کروموزوم ۱۷ (انسان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کروموزوم ۱۷ (انسان)
جفت کروموزوم ۱۷ انسان (پس از ظاهر کردن یا گیمساسازی). . یکی از پدر، و یکی از مادر.
ویژگی‌ها
طول(جفت باز)۸۳٬۲۵۷٬۴۴۱
تعداد ژن2,432[۱]
2,653[۲]
نوعاتوزوم
میان‌پارمیان‌پار [۳]
شناسه‌ها
RefSeqNC_000017
ژن‌بانکCM000679
Map of Chromosome 6
ایدئو گرام کروموزوم ۱۷ (انسان). MBP به معنی مگا جفت باز است. برای مشاهدهٔ دیگر منابع جایگاه کروموزومی را ببینید.

کروموزوم ۱۷ انسان، در کنار کروموزوم‌های دیگر، یکی از ۲۳ جفت کروموزوم در بشر است. انسان‌ها به روال معمول دو نسخه از این کروموزوم را دارند. کروموزوم ۱۷ از بیش از ۸۳ میلیون جفت باز (اجزای تشکیل‌دهندهٔ دی‌ان‌ای) تشکیل یافته و در برگیرندهٔ بین ۲٫۵ تا ۳ درصد از کل دی‌ان‌ای در سلول‌های انسان‌است.

شناسایی هویت ژن‌ها در هر کروموزوم یکی از زمینه‌های فعال در پژوهش‌های ژنتیکی است. پژوهش‌گران از روش‌های مختلفی برای پیش‌بینی تعداد ژن در هر کروموزوم استفاده می‌کنند، از این رو، شمار تخمینی ژن‌ها در هر کروموزوم همیشه یک‌سان نیست. دانشمندان بر این باور بودند که کروموزوم ۱۷ می‌توانست در بر دارندهٔ بین ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ ژن یا بیشتر باشد. (تخمین تازه‌تر شمار ژن‌های این کروموزوم در جعبه اطلاعات ثبت است).

در ژانویه سال ۲۰۱۷، دو تخمین متفاوت با اختلاف ۹٪، با یک‌دیگر ارائه‌شده، که نشان می‌دهند کروموزوم ۱۷ انسان می‌تواند در بر گیرندهٔ بین ۲۴۳۲[۱] و 2,653[۲] ژن باشد.

کروموزوم ۱۷ شامل خوشهٔ ژنی (Homeobox B) نیز هست.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Homo sapiens (human) Chromosome 17". NCBI Map Viewer. National Center for Biotechnology Information. Retrieved January 20, 2017.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ "Homo sapiens: Chromosome summary: Chromosome 17:1-83257441". Wellcome Trust Sanger Institute. Vega Genome Browser 58. Retrieved January 20, 2017.
  3. "Table 2.3: Human chromosome groups". Human Molecular Genetics (2nd ed.). Garland Science. 1999.