کف‌شو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کف‌شوی[۱] یا اسکرابر دستگاهی است، جهت نظافت مکانیزه سطوح مختلف. این دستگاه می‌تواند همزمان کف سالن‌ها را با انواع کفپوش شسته و درجا خشک کند. برخی از مدل‌ها می‌توانند علاوه بر عملیات شست و شو به جمع‌آوری آشغال‌های ریز و درشت نیز بپردازند، از اسکرابر در سالن‌های بزرگ هواپیمایی، قطار و … برای سهولت و سرعت بخشیدن در روند پاکسازی سالن‌ها ستفاده می‌کنند.

اسکرابر (کف شوی)

کاربرد اسکرابر در مکان‌های مختلف[ویرایش]

نظافت سنتی یا همان نظافت با استفاده از تی دیگر جوابگوی مجموعه‌های بزرگ نیست چراکه زمان زیادی طول می‌کشد و حتی در بعضی موارد غیرقابل انجام است و هرگز نظافت از کیفیت مطلوبی برخوردار نخواهد شد، به همین دلیل مکان‌های بزرگ و کارخانه‌ها جهت نظافت مجموعه خود از دستگاه‌های خودکار استفاده می‌کنند.

دستگاه‌های کف شوی یا اسکرابر از لحاظ مصرف انرژی به دو نوع برقی و شارژی تقسیم بندی می‌شوند. دستگاه‌های کف شوی برقی در انتهای خود کابلی بلند دارند که به برق شهری وصل شده و بدون محدودیت عملیات نظافت را انجام می‌دهند. اما عیب این دستگاه‌ها این است که در محیط‌های پررفت و آمد و پرتردد نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد. به این علت که کابل دستگاه باعث ایجاد مشکلاتی در این زمینه می‌شود.

اما دستگاه‌های کف شوی شارژی بدون هیچ مشکلی در محیط‌های شلوغ و پررفت و آمد عملیات نظافت را انجام می‌دهند؛ این دستگاه‌ها به صورت دستی و با راننده طراحی، تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌شوند. اما عیب آن‌ها این است که پس از اتمام شارژ باتری آن‌ها باید به مدت چند ساعت شارژ شوند همچنین پس از تعداد محدودی شارژ و دشارژ باتری آن‌ها باید تعویض شود.

مزایا و معایب استفاده از اسکرابر و روش سنتی (استفاده از تی)[ویرایش]

مزایا:

- یک نیروی انسانی قادر به نظافت ۸۰ متر مربع در ساعت می‌باشد.

-انرژی برق نیاز نداشتند.

- برس‌های اسکراب توانایی نفوذ به درزهای سطوح، و نظافت آن‌ها را دارد.

- استفاده از اسکرابر موجب سرعت بخشیدن به امر نظافت می‌شود.

- با استفاده از اسکرابر نیروی انسانی کمتری درگیر امر نظافت می‌شود.

معایب[ویرایش]

- تی‌ها قابلیت نظافت جرم‌های درز سطح را ندارد.

- همیشه ردی از تی روی سطوح باقی می‌ماند و نظافت به‌طور کامل انجام نمی‌شود.

- زمان زیادی جهت انتظار برای خشک شدن سطوحی که تی کشیده شده صرف می‌شود.

- با تی کشیدن به مرور زمان کفپوش‌ها کدر می‌شوند و جلای خود را از دست می‌دهند.

- با تی کشیدن آلودگی‌ها جمع‌آوری نمی‌شوند بلکه از مکانی به مکان دیگر انتقال داده می‌شوند.

اسکرابرها در چه مکان‌هایی استفاده می‌شود؟[ویرایش]

اسکرابرها دارای مدل و سایزهای متنوعی است و قابلیت استفاده در همه فضاها را دارد.

- رستوران

- داروخانه

- بیمارستان

- سالن‌های ورزشی

- فرودگاه

- ترمینال

-مدارس

- مجتمع‌های تجاری و خرید

- دانشگاه

- کارخانجات

- ورزشگاه

- استخرها

- پارکینگ‌های عمومی

- فروشگاه‌های زنجیره‌ای

- و ….

مکانیزم دستگاه اسکرابر[ویرایش]

تمامی اسکرابرها مکانیزم یکسانی دارند. برس در جلوی دستگاه با استفاده از پاشش آب و مواد شوینده عملیات شستشو را انجام می‌دهد و با استفاده از تی مخصوص و مکنده تعبیه شده در انتهای دستگاه کثیفی و آلودگی سطح را جمع‌آوری می‌کند و سطحی کاملاً تمیز و ۱۰۰٪ خشک و ایمن برجای می‌گذارد.

A. مخزن آب تمیز: مخزن آب تمیز که آب و مواد شوینده جهت شستشوی سطوح در آن ریخته می‌شود.

B. مخزن آب کثیف: مخزن آب کثیف که در بالای مخزن آب تمیز قرار دارد و وظیفه آن نگهداری آب کثیف و خرده آشغال‌های جمع شده از سطح زمین می‌باشد.

C. برس: برس در قسمت جلوی دستگاه قرار دارد، وظیفه آن عملیات برس زدن و تمیز کردن سطوح است. جنس برس با توجه به نوع سطح و آلودگی انتخاب می‌شود.

D. تی: تی مخصوص در عقب دستگاه تعبیه شده که وظیفه آن خشک کردن سطوح است و توسط یک شیلنگ رابط آلودگی را به مخزن آب کثیف منتقل می‌کند و سطحی را کاملاً خشک می‌کند.

E. لوله تخلیه: این لوله در قسمت عقب دستگاه تعبیه شده و وظیفه آن تخلیه مخزن آب کثیف می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. «کف‌شو» [عمومی] هم‌ارزِ «floor scrubber» مترادفِ: «کف‌شوی خودکار» هم‌ارزِ واژهٔ بیگانه‌ای دیگر (automatic floor scrubber)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ کف‌شو)

- اسکرابر در صفحه انگلیسی ویکی‌پدیا