کلسیم استئارات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کلسیم استئارات (به انگلیسی: Calcium stearate) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۵۳۲۴ است. شکل ظاهری این ترکیب، سفید مایل به زرد-پودر سفید است.

ماهیت: استئارات کلسیم، صابون فلزی اسید استئاریک است که از جایگزینی یون کلسیم با یون هیدروژن اسید به وجود می‌آید. این ماده به صورتهای مختلف از جمله گرانول و پودر میکرونیزه سفیدرنگ وجود دارد.

صنایع مرتبط:

پلاستیک

لاستیک

کامپاندهای پلیمری

گرانول پی وی سی

شیمی ساختمان

کاربردها:

در تولید PVC به عنوان روان‌کننده به کار می‌رود و همچنین جزئی از فرمولاسیون پایدارکنندهای حرارتی دوستدار محیط زیست-جایگزین پایدارکننده‌های سمی پایه سرب-در آمیزه‌های پی وی سی است. استئارات کلسیم عامل روان‌کننده در تولید پی وی سی و پلیمر ای بی اس است.

به عنوان عامل روان‌کننده، کمک فرایند و رباینده اسید در آمیزه سازی بسیاری از پلیمرها مانند پلی الفین‌ها، پلی استایرن و… است.

در صنعت بتن از استئارات کلسیم KSC3020 برای کنترل شوره زدگی مواد سیمانی بکار رفته در تولید محصولات بتنی مانند سنگفرش و بلوک و نیز مقاوم کردن در مقابل آب، استفاده می‌شود.

در صنعت کاغذ سازی، استئارات کلسیم KSC3016 بعنوان روان‌ساز که براقی خوبی را فراهم آورده و از گردگرفتگی و ترک خوردگی در ساخت کاغذ و مقوا جلوگیری می‌کند، بکار گرفته می‌شود و در رنگ عامل ماتی و یکنواختی رنگ را به همراه دارد.

در مستربچ،کامپاند و پلیمرها (پلاستیک) استئارات کلسیم FSZ3014 می‌تواند بعنوان رباینده یا خنثی کننده اسید در کنسانتره‌های بالای ppm 1000، و یک روان‌ساز و یا یک عامل آزاد کننده عمل نماید. استئارات کلسیم هم چنین در کنسانتره‌های پلاستیک رنگی بکار گرفته می‌شود تا خشک شدن پیگمنت را بهبود بخشد. در پی وی سی‌های سخت می‌تواند ذوب را تسریع نموده، سیلان را بهبود بخشیده و آماس (تورم) را کاهش دهد. همچنین با کاهش ویسکوزیته مذاب به اختلاط افزودنی‌ها در پلیمرها کمک می‌کند.

اسامی مشابه استئارات کلسیم: Calcium stearate - Calcium octadecanoate - Calcium salt[ویرایش]

فرمول شیمیایی استئارات کلسیم :C36H70CaO4[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

نقطه ذوب ۱۵۰ درجه سانتی گراد دارد

منابع[ویرایش]