کراس فیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کراس فیت
صنعتبدنسازی، ورزش
بنا نهادهسانتا کروز، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا (۲۰۰۰ (۲۰۰۰))
بنیانگذارانGreg Glassman
Lauren Jenai
محدودهٔ فعالیتدر سرتاسر جهان
وبگاه

کراس فیت یک رژیم و برنامه برای تناسب اندام است که توسط گرگ گلسمن بنیان‌گذاری و ثبت تجاری شده‌است. کراس فیت شامل تمرینات جسمانی و مسابقات تناسب اندام می‌شود. تمرینات کراس فیت ترکیبی از وزنه‌برداری، پلایومتریک، پاورلیفیتینگ، ژیمناستیک، تمرینات کالیستنیک و دیگر تمرین‌ها می‌باشد. از جمله ایستگاه‌های مختلف کراس فیت که تمرینات آن انجام می‌شود می‌توان به پارالل، پارالل خلبانی، اسکات، پرس سینه و مانکی را نام برد. این تجهیزات روی دستگاهی به نام سازه کراس فیت نصب می‌شوند.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

گرگ گلاسمن و همسرش لورن جنای در سال ۲۰۰۰ کراس فیت را بنا نهادند. باشگاه مبدأ کراس فیت در سانتا کروز کالیفرنیا می‌باشد. در سال ۲۰۰۵ تعداد ۱۳ باشگاه و امروزه بیش از ۱۳۰۰۰ باشگاه کراس فیت وجود دارد.

حرکات پایه کراس فیت[ویرایش]

 1. برپی
 2. حرکت تک ضرب
 3. حرکت دو ضرب
 4. ددلیفت
 5. تراستر
 6. پرتاب توپ
 7. حرکت شنا
 8. بالا رفتن از طناب
 9. پرش ارتفاع در جا
 10. اسکات

کراس فیت در ایران[ویرایش]

از آنجایی که کراس فیت یک شرکت تجاری ثبت شده جهانی است لذا برای فعالیت در این رشته می‌باید کشور ایران ازین برند تجاری که توسط گرگ گلاسمن به ثبت رسیده‌است لایسنس دریافت نماید اما به دلیل تحریم‌ها و هزینه سنگین اعطای نمایندگی در ایران فدراسیونی به نام فدراسیون ورزش‌های همگانی تأسیس شده‌است تا از رشته‌های نوین و تجاری دنیا بدون اخذ اعتبار و نمایندگی استفاده نماید؛ بنابراین در فدراسیون همگانی رشته‌های مختلف تحت عنوان کمیته معرفی می‌شوند تا با برگزاری دوره‌های کارگاهی بتوانند ازین سیستم‌های درامدزایی بنمایند.

کراس فیت در ایران با نگارش اولین کتاب کراس فیت در تاریخ ۱۳۹۵ و بلافاصله ۱۳۹۶ با نام کراس فیت و برنامه‌های تمرینی شناخته شد. نویسنده این کتاب یعنی سجاد عارفی نیا در مدت کوتاهی این رشته را با فروش بیش از ۵ هزار جلد در سراسر کشور معرفی نمود و پس از این آشنایی فدراسیون همگانی بر آن شد تا برای کراس فیت ساختار آموزشی تعیین شود لذا سجاد عارفی نیا به عنوان اولین رئیس کمیته آموزش کراس فیت ایران منصوب شد تا ساختار علمی و استاندارد کراس فیت را برای اولین بار در ایران پایه‌ریزی نماید. پس از آن کراس فیت با استقبال مواجه شد و اولین سمینار آموزشی کراس فیت در اردیبهشت ۹۶ در شهر شیراز با حضور بیش از ۳۰۰ علاقمند با تدریس سجاد عارفی نیا برگزار شد تا شناخت درست و علمی از کراس فیت حاصل شود. بعد از برگزاری دوره‌های متوالی آموزشی و به دلیل عدم وجود ساختاری مشخص و عدم اخذ نمایندگی از شرکت مرتبط سجاد عارفی نیا از سمت خود کناره گرفت تا بتواند در حوزه علمی این رشته گام بردارد. از مدیران کمیته کراس فیت در ایران به ترتیب و تا کنون می‌توان به خاکی نژاد و آزاد اشاره داشت. در این بین با تغییرات اساسی و مکرر این کمیته بارها افراد مختلف صاحب مسئولیت شدند تا شاید از پراکندگی‌های ایجاد شده برای کمیته‌های تحت نظر فدراسیون همگانی کاسته شود اما باید بدانیم به دلیل تحریم‌های جهانی و عدم توانایی پرداخت مالی حق نمایندگی توسط فدراسیون همگانی هیچ گونه ارتباطی بین کراس فیت در ایران و دنیا وجود ندارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

 • کراس فیت

منابع[ویرایش]

 1. «سازه کراس فیت». مکسول اسپرت. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۲-۱۸.