کراس فیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کراس فیت
صنعتبدنسازی، ورزش
بنا نهادهسانتا کروز، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا (۲۰۰۰ (۲۰۰۰))
بنیانگذارانGreg Glassman
Lauren Jenai
محدودهٔ فعالیتدر سرتاسر جهان
وبگاه

کراس فیت یک رژیم و برنامه برای تناسب اندام است که توسط گرگ گلسمن بنیان‌گذاری و ثبت تجاری شده‌است. کراس فیت شامل تمرینات جسمانی و مسابقات تناسب اندام می‌شود. تمرینات کراس فیت ترکیبی از وزنه‌برداری، پلایومتریک، پاورلیفیتینگ، ژیمناستیک، تمرینات کالیستنیک و دیگر تمرین‌ها می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

گرگ گلاسمن و همسرش لورن جنای در سال ۲۰۰۰ کراس فیت را بناین نهادند. باشگاه مبدأ کراس فیت در سانتا کروز کالیفرنیا می‌باشد. در سال ۲۰۰۵ تعداد ۱۳ باشگاه و امروزه بیش از ۱۳۰۰۰ باشگاه کراس فیت وجود دارد.

حرکات پایه کراس فیت[ویرایش]

 1. برپی
 2. حرکت تک ضرب
 3. حرکت دو ضرب
 4. ددلیفت
 5. تراستر
 6. پرتاب توپ
 7. حرکت شنا
 8. بالا رفتن از طناب
 9. پرش ارتفاع در جا
 10. اسکات

کراس فیت در ایران[ویرایش]

از آنجایی که کراس فیت یک شرکت تجاری ثبت شده جهانی است لذا برای فعالیت در این رشته می باید کشور ایران ازین برند تجاری که توسط گرگ گلاسمن به ثبت رسیده است لایسنس دریافت نماید اما به دلیل تحریم ها و هزینه سنگین اعطای نمایندگی در ایران فدراسیونی به نام فدراسیون ورزش های همگانی تاسیس شده است تا از رشته های نوین و تجاری دنیا بدون اخذ اعتبار و نمایندگی سو استفاده نماید. بنابراین در فدراسیون همگانی رشته های مختلف تحت عنوان کمیته معرفی می شوند تا با برگزاری دوره های کارگاهی بتوانند ازین سیستم های درامدزایی بنمایند.

کراس فیت در ایران با نگارش اولین کتاب کراس فیت در تاریخ 1395 و بلافاصله 1396 با نام کراس فیت و برنامه های تمرینی شناخته شد. نویسنده این کتاب یعنی سجاد عارفی نیا در مدت کوتاهی این رشته را با فروش بیش از 5 هزار جلد در سراسر کشور معرفی نمود و پس از این آشنایی فدراسیون همگانی بر آن شد تا برای کراس فیت ساختار آموزشی تعیین شود لذا سجاد عارفی نیا به عنوان اولین رئیس کمیته آموزش کراس فیت ایران منصوب شد تا ساختار علمی و استاندارد کراس فیت را برای اولین بار در ایران پایه ریزی نماید. پس از آن کراس فیت با استقبال مواجه شد و اولین سمینار آموزشی کراس فیت در اردیبهشت 96 در شهر شیراز با حضور بیش از 300 علاقمند با تدریس سجاد عارفی نیا برگزار شد تا شناخت درست و علمی از کراس فیت حاصل شود. بعد از برگزاری دوره های متوالی آموزشی و به دلیل عدم وجود ساختاری مشخص و عدم اخذ نمایندگی از شرکت مرتبط سجاد عارفی نیا از سمت خود کناره گرفت تا بتواند در حوزه علمی این رشته گام بردارد. از مدیران کمیته کراس فیت در ایران به ترتیب و تا کنون می توان به خاکی نژاد و آزاد اشاره داشت. در این بین با تغییرات اساسی و مکرر این کمیته بارها افراد مختلف صاحب مسئولیت شدند تا شاید از پراگندگی های ایجاد شده برای کمیته های تحت نظر فدراسیون همگانی کاسته شود اما باید بدانیم به دلیل تحریم های جهانی و عدم توانایی پرداخت مالی حق نمایندگی توسط فدراسیون همگانی هیچ گونه ارتباطی بین کراس فیت در ایران و دنیا وجود ندارد.

منابع[ویرایش]

 • کراس فیت