کرونوسور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کرونوسور
Temporal range: کرتاسه پیشین، ۹۹ تا ۱۲۵ میلیون سال پیش
Kronosaurus boyacensis fossil.jpg
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
بالاشاخه: دهان‌دومیان
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: مهره‌داران
فروشاخه: آرواره‌داران
بالارده: چهاراندامان
رده: خزندگان
بالاراسته: خزنده‌بالگان
راسته: پلسیوسور
تیره: بیش‌خزندگان

کرونوسور (نام علمی: Kronosaurus) نام یک سرده انقراض یافته از تیره بیش‌خزندگان بود که بین ۹۹ تا ۱۲۵ میلیون سال قبل در استرالیا می‌زیست. کرونوسور یکی از بزرگترین خزندگان دریایی به شمار می‌رفت که تا کنون بر روی زمین می‌زیسته‌اند. او نوعی پلسیوسور، و یک خزنده دریایی گوشت‌خوار بود. این جانور از خانوادهٔ دولیکورینکوپسها به حساب می‌آمد و در طول دورهٔ کرتاسه پیشین زندگی می‌نمود. نام کرونوسور به معنی «سوسمار کرونوس»، برگرفته از کرونوس، رهبر تیتان‌ها در اساطیر یونانی است که کودکان خود را هنگام تولد بلعید.

او شناگری ماهر بود که بسیار هنگام حرکت در آب مانور می‌داد و در استرالیا می‌زیست. کرونوسور در میان قدرتمندترین و ترسناک‌ترین شکارچیان دریا قرار داشت و این عمر او را به شکارچی خطرناک برای دیگر خزندگان دریایی همچون لاک‌پشت، ماهی‌های بزرگ و شاخ‌قوچی تبدیل کرده بود. این خزنده گوشت‌خوار در آب‌های آزاد اقیانوس‌ها زندگی می‌کرد، اما باید برای تنفس به طور منظم خود را به سطح آب می‌رساند. کرونوسور طولی معادل ۱۲.۸ متر داشت و از سری دراز در حدود ۲ تا ۳ متر برخوردار بود (تقریباً یک چهارم طول کلی بدنش) که توسط گردنی کوتاه به بدنش متصل می‌شد. او آرواره‌ای بسیار قوی داشت و دارای دندان‌هایی تیز، بلند و مخروطی شکل بود که از آن‌ها برای دریدن و شکار استفاده می‌نمود. کرونوسور از کوسه‌ها، ماهی مرکب غول‌آسا و ماهی‌خزنده‌سان تغذیه می‌کرد.[۱]

Pliosauroidea
رومالئوسائورید

Anningasaura

"پلسیوسوروس" macrocephalus
ArchaeonectrusMacroplata


Atychodracon
اوریکلیدوس
رومالئوسور
MeyerasaurusMaresaurus
بیش‌خزندگان

Thalassiodracon
Hauffiosaurus
آتنبوروسور

BMNH R2439Marmornectes

"Pliosaurus" andrewsi

OUMNH J.02247Peloneustes

Simolestes
Liopleurodon
Pliosaurus
مگاکفالوسور[۲]
گردن‌کوتاهکرونوسور


منابع[ویرایش]

  1. "KRONOSAURUS queenslandicus". prehistory. Retrieved December 31, 2015.
  2. Schumacher, B. A.; Carpenter, K.; Everhart, M. J. (2013). "A new Cretaceous Pliosaurid (Reptilia, Plesiosauria) from the Carlile Shale (middle Turonian) of Russell County, Kansas". Journal of Vertebrate Paleontology. 33 (3): 613. doi:10.1080/02724634.2013.722576.