کراس فیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کراس فیت
صنعتبدنسازی، ورزش
بنا نهادهسانتا کروز، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا (۲۰۰۰ (۲۰۰۰))
بنیانگذارانGreg Glassman
Lauren Jenai
محدودهٔ فعالیتدر سرتاسر جهان
وبگاه
A woman doing a kipping pull-up

کراس فیت یک رژیم و برنامه برای تناسب اندام است که توسط گرگ گلسمن بنیان‌گذاری و ثبت تجاری شده‌است. کراس فیت شامل تمرینات جسمانی و مسابقات تناسب اندام می‌شود. تمرینات کراس فیت ترکیبی از وزنه‌برداری، پلایومتریک، پاورلیفیتینگ، ژیمناستیک، تمرینات کالیستنیک و دیگر تمرین‌ها می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

گرگ گلاسمن و لورن جنای بنیانگذاران کراس فیت در سال ۲۰۰۰ می‌باشند. باشگاه مبدأ کراس فیت در سانتا کروز کالیفرنیا می‌باشد. در سال ۲۰۰۵ تعداد ۱۳ باشگاه و امروزه بیش از ۱۳۰۰۰ باشگاه کراس فیت وجود دارد.

حرکات پایه کراس فیت[ویرایش]

  1. برپی
  2. حرکت تک ضرب
  3. حرکت دو ضرب
  4. ددلیفت
  5. تراستر
  6. پرتاب توپ
  7. حرکت شنا
  8. بالا رفتن از طناب
  9. پرش ارتفاع در جا
  10. اسکات

کراس فیت در ایران[ویرایش]

کراس فیت در ایران زیر مجموعه فدراسیون ورزشهای همگانی می‌باشد. در حال حاضر سهراب آزاد رئیس این کمیته است. اما از طرفی کراس فیت یک مارک تجاری ثبت شده می‌باشد. دبیر کمیته کراس فیت ایران محمد علی عشقی است. تمامی باشگاه‌های رسمی کراس فیت دنیا تحت نظر این برند تجاری هستند اما ارتباط کمیته کراس فیت ایران با این برند آمریکایی مشخص نیست. نواب رئیس این کمیته بر عهده، نائب رئیس آقایان، آقای محمود عبداللهی و نائب رئیس بانوان خانم مهشید صراف زاده می‌باشد. مسابقات سالانه در ایران برگزار می‌شود اولین دوره مسابقات کشوری در اسفند۱۳۹۶ در تهران و دومین دوره در اسفند ۱۳۹۷ در شهر یزد برگزار گردید.

منابع[ویرایش]