کانفیکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Conficker.svg

کانفیکر (به انگلیسی: Conficker) یا داونادآپ (به انگلیسی: Downadup) یک کرم رایانه‌ای است که از اکتبر سال ۲۰۰۸ ظاهر شد و سیستم‌های عامل ویندوز را مورد هدف قرار دارد.اگر رایانه‌ای به این ویروس آلوده شده باشد این احتمال هست که اطلاعاتی از درون سیستم قربانی به بیرون منتقل بشود[۱].این کرم در اوج زمان گسترگی در میلیون‌ها رایانه گسترش یافت[۲].این کرم توانست به رایانه‌های ارتش‌های آلمان، انگلیس و فرانسه هم نفوذ کند و عملکرد آنها را مختل سازد.کانفیکر معمولاً از راه اینترنت یا استیکرهای «یو اس بی» به سیستم قربانی وارد می‌شود[۳].شرکت مایکروسافت در پی ناتوانی در یافتن خالق این کرم مبلغ ۲۵۰ هزار دلار برای کسی که بتواند اطلاعات مفیدی در مورد سازندگان و سرور کرم کانفیکر در اختیار آنها بگذارد جایزه تعیین کرد[۴].احتمال می‌رود روز چهارشنبه ۱۲ فروردین (اول آوریل ۲۰۰۹) این کرم طریقه آلوده سازی، به‌روزرسانی و اتصال به سرور خود را تغییر دهد[۵].

منابع[ویرایش]

  1. «آشنایی به کرم کامپیوتری کانفیکر»(فارسی)‎. وب‌گاه آفتاب، ۱۱ فروردین ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در فروردین ۱۳۸۸. 
  2. «حمله مجدد کرم کانفیکر در نوعی جدید»(فارسی)‎. وب‌گاه آیتی ایران، ۱۱ فروردین ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در فروردین ۱۳۸۸. 
  3. «حملهٔ کانفیکر به سیستم رایانه‌ای ارتش آلمان»(فارسی)‎. وب‌گاه دویچه وله، ۱۱ فروردین ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در فروردین ۱۳۸۸. 
  4. «مایکروسافت برای سر Conficker جایزه گذاشت»(فارسی)‎. وب‌گاه همشهری آنلاین، ۱۱ فروردین ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در فروردین ۱۳۸۸. 
  5. «شمارش معکوس برای حمله کرم جدید رایانه»(فارسی)‎. وب‌گاه تابناک، ۱۲ فروردین ۱۳۸۸. بازبینی‌شده در فروردین ۱۳۸۸.