کرونوسور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کرونوسور
محدودهٔ زمانی: کرتاسه پیشین، ۹۹ تا ۱۲۵ میلیون سال پیش
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
بالاشاخه: دهان‌دومیان
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: مهره‌داران
فروشاخه: آرواره‌داران
بالارده: چهاراندامان
رده: خزندگان
بالاراسته: خزنده‌بالگان
راسته: پلسیوسور
تیره: بیش‌خزندگان

کرونوسور (نام علمی: Kronosaurus) نام یک سرده انقراض یافته از تیره بیش‌خزندگان بود که در دورهٔ کرتاسه پیشین بین ۹۹ تا ۱۲۵ میلیون سال قبل در جایی که اکنون استرالیا نامیده می‌شود، می‌زیست. کرونوسور یکی از بزرگ‌ترین خزندگان دریایی به‌شمار می‌رفت که تا کنون بر روی زمین می‌زیسته‌اند. او نوعی پلسیوسور، و یک خزنده دریایی گوشت‌خوار بود. این جانور از خانوادهٔ دولیکورینکوپس‌ها به حساب می‌آمد و در طول دورهٔ کرتاسه پیشین زندگی می‌نمود. فسیل‌های پیدا شده از این جانور نشان می‌دهد که کرونوسور در دریای داخلی زندگی می‌کرده که دمای نسبتاً سردی داشته است. نام کرونوسور به معنی «سوسمار کرونوس»، برگرفته از کرونوس، رهبر تیتان‌ها در اساطیر یونانی است که کودکان خود را هنگام تولد بلعید.

او شناگری ماهر بود که بسیار هنگام حرکت در آب مانور می‌داد و در استرالیا می‌زیست. کرونوسور در میان قدرتمندترین و ترسناک‌ترین شکارچیان دریا قرار داشت و این امر او را به شکارچی خطرناک برای دیگر خزندگان دریایی همچون لاک‌پشت، ماهی‌های بزرگ و شاخ‌قوچی تبدیل کرده بود. این خزنده گوشت‌خوار در آب‌های آزاد اقیانوس‌ها زندگی می‌کرد، اما باید برای تنفس به‌طور منظم خود را به سطح آب می‌رساند. کرونوسور طولی معادل ۱۲٫۸ متر داشت و از سری دراز در حدود ۲ تا ۳ متر برخوردار بود (تقریباً یک چهارم طول کلی بدنش) که توسط گردنی کوتاه به بدنش متصل می‌شد. او آرواره‌ای بسیار قوی داشت و دارای دندان‌هایی تیز، بلند و مخروطی شکل بود که از آن‌ها برای دریدن و شکار استفاده می‌نمود. کرونوسور از کوسه‌ها، ماهی مرکب غول‌آسا و ایکتیوسورها تغذیه می‌کرد.[۱]

Pliosauroidea
رومالئوسائورید

Anningasaura

"پلسیوسوروس" macrocephalus

Archaeonectrus

Macroplata

Atychodracon

اوریکلیدوس

رومالئوسور

Meyerasaurus

Maresaurus

بیش‌خزندگان

Thalassiodracon

Hauffiosaurus

آتنبوروسور

BMNH R2439

Marmornectes

"Pliosaurus" andrewsi

OUMNH J.02247

Peloneustes

Simolestes

Liopleurodon

Pliosaurus

مگاکفالوسور[۲]

گردن‌کوتاه

کرونوسور

منابع[ویرایش]

  1. "KRONOSAURUS queenslandicus" (به انگلیسی). prehistory. Retrieved December 31, 2015.
  2. Schumacher, B. A.; Carpenter, K.; Everhart, M. J. (2013). "A new Cretaceous Pliosaurid (Reptilia, Plesiosauria) from the Carlile Shale (middle Turonian) of Russell County, Kansas". Journal of Vertebrate Paleontology. 33 (3): 613. doi:10.1080/02724634.2013.722576.