال ۱۶۴۱، و همچنین پایگاهی نظامی تجاری در و ساحل مالابار هند در سال ۱۶۶۱، و شروع به ارسال بازرگانان در شمال جزیره بورنئو در ۱۶۶۵ و امتیاز تجارت عبور از طریق تنگه هرمز و بندر عباس در خلیج فارس بدست آوردند.

افول[ویرایش]

با این حال در پایان قرن هفدهم قدرت کمپانی شروع به زوال نهاد، هلند برای رقابت با بریتانیا و فرانسه مجبور به افزایش هزینه‌های نظامی و از طرفی سوء مدیریت این دو عوامل بودند که باعث ایجاد شورش‌های مکرر بومیان در مستعمرات شد. در سال (۱۷۸۰–۱۷۸۴)، جنگی میان انگلیس و هلند که باعث اشغال موقت این کشور شد؛ و در سال ۱۷۹۸ شرکت را به دلیل زیان و ضرری که از جنگ دید منحل شد.

منابع[ویرایش]

  1. . 

http://fr.wikipedia.org/wiki/Compagnie_néerlandaise_des_Indes_orientales