کاما سیور کاماندا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کاما کاماندا
KamandaMos.4.JPG
زاده ۱۱ نوامبر ۱۹۵۲
لوئبو، کاسایی غربی، جمهوری دموکراتیک کنگو
ملیت جمهوری دموکراتیک کنگو

کاما سیور کاماندا (انگلیسی: Kama Sywor Kamanda؛ زادهٔ ۱۱ نوامبر ۱۹۵۲) شاعر، رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس، و نویسنده اهل جمهوری دموکراتیک کنگو است. وی در ۱۱ نوامبر ۱۹۵۲ در لوئبو شهرستان کاسایی غربی واقع در کونگو کینشاسا دیده به جهان گشود، او با انتشار اولین آثارش تحت عنوان (داستان‌های شبانه آفریقا) به سرعت به شهرت رسید، از همان ابتدای کار خود، آثار ادبی وی به جهت اصالت ادبی، سبک منحصر به فردی داشت و قالب‌های نگارشی اش از سایر نویسندگان متمایز بود. سایت Babelio در بخش بیوگرافی نویسنده با توضیحی بجا اذعان می‌کند:«کاماندا تا حدود زیادی شهرت جهانی نویسندگی خویش را مدیون کتاب داستان‌های کاماندا می‌باشد و این اثر درخور همین نام می‌باشد چرا که قدرت نگارش برانگیزندگی ادبی و کیفیت ادبی این داستانها، این نویسنده آفریقایی را در رده نویسندگان بزرگ کلاسیک همچون آندرسون، گریم، پرول و موپسان قرار می‌دهد».

در کتاب (بولتن نقد کتاب فرانسه) شماره ۵۳۲ چاپ آوریل ۱۹۹۰ نقل شده‌است که: این مجموعه داستان‌ها در برگیرنده یک تنوع بزرگ ادبی است و در آن صحنه‌ها، شخصیت‌ها، حیوانات گرفته شده از زندگی روز مره آفریقای سیاه و همچنین محیط آن به تصویر کشیده شده‌است، در این جهان خلق شده، جادوگران، طلسم شدگان، شفادهندگان، نوابغ، روسای روستاها و مردمانی با وظایف از پیش تعیین شده همچون کشاورزان، شکارچیان و ماهیگیران به تصویر کشیده شده‌است. در این حکایت هاست که حیوان چهارنعل و تازنده، هوش و توانایی سخنوری را با خود به ارمغان می‌آورد و مسبب به وجود آمدن این جهان شگفت‌آور و سحرآمیز برای به وجد آوردن شنوندگان افسانه‌های شبانه می‌شود.

در اینجا یک عنصر اساسی افسانه آفریقایی خود نمایی می‌کند: درس اخلاقی که باید از بیشتر داستان‌ها گرفته شود… کاماندا در نگارش داستان‌های خویش، خاطرات شخصی، سنت و تخیل را در هم آمیخته‌است. این کتاب صرفاً مجموعه ای از داستان‌ها نیست بلکه یک اثر ادبی در نوع خودش می‌باشد، که توسط تم‌های قومی و افسانه‌های محلی تغذیه می‌شود. خواندن این آثار به قدری جذاب و دلنشین است که کاماندا نقل می‌کند: «در آن‌ها هویت نیجری- آفریقایی خود را بیان کرده أست و حتی این اثر دربردارنده پیغام مردم آفریقاست». در شماره ۵۵۳، ژانویه سال ۱۹۹۲، بولتن نقد کتاب فرانسه نویسندگان در این باره می‌افزایند داستان‌های کاماندا از جنبه ادبی و زیبایی بیان با زیباترین اشعار منثور قابل مقایسه هستند و این نویسندگان در شماره ۶۰۲ نوامبر ۱۹۹۸ این تحلیل‌ها به این نتیجه می‌رسند که: ((در چند لحظه خواننده به دنیایی منتقل می‌شود که در آن عطرها، طعم‌ها، جادو، فضیلت‌ها و انسان‌ها در هم آمیخته می‌شوند تا به او داستان جهان را بگویند، داستان بین انسان‌ها یا حیوانات یا خود طبیعت را به او بگوید. به غیر از صرف عمل داستان پردازی، کاماندا، داستان‌نویس، شاعر و رمان‌نویس، یک اثر ادبی قابل توجه و مشهور جهانی را به نگارش درآورده است.

همانطورکه اشاره شد داستان‌گو، خود را با حکایت‌های ادبی اش که برگرفته از تجربیات شخصی اش، قدرت تخیل و سنت‌ها و واقعیت‌های قاره سیاه است متمایز می‌کند.

قصه‌های پریان کاماندا و داستان‌های او به فرهنگ و تمدن تمام کشورهای آفریقایی نفوذ کرده‌اند، نبوغ ادبی وی در طی زندگی ایشان به‌طور جهانی شناخته شده‌است، اصالت فرم و محتوای آثار وی شاهد این حقیقت می‌باشد که نمی‌توان آثار وی را در طبقه‌بندی یک جنبش ادبی خاص قرار داد.

کاماندای شاعر به لطف غنای زبان ادبی خود و همچنین تسلط بر استعاره‌ها توانسته‌است که نفس و عظمت جدیدی بر شعر معاصر بدهد.

منتقدان و شاعران هم عصر نویسنده همچون ماریو لوزی و لئوپولد سدار سنگور به قدرت اشعار و تخیل غنی وی تأکید کرده‌اند.

در شماره ۵۲۹، ژانویه ۱۹۹۰ آورده شده‌است که: ((گریه شاعرانه کاماندا ما را منقلب می‌کند و تا سر حد دقیق شاعرانگی ما را دگرگون می‌کند. رنج بی ریشه شدن و دوگانگی‌ها، جستجوی عشق و امید. در اشعار مرثیه گونه اش، شکایت حکم یک منبع بارور را دارد که به زمین خشک بگوید بی‌تفاوتی نسبت به دیگران دیگر معنای خود را از دست داده‌است.

مبارزه شاعر بسیار بنیادین و اساسی است، انتخاب کلماتش از چنان وضوحی برخورداراست که او را در بین بزرگترین شاعرانی قرار می‌دهد که آواز بدبختی وشفقت سرداده‌اند.

خشمگین همچون ویکتور هوگو، بهرمند از ادعیه‌ها مثل شارل پگی و سراینده غزل‌ها نظیر پل الوارد است. کار او تمامی الحان هیاهوی جهانی را دربردارد که از آغاز تا پایان اعصار از صحبت کردن برای گوش‌های شنوا بازنمی‌ایستد)).کاماندا جایزه‌های زیادی را از آن خود کرده‌است، یکی از خاصترین جایزه‌های او جایزه هردیا از آکادمی نرمال سوپریورفرانسه در سال ۲۰۰۹ برای اثر ادبی اش از انتشارات انتگرال می‌باشد.